Tag - ARGAN HAIR CONDITIONER

Përfitimet e Argan Oil? Vaj maroken

vaj maroken - argan për lëkurë të ndjeshme

Vaj maroken Argan ka shumë përparësi

Ky vaj natyral maroken përdoret për lëkurë të thatë dhe të ndjeshme dhe kujdesin për flokët dhe trupin tuaj

Vaj Argan në Holandë është i lehtë për tu blerë në internet në këtë dyqan interneti të besueshëm dhe të sigurtë:  ArganWinkel.nl


Blej vaj maroken Argan online tani >>


 

 

ARGAN OIL PËR FASHIONIN TUAJ

PSE ËSHTË ARGAN OIL MIRA PËR FASHIONIN TUAJ?

Vaj Argan është një përzierje e pasur që përbëhet nga acide yndyrore, antioksidantë, një dozë të lartë të tokoferolit (vitamina E), steroleve, squalenit dhe terpenes.

Për shkak të strukturës kompakte të acidit oleik dhe acideve yndyrore të ngopura, fije floku mund të depërtojnë thellë duke e bërë flokët më të zhdërvjellët dhe elastikë.

Përveç kësaj, acid linoleik shton një shtresë mbrojtëse, në mënyrë që flokët tuaj mbajtjen më të mirë lagështi, flokët ndjehen më të butë dhe të shkëlqejë.

Së fundi, vitamina E dhe antioksidantë të tjerë sigurojnë mbrojtje kundër rrezet e diellit dhe ndikimet e tjera të jashtme.

SI TË PËRDORET OIL TUAJ ARGAN NË FASHIONIN TUAJ?

Edhe pse vaj Argan është një vaj shumë i rafinuar, mbetet një vaj.

Pra, mbani në mend çfarë lloj flokësh keni (lexoni më shumë për llojin tuaj të flokëve këtu).

A keni flokë shumë të hollë apo të yndyrshëm?

Përdorni vaj të pastër Argan kryesisht si një maskë dhe më së shumti një rënie për disa shkëlqim dhe mbrojtje shtesë.

E njëjta vlen edhe nëse keni dëmtuar flokët sepse flokët tuaj mund të thithin një sasi relativisht të madhe të vajit të arganit.

A keni flokë të thatë ose (shumë) kaçurrelë? Pastaj mund të përdorni gjithashtu vajin e pastër Argan si një produkt styling, ose si një shtesë në krem ​​tuaj të lënë-në.

SHAMPO & KUSHTUES

A jeni një tifoz i naftës Argan dhe a doni me të vërtetë të përfitoni plotësisht nga ajo që ari i lëngët marok ka për të ofruar?

Përdorni një shampo dhe një kondicioner me vaj Argan ose një nga produktet e tjera të flokëve që janë holluar me vaj Argan.

ARGAN OIL PËR LEKJEN

PSE ËSHTË OIL ARGAN MIRATUAR PËR LEKJEN TUAJ?

Gjithashtu quhet produkt natyral anti-plakje: vaj argan.

Vaj përmban antioksidantë dhe vitaminë E (tokoferol).

Këta mbrojnë nga ndikimet e jashtme dhe mbështesin kapacitetin tonik të lëkurës, në mënyrë që lëkura juaj të mbetet më e bukur.

Përveç kësaj, ajo përmban acide yndyrore të mira që hidratojnë lëkurën, e mbajnë atë të zhdërvjellët dhe shërben si një shtresë mbrojtëse kundër dehidrimit të mëtejshëm.

Si rezultat, lëkura juaj duket edhe më e re, sepse i bën linjat më pak të dukshme dhe e bën lëkurën të ringjallë.

Përdorni vaj të pastër ARGAN mbi lëkurën tuaj?

Varësisht nga lloji i lëkurës që keni, ju mund të përdorni vaj të pastër Argan në mënyra të ndryshme për fytyrën dhe trupin.

Mënyra më e zakonshme është të aplikoni vajin si një moisturizer përditshme ose si një serum natën.

Shumë njerëz përdorin vajin në vend të kremit të ditës ose të natës, por ju mund ta përdorni vajin shumë mirë si serum mbi kremrat tuaja.

A keni një lëkurë të butë me vaj?

Sigurohuni që përdorni një krem ​​të lehtë para se të aplikoni vajin argan si serum.

Vaj Argan naftës dhe sapun

A ju pëlqen lehtësia, dhe a doni të përfitoni nga përfitimet e vajit argan?

Pastaj zgjidhni një vaj natyral të pasur me vajin maroken.

Ose provoni një nga soaps 100% të dorës natyrale me vaj argan për pastrim të butë ose lëkurë të lëkurës.

 

Vaj Argan është një vaj i pakët që është shtypur nga fara e pemës Argan.

Vaj ka një përbërje unike që e bën të përshtatshme për përdorim kozmetik dhe kulinar.

Falë një shumëllojshmërie përbërësish aktiv, vaji i Arganit kujdeset intensivisht për lëkurën, flokët dhe thonjtë.

Por ku e gjeni cilësinë më të mirë?

Vaj Premium Argan

Vaj i pastër Argan është në dispozicion në shumë cilësi.

Sa më i lartë përqendrimi i përbërësve aktivë, aq më mirë efekti i vajit.

Nafta më e mirë është variantja Premium.

Në Holandë ekziston një dyqan web që shet këtë vaj Premium:

Ky webshop ka specialistët e vet të blerjes lokale në Marok.

Ata e dinë kulturën dhe rajonin dhe janë në kontakt të drejtpërdrejtë me fermerët me cilësi të vogël (përse kjo është e rëndësishme që mund të lexoni më poshtë).

Gjëja e bukur për ArganWinkel është se pronarët janë kaq të sheshtë pas prodhimeve të tyre, që ata ofrojnë në mënyrë aktive   shishe pa gjyq dhe (si të vetmin) përdorin një garanci 100-ditore të parave.

Në Trustpilot webshop merr një vlerësim mesatar prej 9.7 – rezultati më i lartë në kategorinë e lëkurës dhe kujdesit të flokëve.

Njohja e cilësisë

Siç u tha, vaji Argan është në shumë cilësi.

Cilësia e naftës është në përqendrimet e substancave aktive. Acidet yndyrore më esenciale, vitaminat dhe antioksidantët, aq më mirë vaji.

Argan BoomPema
Dhe që fillon në burim: pema argan (Argania Spinosa).

Kjo mund të gjendet vetëm në jugperëndim të Marokut.

Klima dhe përbërja e tokës ndryshojnë shumë, dy faktorë që përcaktojnë cilësinë e pemëve dhe prandaj të farërave.

Ashtu si me verën, ka rajone të mira dhe më pak të mira.

Prodhimi
Mënyra në të cilën shtypen arrat, temperatura në të cilën ato ndodhin dhe sasitë e ujit që vijnë me to janë gjithashtu të rëndësishme për cilësinë e vajit.

Ashtu si temperatura e magazinimit: nëse nuk është e drejtë, të gjithë përbërësit aktivë mund të zhduken nga nafta.

 


Blej vaj maroken Argan online tani >>


 

Certificate? 
Nëse blini vaj Argan në Holandë, mund të jeni i sigurt për një gjë: vaji është i pastër dhe certifikuar nga EcoCert, kështu që është organike.

Për fat të keq, kjo nuk thotë asgjë për cilësinë.

Organet e çertifikimit kontrollojnë vetëm nëse vaji prodhohet në mënyrë organike, por nuk e sheh përbërjen e naftës.

Shpesh është shumë më pak i mirë sesa sugjeron paketimi.

Vaj i lirë
Shumica e furnizuesve holandez blejnë vajin e tyre Argan nga prodhuesit komercialë.

Këta prodhues blejnë kernelet e tyre të mëdha dhe të lira dhe përdorin një metodë të prodhimit industrial në masë.

Prandaj, nafta nuk është e shtrenjtë, por pothuajse të gjithë përbërësit aktivë janë zhdukur.

Nafta Premium
Është fermerët me cilësi të vogël në rajonet premium që e bëjnë vajin më të mirë.

Ata rriten vetë farat, zgjedhin mostrat më të mira dhe i shtyjnë ato me dorë, me një sy për kushtet e duhura, në mënyrë që të ruhen në mënyrë optimale të gjitha substancat aktive.

Lidhjet më të mira
Këto fermerë janë të vështirë për t’u arritur.

Ata nuk flasin anglisht, nuk kanë faqe interneti dhe shpesh kanë qenë besnikë ndaj një grupi të vogël klientësh të rregullt për dekada të tëra.

Për të qenë në gjendje të tregtisë me këta fermerë, blerësi duhet të hyjë thellë në brendësi, duke fituar besimin e popullatës lokale dhe duke ditur se cilat çmime janë të zakonshme.

Prandaj është shumë më e lehtë për importuesit holandezë që të kthehen në një prodhues masiv.

Vetëm importuesit me kontaktet e duhura kanë sukses në marrjen e naftës premium në Holandë.

Ky vaj është më i shtrenjtë, por cilësia është e padiskutueshme.

Çfarë mund të përdorni për vajin kozmetik Argan?

Vaj kozmetike ArganGratë e ndërgjegjshme në mbarë botën përdorin vaj natyral Argan për trajtimin e përditshëm të bukurisë.

Përdorimi i përditshëm i vajit Argan ndihmon në zvogëlimin dhe parandalimin e rrudhave, hidraton lëkurën, forcon thonjtë dhe siguron flokët dhe kokën.

Vaj Argan mund të përdoret gjithashtu për:

 • Trajtimi i kushteve të lëkurës si puçrra, ekzema dhe psoriasis,
 • Masazhimi i nyjeve të ngurta artriti dhe muskujve të lënduar,
 • Duke u kujdesur ose parandaluar rripat e shtatzënisë,
 • Duke u kujdesur për cuticles,
 • Kujdesi i buzëve.

Vaj kozmetike Argan për kujdesin natyral të lëkurës
Argan përmban shumë përbërës të ndryshëm.

Shumë prej tyre janë të gjithanshëm dhe nganjëherë e përforcojnë njëri-tjetrin. Vaj argan ndihmon për të parandaluar ose zvogëluar rrudhat, për shembull, sepse vaji është i pasur:

 • Acidet yndyrore esenciale,
 • Antioksidantë të ndryshëm,
 • Vitamina E ushqyese,
 • Proteina me peshë të lartë molekulare

Falë këtyre komponentëve, vaj Argan ushqen, zbut dhe zbut lëkurën tuaj.

Përveç kësaj, vaj Argan ndihmon për të hidratuar dhe zbutur lëkurën e thatë dhe të irrituar.

Pengesa natyrale e lëkurës tuaj është forcuar në mënyrë që jo shumë lagështi mund të zhduket nga lëkura juaj.

Përveç kësaj, vaj Argan stimulon një prodhim të ekuilibruar të sebumit, i cili e mban lëkurën të zhdërvjellët.

Për shkak se vaj Argan depërton thellë në lëkurë, vlera ushqyese ndaj qelizave stimulohet.

Kjo stimulon vajin e Arganit një ripërtëritje të shëndetshme të qelizave. Vaj Argan mund të përdoret edhe për lëkurën shumë të ndjeshme të foshnjës.

Vaj Argan mbron lëkurën tuaj nga dielli
Ngrohja, ajri i thatë dhe rrezet e dëmshme UV nga dielli thahen lëkurën tuaj me të gjitha efektet e tij të dëmshme: ndjeshmëri, shkallëzim dhe kruajtje, ndarje dhe pika të kuqe.

Vaj Argan mbron lëkurën tuaj nga dehidrimi dhe kështu parandalon të gjitha këto simptoma të pakëndshme.

Naftës gjithashtu mbron lëkurën tuaj kundër të ftohtit
Gjatë sezonit të dimrit, lëkura juaj gjithashtu rrezikon edhe dehidrimin. Në dimër, lagështia e ajrit është më e ulët, gjë që e bën lëkurën tuaj të thatë më shpejt.

Lëkura e thatë është një problem afatgjatë që shpesh kthehet në dimër. Vaj Argan e mban lëkurën të zhdërvjellët, madje edhe në periudha të ftohta.

Argan për flokëtVaj Argan është një përfitim për flokët
Komponentët e ndryshëm të naftës Argan janë shumë efektive në luftën kundër flokëve të thatë dhe me gëzof.

Këto përbërës gjithashtu ndihmojnë për të riparuar flokët e dëmtuar dhe për t’i dhënë shkëlqim flokëve të shurdhër.

Vaj Argan është gjithashtu i përshtatshëm në mënyrë të përkryer për t’u kujdesur për kokën e thatë dhe të ndjeshme.

Një kokë e shëndetshme është një kusht i rëndësishëm për flokë të bukur të shëndetshëm.

Parandalimi ose rikthimi i shenjave të shtrirjes
Kur kolageni dhe elastina në lëkurë shtrihen shumë larg, fibrat ndahen dhe lindin striae, për shembull shenja të shtrirjes.

Nga hidratimi i lëkurës Vaj Argan ofron lëkurës më shumë elasticitet dhe rezistencë.

Përveç kësaj, antioksidantë të ndryshëm në këtë vaj mbrojnë kolagjenin dhe elastinin kundër radikalëve të lirë.

Kështu, gjatë një periudhe rritjeje të shpejtë, qelizat e lëkurës ndihmohen për të qëndruar së bashku.

Acne, ekzema dhe psoriasis Ekzema
ka shumë kushte të ndryshme të lëkurës.

Më të njohurat nga këto janë ekzema, psoriasis dhe puçrra fytyre.

Kombinimi i komponentëve unik të vajit Argan ndihmon me sukses të lehtësojë simptomat inflamatore të këtyre kushteve të lëkurës.

Kushtet e lëkurës shpesh mund të trajtohen, por jo gjithmonë mund të shërohen. Në rast të formave serioze të kushteve të lëkurës, ju këshillojmë që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Kujdesi natyral i buzëve tuaja
Vaj Argan mund të përdoret gjithashtu për t’u kujdesur dhe për të mbrojtur lëkurën shumë të ndjeshme të buzëve.

Nafta ndihmon për të parandaluar buzët e zbehura dhe të çara. Gjithashtu kujdeset për lëkurën e thatë dhe të irrituar rreth buzëve.

Vaj Argan përmban kripëra natyrale që mbrojnë buzët kundër rrezatimit UV.

Trajtimi i thonjve me ArganVaj Argan për kujdesin e thonjve tuaj
Vaj Argan ju ndihmon për të riparuar thonjtë tuaj të dëmtuar në një mënyrë të shpejtë, të thjeshtë dhe të natyrshme dhe t’i mbani të shëndetshëm.

Duke rregullisht duke u kujdesur për thonjtë tuaj dhe cuticles me vaj Argan, ju gjithashtu parandaluar ato të bëhen të prekshme dhe zbutur nga uji, detergjenteve, detergjenteve dhe substancave të tjera.

Vaj Argan ideal për masazh
Komponentët e naftës Argan e bëjnë këtë vaj ideal për të masuar muskujt e lënduar dhe nyjet e ngurta të artritit.

Acidet yndyrore esenciale në vaj Argan luajnë një rol vendimtar në formimin e prostaglandinës.

Ky është një anti-inflamator i natyrshëm që redukton dhimbjen, ënjtjen dhe inflamacionin ndërkohë që stimulon qarkullimin e gjakut.

 


Blej vaj maroken Argan online tani >>


Vaj karamel Argan pasuron enët tuaja

Vaj Argan ka një shije të shijshme. Në jug të Marokut, ky vaj gjobë përdoret si një përbërës tradicional për enët e ndryshme.

Shija e vajit Argan është më e mira krahasuar me kombinimin e susamit, bukës së pjekur dhe lajthitë e pjekura.

Argan als SaladedressingVaj Argan jep ushqimin tuaj një shije orientale dhe është ideale për përdorim në salcë sallate.

Ky vaj është përdorur shpesh si një rënie e lehtë për bukë të pjekur fllad.

Kuzhina ndërkombëtare përdorin vajin e Arganit për të pasuruar enët si pasta, oriz, kuskus, akullore, fruta të freskëta dhe madje edhe brumë krem.

Chefs e llogarisin këtë vaj në mesin e përbërësve më të vlefshëm në botë.

Në Marok, vaj Argan përdoret gjithashtu në Amlou. Kjo është një delikatesë marokene e bërë nga bajame të pjekura, mjaltë dhe vaj Argan.

Ajo përdoret si një rënie e lehtë për bukë dhe thuhet se është një nxitës.

Përfitimet e vajit Argan të kuzhinës? 
Përveç aromës së saj unike, vaj Argan gjithashtu ka përfitime të tjera shëndetësore.

Hulumtimet shkencore kanë treguar se konsumi i rregullt i naftës Argan ndër të tjera ndihmon:

 • Ndjeshëm uljen e niveleve të kolesterolit,
 • Forcimi i rezistencës natyrore,
 • Eliminimi i radikalëve të lirë të dëmshëm,
 • Frenimi i inflamacioneve,
 • Stimulimi dhe përmirësimi i rrjedhës së përgjithshme të gjakut,
 • Parandalimi i kalcifikimit të arterieve (arteriosklerozës),
 • Rivitalizuar qelizat tuaja

Vaj Argan për aplikimet e kuzhinës dhe kozmetikës, cila është ndryshimi?

Një ndryshim i rëndësishëm është se kernelit për prodhimin e vajit të kuzhinës janë të pjekur.

Kjo pjekje i jep vaj më shumë shije. Kur prodhohet vaj argan kozmetik, përdorimi është bërë nga farat që nuk janë pjekur.

Përveç kësaj, vaj Argan për aplikacione kozmetike është filtruar gjerësisht, kështu që nafta humbet shijen e saj dhe bëhet neutrale.

Ka edhe prodhues që zgjedhin të deodorizojnë vajin Argan. Të gjitha këto procese ekstra i japin vaj më shumë cilësi, në mënyrë që të jetë i përshtatshëm për të shërbyer si produkt i kujdesit kozmetik.

Vaj Argan është përdorur për shekuj me radhë

Aplikimet e vajit Argan të përshkruara më lart janë shekullore.

Dihet se Phoenicians tashmë dinin për fuqinë e naftës Argan rreth 1219.

Mjeku andaluzian Ibn Al Baythar shkroi një artikull shkencor në lidhje me metodën e prodhimit dhe operimin e naftës Argan në atë kohë.

Fiset berbere, të cilët kanë prodhuar vaj Argan që nga kohra të lashta, ndjehen intuitive se ky vaj ishte i mirë për mirëqenien e tyre.

Ata nuk e quajnë Argan Tree ‘Tree of Beauty’ ose ‘Tree of Life’ për asgjë.

Si është bërë vaj Argan?

Prodhimi i manualit të naftës ArganMënyra tradicionale për të bërë vaj Argan është manual.

Kjo tradicionalisht është bërë nga gratë berbere.

Së pari arrë është hequr nga fruta të thata dhe pastaj e vështirë jashtë arrë është plasaritur me dy gurë.

Për të bërë vaj për qëllime të kuzhinës, farat janë të pjekura duke ngrohur lehtë.

Pasi fara të jenë ftohur, ato janë të prera dhe të përziera me ujë të vakët për të formuar një slurry.

Vaj Argan është nxjerrë duke shtypur manualisht këtë slurry si brumë.

Prodhimi mekanik
Për shkak të popullaritetit të naftës Argan, kërkesa është rritur jashtëzakonisht shumë.

Për këtë arsye shumë prodhues kanë ndërruar mullinj mekanikë dhe shtypje gjatë dhjetë viteve të fundit.

Megjithatë, edhe gjatë shtypjes mekanike, plasaritje e arra bëhet me dorë.

Avantazhi i kësaj metode të prodhimit është që më shumë nafta të nxirret në më pak kohë.

Përveç kësaj, nuk është shtuar ujë për të detyruar arrat e tokës. Kjo lejon që nafta të ruhet më gjatë.

Asnjë tretës dhe pa nxehtësi përdoren për nxjerrjen e vajit Argan. Vaj Argan është një vaj i shtypur i ftohtë me një vlerë të lartë ushqyese.

Cila është përbërja e naftës?

Përbërja e vajit ArganVaj Argan ka një përbërje jashtëzakonisht të ekuilibruar.

Vaj është i pasur me acide yndyrore të pangopura dhe esenciale.

Acidet yndyrore më të zakonshme janë Omega 9 (acid oleik) dhe Omega 6 (acid linoleik).

Vaj është gjithashtu i pasur me vitaminë E (tokoferol), e cila konsiderohet si një nga antioksidantët më të fuqishëm biologjik.

Vaj Argan gjithashtu përmban fenole, proteina me një peshë molekulare të lartë, squalene, sterola, karotenoide dhe acid ferulik.

Komponentët e mëdhenj të sterolëve, vitaminës E dhe polifenoleve janë të gjithanshëm.

Përveç funksionit të tyre antioksidues, këto përbërës gjithashtu kanë një efekt qetësues dhe shërues.

Polifenolet ndalojnë inflamimin dhe ndihmojnë në parandalimin e reaksioneve alergjike.

Acidet yndyrore esenciale ndihmojnë në luftimin e inflamacionit dhe janë të nevojshme për prodhimin e prostaglandinës.

Ky është një anti-inflamator i natyrshëm.

Acidet yndyrore esenciale gjithashtu sigurojnë më shumë elasticitet dhe rezistencë ndaj lëkurës suaj. Në kombinim me saponina, vitamina E siguron që lëkura juaj të bëhet e shëndetshme dhe e butë përsëri.

Vitamina E nga ana tjetër mbron acidet yndyrore esenciale duke parandaluar që ato të shkatërrohen.

NJË KOMPANIA ME NJË MISION

Historia pas   naftës argan   fillon në Essaouira, një bregdet në jug të Casablanca.

Një biznes i vogël filloi atje në vitin 1976, i specializuar në vaj argan dhe vajra esenciale nga kooperativat e vegjël.

Themeluesit kishin respekt për natyrën në moshë të hershme dhe ishin të etur për ndikimin në mjedis.

Iniciativat e qëndrueshme janë pra pjesë e thelbit të vizionit të tyre.

A ËSHTË SHUMË SHPENZUES I ARGANIT?

Ne jemi ende duke punuar së bashku me kooperativat bujqësore në jug të Marokut.

Fushat ku rriten pemët argan nuk janë të ujitura ose kultivohen në mënyrë që natyra të mund të kryejë plotësisht punën e saj.

Fruti i pemës argan, i quajtur edhe ‘pema e bukurisë’, është e verdhë kur është e pjekur.

Këto grumbullohen fillimisht nga burrat dhe gratë lokale, pas së cilës mund të fillojë përgatitja e shtypjes.

Çdo frut përmban një arrë të fortë me një maksimum prej tre fara në formë bajame.

Për të goditur arrë shumë energji kërkohet dhe për këtë arsye është një punë intensive.

Për shkak të natyrës së rrallë të pemëve dhe korrjes dhe përgatitjes manuale, vaji argan është relativisht i shtrenjtë.

COLD PRESSED SIPAS GUIDELINES ECOCERT

Pas plasaritje të arra, fara janë të shtypura mekanikisht dhe të ftohtë.

Në të kaluarën, farat u shtypën në mënyrë manuale duke përzierëzat e tokës me ujë.

Në ditët e sotme, kjo metodë nuk përdoret më për shkak se jeta e ruajtjes së vajit është më mirë e garantuar dhe relativisht më shumë vaj mund të nxirret nga fara.

Nafta përpunohet gjithashtu sipas udhëzimeve ndërkombëtare, që do të thotë se ka certifikimin e rëndësishëm të   Ecocert .

 


Blej vaj maroken Argan online tani >>


 

Lexoni artikujt tonë më të njohura:

Bëni vetë planet

Çfarë duhet të dini për naftën CBD?

Dating më të mirë në Evropë dhe Holandë 2018

Argan ulei beneficii? Ulei marocan

ulei de marocan - ulei de argan pentru pielea sensibilă

Uleiul de argan marocan are multe avantaje

Acest ulei natural marocan este folosit pentru pielea uscată și sensibilă și pentru îngrijirea părului și a corpului

Uleiul de argan din Olanda este ușor de cumpărat pe internet la acest magazin de internet fiabil și sigur:  ArganWinkel.nl


Cumpăra ulei de argan marocan acum online >>


 

 

ARGAN ULEI PENTRU PĂRUL TĂU

DE CE ARGAN ULEI ESTE BINE PENTRU PĂRUL TĂU?

Uleiul de argan este un amestec bogat care constă în acizi grași, antioxidanți, o doză mare de tocoferol (vitamina E), steroli, squalen și terpeni.

Datorită structurii compacte a acidului oleic și a acizilor grași saturați, firul de păr poate pătrunde profund, făcând părul mai suplu și mai elastic.

În plus, acidul linoleic adaugă un strat protector, astfel încât părul să rețină mai bine umiditatea, părul se simte mai moale și strălucește.

În cele din urmă, vitamina E și alți antioxidanți oferă protecție împotriva luminii solare și a altor influențe externe.

CUM VĂ UTILIZAȚI ULEIUL ARGAN ÎN PĂRUL TĂU?

Deși uleiul de argan este un ulei foarte rafinat, acesta rămâne un ulei.

Deci, ține minte ce fel de păr aveți (citiți mai multe despre tipul de păr aici).

Aveți păr foarte fin sau gras?

Utilizați uleiul de argan pur, în principal ca o mască și cel mult o picătură pentru o strălucire suplimentară și protecție.

Același lucru este valabil dacă aveți părul deteriorat, deoarece părul poate absorbi apoi o cantitate relativ mare de ulei de argan.

Aveți păr uscat sau (foarte) curat? Apoi, puteți utiliza uleiul de argan pur și ca produs de styling sau ca o completare a cremei dvs. de înjumătățire.

SHAMPOO & CONDITIONER

Ești un fan al uleiului de argan și chiar vrei să profiți din plin de ceea ce poate oferi aurul marocan lichid?

Utilizați un șampon și un balsam cu ulei de argan sau unul dintre celelalte produse de păr care au fost diluate cu ulei de argan.

ARGAN ULEI PENTRU PIELĂ

De ce este un ulei ARGAN bun pentru pielea ta?

Se mai numește și produsul natural anti-îmbătrânire: ulei de argan.

Uleiul conține antioxidanți și vitamina E (tocoferol).

Acestea protejează împotriva influențelor externe și sprijină capacitatea de restaurare a pielii, astfel încât pielea să rămână frumoasă mai mult.

În plus, conține acizi grași buni care hidratează pielea, o mențin suplă și servesc drept strat protector împotriva deshidratării.

Ca urmare, pielea ta arată, de asemenea, mai tânără, deoarece face liniile mai puțin vizibile și face ca pielea să se revigoreze.

UTILIZAȚI ULEIUL PURAN ARGAN PE PIELE DVS?

În funcție de tipul de piele pe care îl aveți, puteți folosi ulei argan pur în moduri diferite pentru față și corp.

Cea mai obișnuită modalitate este de a aplica uleiul ca un hidratant zilnic sau ca un ser de noapte.

Mulți oameni folosesc uleiul în loc de crema zilnică sau de noapte zilnică, dar puteți folosi uleiul foarte bine ca și ser pe cremele tale.

Ai o piele uleioasă?

Asigurați-vă că utilizați o cremă ușoară înainte de a aplica uleiul de argan ca un ser.

Uleiul de argan Unguent și săpun

Îți place confortul și vrei să profiți de avantajele uleiului de argan?

Apoi alegeți un unguent natural îmbogățit cu uleiul marocan.

Sau încercați una din săpunurile naturale 100% naturale cu ulei de argan pentru curățarea sau peelingul delicat al pielii.

 

Uleiul de argan este un ulei limpede care este presat din semințele arborelui argan.

Uleiul are o compoziție unică care îl face potrivit atât pentru utilizarea cosmetică, cât și pentru cea culinară.

Datorită unei largi varietăți de ingrediente active, uleiul de argan îngrijește intens pielea, părul și unghiile.

Dar unde găsiți cea mai bună calitate?

Ulei de argan premium

Uleiul pur de argan este disponibil în multe calități.

Cu cât sunt mai mari concentrațiile de ingrediente active, cu atât efectul uleiului este mai bun.

Cel mai bun ulei este varianta Premium.

În Olanda există un magazin web care vinde acest ulei Premium:

Acest magazin web are propriile sale specialiști în achiziții locale în Maroc.

Ei cunosc cultura și regiunea și sunt în contact direct cu agricultorii de mică calitate (de ce este important să citiți mai jos).

Lucru frumos despre ArganWinkel este faptul că proprietarii sunt atât de pătrați în spatele produselor lor, că oferă în mod activ   sticle de încercare gratuită și (ca unicul) utilizează o garanție de 100 de zile înapoi.

Pe Trustpilot, magazinul web primește un rating mediu de 9,7 – cel mai mare scor din categoria îngrijire a pielii și părului.

Recunoașteți calitatea

Uleiul de argan este, după cum sa afirmat, în multe calități.

Calitatea uleiului este în concentrațiile substanțelor active. Acizii grași mai esențiali, vitaminele și antioxidanții, cu atât este mai bine uleiul.

Argan BoomArborele
Și care începe de la sursă: arborele argan (Argania Spinosa).

Acest lucru se găsește numai în sud-vestul Marocului.

Clima și compoziția solului variază foarte mult, doi factori care determină calitatea copacilor și, prin urmare, a semințelor.

La fel ca și vinul, există regiuni bune și mai puțin bune.

Producție
Modul în care sunt presate nucile, temperatura la care au loc și cantitățile de apă care vin cu ele sunt de asemenea importante pentru calitatea uleiului.

La fel ca și temperatura de depozitare: dacă nu este corect, toate ingredientele active pot dispărea din ulei.

 


Cumpăra ulei de argan marocan acum online >>


 

Certificat? 
Dacă cumpărați ulei de argan în Țările de Jos, puteți fi sigur de un lucru: uleiul este pur și certificat EcoCert, atât de organic.

Din păcate, acest lucru nu spune nimic despre calitate.

Organismele de certificare verifică numai dacă uleiul este produs organic, dar nu se uită la compoziția uleiului.

Adesea este mult mai puțin bun decât sugerează ambalajul.

Ulei ieftin
Majoritatea furnizorilor olandezi își cumpără uleiul de argan de la producătorii comerciali.

Acești producători își cumpără miezurile mari și ieftine și folosesc o metodă industrială de producție în masă.

Uleiul nu este, prin urmare, scump, dar aproape toate ingredientele active au dispărut.

Uleiul premium
Sunt fermierii de mică calitate din regiunile premium care fac cel mai bun ulei.

Ei cresc semințele, selectează cele mai bune exemplare și le apasă manual, cu ochiul pentru condițiile potrivite, astfel încât toate substanțele active să fie conservate în mod optim.

Cele mai bune legături
Aceste fermieri sunt greu de atins.

Ei nu vorbește englezesc, nu au un site web și au fost deseori loiali unui mic grup de clienți obișnuiți de zeci de ani.

Pentru a putea face comerț cu acești fermieri, un cumpărător trebuie să treacă adânc în interior, câștigând încrederea populației locale și știind care sunt prețurile comune.

Este deci mult mai ușor pentru importatorii olandezi să se adreseze unui producător de masă.

Numai importatorii cu contactele potrivite reușesc să obțină ulei de calitate în Olanda.

Acest ulei este mai scump, dar calitatea este necontestată.

Ce puteți utiliza pentru uleiul de argan cosmetic?

Ulei de argan cosmeticFemeile conștiente din întreaga lume folosesc ulei natural de argan pentru tratamentul lor de zi cu zi.

Utilizarea zilnica a uleiului de argan ajuta la reducerea si prevenirea ridurilor, hidrateaza pielea, intareste unghiile si asigura parul si scalpul.

Uleiul de argan poate fi de asemenea utilizat pentru:

 • Tratarea afecțiunilor cutanate, cum ar fi acneea, eczema și psoriazisul,
 • Masajul articulațiilor rigide rigide și a mușchilor inflamați,
 • Îngrijirea sau prevenirea curelelor de sarcină,
 • Îngrijind cuticulele,
 • Îngrijind buzele.

Uleiul cosmetic de argan pentru îngrijirea naturală a pielii
Uleiul de argan conține multe componente diferite.

Multe dintre ele sunt versatile și, uneori, se întăresc reciproc. Uleiul de argan contribuie la prevenirea sau reducerea ridurilor, de exemplu, deoarece uleiul este bogat în:

 • Acizi grași esențiali,
 • Diferiti antioxidanti,
 • Nutriție vitamina E,
 • Proteine ​​cu greutate moleculară mare

Datorită acestor componente, uleiul de argan hrănește, calmează și relaxează pielea.

În plus, uleiul de argan ajută la hidratarea și înmuierea pielea uscată și iritată.

Bariera naturală a pielii este întărită, astfel încât nu se poate evapora prea multă umiditate de pe piele.

În plus, uleiul de argan stimulează o producție echilibrată de sebum, care menține pielea suplă.

Deoarece uleiul de argan penetrează adânc în piele, se stimulează valoarea nutritivă a celulelor.

Acest lucru stimulează uleiul de argan o reînnoire a celulelor sănătoase. Uleiul de argan poate fi folosit și pentru pielea foarte delicată a bebelușului.

Uleiul de argan vă protejează pielea de soare
Căldura, aerul uscat și razele UV dăunătoare de la soare vă usucă pielea cu toate efectele sale adverse: sensibilitate, scalare și mâncărime, căpușe și pete roșii.

Uleiul de argan protejează pielea dumneavoastră de deshidratare și astfel previne toate aceste simptome neplăcute.

Uleiul protejează, de asemenea, pielea împotriva frigului
În timpul sezonului de iarnă, pielea dumneavoastră, de asemenea, riscă să deshidrateze. În timpul iernii, umiditatea aerului este mai mică, ceea ce face ca pielea să se usuce mai repede.

Pielea uscată este o problemă pe termen lung care se întoarce adesea în timpul iernii. Uleiul de argan pastreaza pielea supla, chiar si in perioadele reci.

Argan pentru părUleiul de argan este un beneficiu pentru păr.
Diverse componente ale uleiului de argan sunt foarte eficiente în lupta împotriva părului uscat și pufos.

Aceste ingrediente ajută, de asemenea, la repararea părului deteriorat și la stralucirea părului plicticos.

Uleiul de argan este, de asemenea, perfect adaptat pentru îngrijirea scalpului uscat și sensibil.

Un scalp sanatos este o conditie importanta pentru parul sanatos frumos.

Împiedicați sau restaurați vergeturile
Atunci când colagenul și elastina din piele sunt întinse prea departe, fibrele sunt separate și apar striae, de exemplu vergeturi.

Prin hidratarea pielii, uleiul de argan oferă pieței mai multă elasticitate și rezistență.

În plus, diferiții antioxidanți din acest ulei protejează colagenul și elastina împotriva radicalilor liberi.

Astfel, în timpul unei perioade de creștere rapidă, celulele pielii sunt ajutate să rămână împreună.

Acnee, eczemă și psoriazis
Există multe condiții de piele diferite.

Cele mai cunoscute dintre acestea sunt eczema, psoriazisul și acneea.

Combinația dintre componentele unice ale uleiului de argan contribuie cu succes la ameliorarea simptomelor inflamatorii ale acestor afecțiuni ale pielii.

Condițiile cutanate pot fi adesea tratate, dar nu pot fi întotdeauna vindecate. În cazul unor forme grave de afecțiuni ale pielii, vă sfătuim să vă consultați medicul.

Ingrijirea naturala a buzelor
Uleiul de argan poate fi utilizat si pentru ingrijirea si protejarea pielii foarte sensibile a buzelor.

Uleiul ajută la prevenirea buzelor și a fisurilor sparte. Îngrijesc de asemenea pielea uscată și iritată din jurul buzelor.

Uleiul de argan conține creme protectoare naturale care protejează buzele împotriva radiațiilor UV.

Tratamentul unghiilor cu ArganUleiul de argan pentru îngrijirea unghiilor
Uleiul de argan vă ajută să vă reparați unghiile deteriorate într-un mod rapid, simplu și natural și să le mențineți sănătoase.

Îngrijindu-vă cu regularitate unghiile și cuticulele cu ulei de argan, le împiedicați să devină vulnerabile și înmuiate de apă, detergenți, detergenți și alte substanțe.

Uleiul de argan ideal pentru masaj
Componentele uleiului de argan fac acest ulei ideal pentru masarea musculaturii dureroase și articulațiilor rigide de artrită.

Acizii grași esențiali din uleiul de argan joacă un rol crucial în formarea prostaglandinei.

Acesta este un antiinflamator natural care reduce durerea, umflarea și inflamația stimulând în același timp circulația sanguină.

 


Cumpăra ulei de argan marocan acum online >>


Uleiul de argan din carne îmbogățește vasele

Uleiul de argan are un gust de nuci. În sudul Marocului, acest ulei fin este folosit ca ingredient tradițional pentru diferite feluri de mâncare.

Gustul uleiului de argan este cel mai bine comparat cu o combinație de susan, pâine proaspăt coaptă și alune prăjite.

Argan salată de salatăUleiul de argan dă mâncării dvs. un gust oriental și este ideal pentru utilizarea în dressingul pentru salată.

Acest ulei este, de asemenea, adesea folosit ca o baie pentru pâine proaspăt coaptă.

Chefii internaționali folosesc uleiul de argan pentru a îmbogăți feluri de mâncare, cum ar fi pastele, orezul, cuscusul, înghețata, fructele proaspete și chiar crème brûlée.

Bucătarii numesc acest ulei printre cele mai valoroase ingrediente din lume.

În Maroc, uleiul de argan este utilizat și în Amlou. Aceasta este o delicatesă marocană făcută din migdale prăjite, miere și ulei de argan.

Este folosit ca o baie pentru pâine și se spune că este un afrodiziac.

Beneficiile uleiului de argan culinar? 
În plus față de aroma sa unică, uleiul de argan are și alte beneficii pentru sănătate.

Cercetările științifice au arătat că consumul regulat de ulei de argan, printre altele, ajută:

 • Reducerea semnificativă a nivelului de colesterol,
 • Consolidarea rezistenței naturale,
 • Eliminarea radicalilor liberi nocivi,
 • Frânarea inflamațiilor,
 • Stimulează și îmbunătățește fluxul sanguin global,
 • Prevenirea calcificării arterelor (arterioscleroza),
 • Revitalizarea celulelor

Uleiul de argan pentru aplicații culinare și cosmetice, care este diferența?

O diferență importantă este faptul că miezurile pentru producția de uleiuri culinare sunt prăjite.

Această prăjire conferă uleiului mai multă aromă. La fabricarea uleiului de argan cosmetic, se utilizează semințe care nu au fost prăjite.

În plus, uleiul de argan pentru aplicații cosmetice este filtrat extensiv, astfel încât uleiul își pierde gustul și devine neutru.

Există, de asemenea, producători care aleg să deodorizeze uleiul de argan. Toate aceste procese suplimentare conferă uleiului mai multă calitate, astfel încât este potrivit să servească drept produs cosmetic.

Uleiul de argan a fost folosit de secole

Aplicațiile uleiului de argan descrise mai sus sunt vechi de secole.

Se știe că fenicienii știau deja despre puterea uleiului de argan în jurul anului 1219.

Medicul andaluzist Ibn Al Baythar a scris un articol științific despre metoda de producție și de funcționare a uleiului de argan la acel moment.

Triburile Berber, care au produs ulei de argan de-a lungul timpului, au simțit intuitiv că acest ulei era bun pentru bunăstarea lor.

Ei nu numesc Arborele Arbore “Copacul frumuseții” sau “Arborele vieții” pentru nimic.

Cum se face uleiul de argan?

Producția manuală de ulei de arganModul tradițional de a face uleiul de argan este manual.

Acest lucru se face în mod tradițional de către femeile berbera.

Mai întâi, piulița este îndepărtată din fructul uscat și apoi partea exterioară a piuliței este crăpată cu două pietre.

Pentru a face ulei în scopuri culinare, semințele sunt prăjite prin încălzirea ușoară a acestora.

După ce semințele s-au răcit, sunt măcinate și amestecate cu apă călduță pentru a forma o suspensie.

Uleiul de argan este extras prin presarea manuală a acestei suspensii asemănătoare aluatului.

Producția mecanică
Având în vedere popularitatea uleiului de argan, cererea a crescut enorm.

Prin urmare, mulți producători au trecut la frezarea și presarea mecanică în ultimii zece ani.

Cu toate acestea, chiar și în timpul presării mecanice, crăparea piulițelor se face manual.

Avantajul acestei metode de producție este acela că se extrage mai mult ulei în mai puțin timp.

În plus, nu se adaugă apă pentru a forța piulițele de măcinat. Aceasta permite stocarea mai mult timp a uleiului.

Nu sunt utilizați solvenți și căldură pentru extracția uleiului de argan. Uleiul de argan este un ulei presat la rece, cu o valoare nutritivă ridicată.

Care este compoziția uleiului?

Compoziția uleiului de arganUleiul de argan are o compoziție excepțional de echilibrată.

Uleiul este bogat în acizi grași nesaturați și esențiali.

Cele mai comune acizi grași sunt Omega 9 (acid oleic) și Omega 6 (acid linoleic).

Uleiul este, de asemenea, bogat în vitamina E (tocoferol), care este considerat unul dintre cei mai puternici antioxidanți biologici.

Uleiul de argan conține, de asemenea, fenoli, proteine ​​cu greutate moleculară mare, squalen, steroli, carotenoide și acid ferulic.

Componentele mari de steroli, vitamina E și polifenoli sunt versatile.

În plus față de funcția antioxidantă, aceste componente au, de asemenea, un efect calmant și vindecător.

Polifenolii opresc inflamația și ajută la prevenirea reacțiilor alergice.

Acizii grași esențiali contribuie la combaterea inflamației și sunt necesari pentru producerea de prostaglandine.

Acesta este un antiinflamator natural.

Acizii grași esențiali oferă, de asemenea, o mai mare elasticitate și rezistență la nivelul pielii. În combinație cu saponine, vitamina E vă asigură că pielea devine din nou sănătoasă și moale.

Vitamina E, la rândul său, protejează acizii grași esențiali, împiedicându-i să se descompună.

O COMPANIE CU MISIUNE

Povestea din spatele   uleiului de argan   începe în Essaouira, o imagine de coastă la sud de Casablanca.

O mică afacere a început acolo în 1976, specializată în ulei de argan și uleiuri esențiale din cooperativele mici.

Fondatorii au avut respect față de natură la o vârstă fragedă și au fost dornici de impactul asupra mediului.

Prin urmare, inițiativele durabile fac parte din nucleul viziunii lor.

ESTE ULEIUL ARGAN EXPENSIVE?

Încă mai lucrăm împreună cu cooperativele agricole din sudul Marocului.

Câmpurile în care cresc copacii argani nu sunt irigați sau cultivați, astfel încât natura să-și poată face pe deplin opera.

Fructul arborelui argan, numit și “pomul frumuseții”, este galben când este coaptă.

Acestea sunt colectate mai întâi de către bărbații și femeile locale, după care poate începe pregătirea presării.

Fiecare fruct conține o piuliță tare, cu maximum trei semințe în formă de migdale.

Pentru a sparge piulița este nevoie de o mulțime de putere și, prin urmare, este o activitate intensă.

Datorită naturii rare a copacilor și a recoltării și pregătirii manuale, uleiul de argan este de asemenea relativ scump.

PRESIUNI PRIMITE ÎN CONFORMITATE CU ORIENTĂRI ECOCERT

După crăparea piulițelor, semințele sunt presate mecanic și la rece.

În trecut, semințele au fost presate manual prin amestecarea piulițelor cu apă.

În prezent, această metodă nu mai este utilizată, deoarece termenul de valabilitate al uleiului este garantat mai bine și se poate extrage din semințe relativ mai mult ulei.

Uleiul este prelucrat, de asemenea, conform liniilor directoare internaționale, ceea ce înseamnă că are o importantă   certificare Ecocert .

 


Cumpăra ulei de argan marocan acum online >>


 

Citiți articolele noastre cele mai populare:

Fă-ți planurile

Ce trebuie să știți despre petrolul CBD

Cele mai bune site-uri de dating din Europa și Olanda 2018

Benefici dell’olio di argan? Olio marocchino

olio marocchino - olio di argan per pelli sensibili

L’olio di Argan marocchino ha molti vantaggi

Questo olio marocchino naturale viene utilizzato per la pelle secca e sensibile e per la cura dei capelli e del corpo

L’olio di argan nei Paesi Bassi è facile da acquistare su internet in questo negozio online affidabile e sicuro:  ArganWinkel.nl


Acquista online l’olio di Argan marocchino >>


 

 

OLIO DI ARGAN PER I TUOI CAPELLI

PERCHÉ L’OLIO DI ARGAN È BUONO PER I TUOI CAPELLI?

L’olio di argan è una miscela ricca costituita da acidi grassi, antiossidanti, un’alta dose di tocoferolo (vitamina E), steroli, squalene e terpeni.

A causa della struttura compatta dell’acido oleico e degli acidi grassi saturi, il capello può penetrare profondamente rendendo i capelli più elastici ed elastici.

Inoltre, l’acido linoleico aggiunge uno strato protettivo, in modo che i tuoi capelli mantengano meglio l’idratazione, i capelli si sentano più morbidi e brillanti.

Infine, la vitamina E e altri antiossidanti forniscono protezione contro la luce solare e altre influenze esterne.

COME USARE IL TUO OLIO DI ARGAN NEI CAPELLI?

Sebbene l’olio di argan sia un olio molto raffinato, rimane un olio.

Quindi tieni a mente che tipo di capelli hai (leggi di più sul tuo tipo di capelli qui).

Hai i capelli molto fini o unti?

Usa puro olio di Argan principalmente come maschera e al massimo una goccia per una maggiore lucentezza e protezione.

Lo stesso vale se hai i capelli danneggiati perché i tuoi capelli possono assorbire una quantità relativamente grande di olio di argan.

Hai i capelli secchi o (molto) ricci? Quindi puoi anche utilizzare l’olio di Argan puro come prodotto per lo styling o come aggiunta alla tua crema da notte.

SHAMPOO E CONDIZIONATORE

Sei un fan di olio di Argan e vuoi veramente sfruttare appieno quello che l’oro liquido marocchino ha da offrire?

Utilizzare uno shampoo e un balsamo con olio di Argan o uno degli altri prodotti per capelli che sono stati diluiti con olio di Argan.

OLIO DI ARGAN PER LA PELLE

PERCHÉ L’OLIO DI ARGAN È BUONO PER LA TUA PELLE?

È anche chiamato il prodotto naturale anti-invecchiamento: olio di argan.

L’olio contiene antiossidanti e vitamina E (tocoferolo).

Questi proteggono dalle influenze esterne e supportano la capacità riparativa della pelle, in modo che la pelle rimanga bella più a lungo.

Inoltre, contiene buoni acidi grassi che idratano la pelle, la mantengono elastica e servono da strato protettivo contro un’ulteriore disidratazione.

Di conseguenza, anche la tua pelle sembra più giovane perché rende le linee meno visibili e fa rivivere la pelle.

UTILIZZARE L’OLIO DI ARGAN PURO SULLA PELLE?

A seconda del tipo di pelle che hai, puoi usare l’olio di argan puro in modi diversi per viso e corpo.

Il modo più comune è applicare l’olio come idratante quotidiano o come siero notturno.

Molte persone usano l’olio al posto della crema giorno o notte, ma puoi usare l’olio molto bene come siero sulle creme.

Hai una pelle piuttosto grassa?

Assicurati di utilizzare una crema leggera prima di applicare l’olio di argan come siero.

Olio di argan Pomata e sapone

Ti piace la praticità e vuoi approfittare dei benefici dell’olio di argan?

Quindi scegli un unguento naturale arricchito con l’olio marocchino.

Oppure prova uno dei saponi naturali al 100% con olio di argan per una pulizia delicata o un peeling della pelle.

 

L’olio di argan è un olio scarso che viene estratto dai semi dell’albero di Argan.

L’olio ha una composizione unica che lo rende adatto sia per uso cosmetico che culinario.

Grazie ad un’ampia varietà di principi attivi, l’olio di Argan cura intensamente pelle, capelli e unghie.

Ma dove trovi la migliore qualità?

Olio di Argan Premium

L’olio di argan puro è disponibile in molte qualità.

Maggiore è la concentrazione di principi attivi, migliore è l’effetto dell’olio.

L’olio migliore è la variante Premium.

Nei Paesi Bassi c’è un negozio web che vende questo olio Premium:

Questo negozio online ha i propri specialisti di acquisto locali in Marocco.

Conoscono la cultura e la regione e sono in contatto diretto con i piccoli agricoltori di qualità (perché è importante leggere di seguito).

La cosa bella di ArganWinkel è che i proprietari sono così squadrati dietro ai loro prodotti, che offrono attivamente   bottiglie di prova gratuite e (come l’unica) usano una garanzia di rimborso di 100 giorni.

Su Trustpilot il webshop ottiene un punteggio medio di 9.7 – il punteggio più alto nella categoria pelle e capelli.

Riconosci la qualità

L’olio di argan è, come detto, in molte qualità.

La qualità dell’olio è nelle concentrazioni dei principi attivi. Più acidi grassi essenziali, vitamine e antiossidanti, migliore è l’olio.

Argan BoomL’albero
E che inizia alla fonte: l’albero di argan (Argania Spinosa).

Questo può essere trovato solo nel sud-ovest del Marocco.

Il clima e la composizione del suolo variano notevolmente, due fattori che determinano la qualità degli alberi e quindi dei semi.

Proprio come con il vino, ci sono regioni buone e meno buone.

Produzione
Il modo in cui vengono pressati i dadi, la temperatura alla quale si verificano e le quantità di acqua che vengono con loro sono anche importanti per la qualità dell’olio.

Proprio come la temperatura di conservazione: se non è giusto, tutti gli ingredienti attivi possono scomparire dall’olio.

 


Acquista online l’olio di Argan marocchino >>


 

Certificato? 
Se acquisti olio di Argan nei Paesi Bassi, puoi essere certo di una cosa: l’olio è puro e certificato EcoCert, quindi organico.

Sfortunatamente, questo non dice nulla sulla qualità.

Gli organismi di certificazione controllano solo se l’olio è prodotto organicamente, ma non guarda la composizione dell’olio.

Spesso è molto meno buono di quanto la confezione suggerisca.

Olio economico
La maggior parte dei fornitori olandesi acquista il suo olio di Argan da produttori commerciali.

Questi produttori acquistano i loro chicchi grandi ed economici e usano un metodo di produzione industriale di massa.

L’olio non è quindi costoso, ma quasi tutti gli ingredienti attivi sono scomparsi.

Olio Premium
Sono gli agricoltori di piccola qualità nelle regioni premium che producono il miglior olio.

Coltivano i semi da soli, selezionano i migliori esemplari e li premono manualmente, con un occhio per le giuste condizioni in modo che tutti i principi attivi siano conservati in modo ottimale.

Le migliori connessioni
Questi agricoltori sono difficili da raggiungere.

Non parlano inglese, non hanno un sito web e sono spesso stati fedeli a un piccolo gruppo di clienti abituali per decenni.

Per essere in grado di commerciare con questi agricoltori, un acquirente deve andare in profondità verso l’interno, guadagnando la fiducia della popolazione locale e conoscendo quali sono i prezzi comuni.

Per gli importatori olandesi è quindi molto più semplice rivolgersi a un produttore di serie.

Solo gli importatori con i contatti giusti riescono a ottenere petrolio premium nei Paesi Bassi.

Questo olio è più costoso, ma la qualità è indiscussa.

Cosa puoi usare per l’olio di Argan cosmetico?

Olio di Argan cosmeticoLe donne coscienti in tutto il mondo usano l’olio di Argan naturale per il loro trattamento di bellezza quotidiano.

L’uso quotidiano di olio di Argan aiuta a ridurre e prevenire le rughe, idrata la pelle, rinforza le unghie e fornisce capelli e cuoio capelluto.

L’olio di argan può essere utilizzato anche per:

 • Trattare le condizioni della pelle come l’acne, l’eczema e la psoriasi,
 • Massaggiare articolazioni artritiche rigide e muscoli doloranti,
 • Prendersi cura o prevenire le cinture gravidanza,
 • Prendersi cura delle cuticole,
 • Prendersi cura delle labbra.

Olio di Argan cosmetico per la cura della pelle naturale
L’olio di Argan contiene molti componenti diversi.

Molti di loro sono versatili e talvolta si rafforzano a vicenda. L’olio di Argan aiuta a prevenire o ridurre le rughe, ad esempio perché l’olio è ricco di:

 • Acidi grassi essenziali,
 • Diversi antiossidanti,
 • Vitamina E nutriente,
 • Proteine ​​ad alto peso molecolare

Grazie a questi componenti, l’olio di Argan nutre, lenisce e rilassa la pelle.

Inoltre, l’olio di Argan aiuta a idratare e ammorbidire la pelle secca e irritata.

La barriera naturale della tua pelle è rafforzata in modo che non troppa umidità possa evaporare dalla tua pelle.

Inoltre, l’olio di Argan stimola una produzione di sebo equilibrata, che mantiene la pelle elastica.

Poiché l’olio di Argan penetra in profondità nella pelle, viene stimolato il valore nutrizionale delle cellule.

Questo stimola l’olio di Argan un sano rinnovamento cellulare. L’olio di Argan può essere utilizzato anche per la pelle del bambino molto sensibile.

L’olio di Argan protegge la pelle dal sole Il
calore, l’aria secca ei dannosi raggi UV del sole seccano la pelle con tutti i suoi effetti negativi: sensibilità, desquamazione e prurito, screpolature e macchie rosse.

L’olio di Argan protegge la pelle dalla disidratazione e previene quindi tutti questi spiacevoli sintomi.

L’olio protegge anche la pelle dal freddo
Durante la stagione invernale, anche la pelle corre il rischio di disidratazione. In inverno, l’umidità dell’aria è inferiore, il che rende la pelle più secca.

La pelle secca è un problema a lungo termine che spesso ritorna in inverno. L’olio di Argan mantiene la pelle elastica, anche nei periodi freddi.

Argan per i capelliL’olio di Argan è un vantaggio per i capelli I
vari componenti dell’olio di Argan sono molto efficaci nella lotta contro i capelli secchi e vaporosi.

Questi ingredienti aiutano anche a riparare i capelli danneggiati ea donare lucentezza ai capelli opachi.

L’olio di Argan è anche perfettamente adatto per la cura del cuoio capelluto asciutto e sensibile.

Un cuoio capelluto sano è una condizione importante per capelli belli e sani.

Prevenire o ripristinare le smagliature
Quando il collagene e l’elastina nella pelle sono allungati troppo, le fibre vengono separate e si formano strie, ad esempio le smagliature.

Idratando la pelle L’olio di Argan offre alla pelle maggiore elasticità e resistenza.

Inoltre, i vari antiossidanti presenti in questo olio proteggono il collagene e l’elastina dai radicali liberi.

Pertanto, durante un periodo di rapida crescita, le cellule della pelle vengono aiutate a stare insieme.

Acne, eczema e psoriasi
Ci sono molte diverse condizioni della pelle.

I più noti di questi sono eczema, psoriasi e acne.

La combinazione dei componenti unici dell’olio di Argan con successo aiuta ad alleviare i sintomi infiammatori di queste condizioni della pelle.

Le condizioni della pelle possono essere spesso trattate, ma non sempre possono essere curate. In caso di gravi forme di pelle, ti consigliamo di consultare il medico.

Cura naturale delle tue labbra
L’olio di argan può anche essere usato per curare e proteggere la pelle molto sensibile delle labbra.

L’olio aiuta a prevenire le labbra e le crepe seccate. Si prende anche cura della pelle secca e irritata intorno alle labbra.

L’olio di argan contiene filtri solari naturali che proteggono le labbra dai raggi UV.

Trattamento unghie con ArganOlio di Argan per la cura delle unghie
L’olio di Argan aiuta a riparare le unghie danneggiate in modo rapido, semplice e naturale e a mantenerle in salute.

Prendendoti cura regolarmente delle unghie e delle cuticole con olio di Argan, previeni anche che diventino vulnerabili e addolciti dall’acqua, dai detersivi, dai detergenti e da altre sostanze.

L’olio di Argan ideale per il massaggio
I componenti dell’olio di Argan rendono questo olio ideale per massaggiare i muscoli indolenziti e le articolazioni artritiche rigide.

Gli acidi grassi essenziali nell’olio di Argan svolgono un ruolo cruciale nella formazione della prostaglandina.

Questo è un antinfiammatorio naturale che riduce il dolore, il gonfiore e l’infiammazione mentre stimola la circolazione del sangue.

 


Acquista online l’olio di Argan marocchino >>


L’olio di Argan culinario arricchisce i tuoi piatti

L’olio di argan ha un sapore di nocciola. Nel sud del Marocco, questo olio raffinato viene utilizzato come ingrediente tradizionale per vari piatti.

Il gusto dell’olio di Argan è migliore rispetto a una combinazione di sesamo, pane appena sfornato e nocciole tostate.

Argan als SaladedressingL’olio di argan conferisce al cibo un gusto orientale ed è ideale per l’uso in condimenti per insalate.

Questo olio è spesso usato anche come salsa per il pane appena sfornato.

Gli chef internazionali utilizzano l’olio di Argan per arricchire piatti come pasta, riso, couscous, gelato, frutta fresca e persino crème brûlée.

Gli chef contano questo olio tra gli ingredienti più preziosi al mondo.

In Marocco, l’olio di argan viene utilizzato anche in Amlou. Questa è una prelibatezza marocchina fatta di mandorle tostate, miele e olio di Argan.

È usato come un tuffo per il pane e si dice che sia un afrodisiaco.

Benefici dell’olio di Argan culinario? 
Oltre al suo sapore unico, l’olio di Argan ha anche altri benefici per la salute.

La ricerca scientifica ha dimostrato che il consumo regolare di olio di Argan tra le altre cose aiuta:

 • Abbassando significativamente i livelli di colesterolo,
 • Rafforzare la resistenza naturale,
 • Eliminando i radicali liberi dannosi,
 • La frenata delle infiammazioni,
 • Stimolare e migliorare il flusso sanguigno complessivo,
 • Prevenzione della calcificazione delle arterie (arteriosclerosi),
 • Rivitalizzare le tue cellule

Olio di Argan per applicazioni culinarie e cosmetiche, qual è la differenza?

Una differenza importante è che i chicchi per la produzione di olio culinario vengono tostati.

Questa tostatura dà all’olio più sapore. Quando si produce olio di argan cosmetico, l’uso è fatto di semi che non sono stati tostati.

Inoltre, l’olio di Argan per applicazioni cosmetiche viene ampiamente filtrato, così l’olio perde il suo gusto e diventa neutro.

Ci sono anche produttori che scelgono di deodorare l’olio di Argan. Tutti questi processi extra danno all’olio una maggiore qualità, quindi è adatto a servire come prodotto cosmetico.

L’olio di argan è stato usato per secoli

Le applicazioni dell’olio di Argan sopra descritte sono vecchie di secoli.

È noto che i Fenici già sapevano del potere dell’olio di Argan intorno al 1219.

Il dottore andaluso Ibn Al Baythar scrisse un articolo scientifico sul metodo di produzione e sul funzionamento dell’olio di Argan in quel momento.

Le tribù berbere, che producono olio di Argan da tempo immemorabile, sentivano intuitivamente che questo olio era buono per il loro benessere.

Non chiamano l’Argan Tree come “Tree of Beauty” o “Tree of Life” per niente.

Come è fatto l’olio di Argan?

Produzione manuale di olio di arganIl modo tradizionale di produrre olio di Argan è manuale.

Questo è tradizionalmente fatto da donne berbere.

Prima il dado viene rimosso dalla frutta secca e poi il duro esterno del dado viene rotto con due pietre.

Per fare l’olio per scopi culinari, i semi vengono arrostiti riscaldandoli leggermente.

Dopo che i semi si sono raffreddati, vengono macinati e mescolati con acqua tiepida per formare una sospensione.

L’olio di Argan viene estratto premendo manualmente questo impasto simile all’impasto.

Produzione meccanica
Grazie alla popolarità dell’olio di Argan, la domanda è cresciuta enormemente.

Molti produttori sono quindi passati alla fresatura meccanica e alla pressatura negli ultimi dieci anni.

Tuttavia, anche durante la pressatura meccanica, la fessurazione dei dadi viene eseguita manualmente.

Il vantaggio di questo metodo di produzione è che più olio viene estratto in meno tempo.

Inoltre, non viene aggiunta acqua per forzare i dadi di messa a terra. Ciò consente di conservare l’olio più a lungo.

Per l’estrazione dell’olio di Argan non vengono utilizzati solventi e calore. L’olio di argan è un olio spremuto a freddo con un alto valore nutritivo.

Qual è la composizione dell’olio?

Composizione di olio di ArganL’olio di Argan ha una composizione eccezionalmente equilibrata.

L’olio è ricco di acidi grassi insaturi e essenziali.

Gli acidi grassi più comuni sono Omega 9 (acido oleico) e Omega 6 (acido linoleico).

L’olio è anche ricco di vitamina E (tocoferolo), che è considerato uno dei più potenti antiossidanti biologici.

L’olio di argan contiene anche fenoli, proteine ​​ad alto peso molecolare, squalene, steroli, carotenoidi e acido ferulico.

I grandi componenti di steroli, vitamina E e polifenoli sono versatili.

Oltre alla loro funzione antiossidante, questi componenti hanno anche un effetto calmante e curativo.

I polifenoli fermano l’infiammazione e aiutano a prevenire le reazioni allergiche.

Gli acidi grassi essenziali aiutano a combattere l’infiammazione e sono necessari per la produzione di prostaglandine.

Questo è un antinfiammatorio naturale.

Gli acidi grassi essenziali forniscono anche più elasticità e resistenza della pelle. In combinazione con le saponine, la vitamina E fa sì che la pelle riacquisti la tua pelle.

La vitamina E a sua volta protegge gli acidi grassi essenziali prevenendone la degradazione.

UN’AZIENDA CON UNA MISSIONE

La storia dietro l’   olio di argan   inizia a Essaouira, una foto costiera a sud di Casablanca.

Nel 1976 iniziò una piccola attività, specializzata in olio di argan e oli essenziali di piccole cooperative.

I fondatori hanno avuto il rispetto per la natura in tenera età e erano entusiasti dell’impatto sull’ambiente.

Le iniziative sostenibili fanno quindi parte del nucleo della loro visione.

OLIO DI ARGAN È COSTOSO?

Stiamo ancora lavorando con cooperative agricole nel sud del Marocco.

I campi in cui crescono gli alberi di argan non sono irrigati o coltivati ​​in modo che la natura possa fare pienamente il suo lavoro.

Il frutto dell’albero di argan, chiamato anche “l’albero della bellezza”, è giallo quando è maturo.

Questi vengono prima raccolti dagli uomini e dalle donne locali, dopo di che può iniziare la preparazione della pressatura.

Ogni frutto contiene una noce dura con un massimo di tre semi a forma di mandorla.

Per rompere il dado è necessaria molta potenza ed è quindi un lavoro intenso.

A causa della natura rara degli alberi e della raccolta manuale e della preparazione, l’olio di argan è quindi anche relativamente costoso.

PREMUTO A FREDDO SECONDO LE LINEE GUIDA ECOCERT

Dopo il cracking delle noci, i semi sono meccanicamente e pressati a freddo.

In passato, i semi venivano pressati manualmente mescolando i dadi macinati con acqua.

Al giorno d’oggi, questo metodo non è più utilizzato perché la durata di conservazione dell’olio è quindi meglio garantita e relativamente più olio può essere estratto dai semi.

L’olio viene anche lavorato secondo le linee guida internazionali, il che significa che ha l’importante   certificazione Ecocert .

 


Acquista online l’olio di Argan marocchino >>


 

Leggi i nostri articoli più popolari:

Piani fai da te

Cosa devi sapere sull’olio di CBD

I migliori Datingsite in Europa e nei Paesi Bassi 2018

Mga Pakinabang ng Argan Oil?Moroccan Oil

langis ng moroccan - langis ng argan para sa sensitibong balat

May maraming pakinabang ang langis ng Moroccan Argan

Ang natural na langis ng Moroccan ay ginagamit para sa tuyo at sensitibong balat at pag-aalaga ng iyong buhok at katawan

Ang langis ng Argan sa Netherlands ay madaling bumili sa internet sa maaasahang at secure na tindahan ng internet na ito:  ArganWinkel.nl


Bumili ng Moroccan Argan oil online na ngayon >>


 

 

ARGAN OIL PARA SA IYONG BUHOK

BAKIT ISANG ARGAN OIL MAHUSAY PARA SA IYONG BUHOK?

Ang langis ng Argan ay isang mayaman na pinaghalong naglalaman ng mataba acids, anti-oxidants, mataas na dosis ng tocopherol (bitamina E), sterols, squalene at terpenes.

Dahil sa compact na istraktura ng oleic acid at ang puspos na mataba acids, ang hair strand ay maaaring tumagos sa malalim na paggawa ng buhok mas malambot at nababanat.

Bilang karagdagan, ang linoleic acid ay nagdaragdag ng isang protective layer, upang ang iyong buhok ay mas mahusay na pagpapanatili ng kahalumigmigan, ang buhok ay nararamdaman nang hinaan at umaaraw.

Sa wakas, ang bitamina E at iba pang antioxidants ay nagbibigay ng proteksyon laban sa sikat ng araw at iba pang mga panlabas na impluwensya.

PAANO GAMITIN ANG IYONG ARGAN OIL SA IYONG BUHOK?

Bagaman ang langis ng Argan ay isang pinong langis, ito ay nananatiling isang langis.

Kaya tandaan kung anong uri ng buhok ang mayroon ka (magbasa nang higit pa tungkol sa uri ng iyong buhok dito).

Mayroon ka bang napakainit o mataba buhok?

Gumamit ng dalisay na langis ng Argan bilang isang maskara at karamihan sa isang drop para sa ilang dagdag na kinang at proteksyon.

Ang parehong naaangkop kung ikaw ay nasira ng buhok dahil ang iyong buhok ay maaaring sumipsip ng medyo malaking halaga ng langis ng argan.

Mayroon ka bang tuyo o (napaka) kulot buhok? Pagkatapos ay maaari mo ring gamitin ang dalisay na langis ng Argan bilang isang produkto ng estilo, o bilang karagdagan sa iyong leave-in cream.

SHAMPOO & CONDITIONER

Ikaw ba ay isang tagahanga ng langis ng Argan at gusto mo bang lubos na mapakinabangan ang anong likido ng Moroccan gold?

Gumamit ng isang shampoo at isang conditioner na may langis ng Argan o isa sa iba pang mga produkto ng buhok na sinipsip ng langis ng Argan.

ARGAN OIL PARA SA SKIN

BAKIT AY MAAARING ISANG ARGAN OIL PARA SA IYONG SKIN?

Tinatawag din itong natural anti-aging na produkto: langis ng argan.

Ang langis ay naglalaman ng anti-oxidants at bitamina E (tocopherol).

Ang mga ito ay nagpoprotekta laban sa mga panlabas na impluwensya at sinusuportahan ang kapasidad ng balat sa pagpapanumbalik, upang ang iyong balat ay mananatiling maganda na.

Bukod pa rito, naglalaman ito ng mga matatamis na mataba acids na hydrate ang balat, panatilihin itong masigla at nagsisilbing isang proteksiyon layer laban sa karagdagang pag-aalis ng tubig.

Bilang isang resulta, ang iyong balat ay mukhang mas bata dahil ito ay gumagawa ng mga linya na hindi gaanong nakikita at pinapalitan ang balat.

GAMITIN ANG PURE ARGAN OIL SA IYONG KULAY?

Depende sa uri ng balat na mayroon ka, maaari mong gamitin ang purong langis ng argan sa iba’t ibang paraan para sa mukha at katawan.

Ang pinaka-karaniwang paraan ay ang paggamit ng langis bilang isang araw-araw na moisturizer o bilang isang suwero ng gabi.

Maraming mga tao ang gumagamit ng langis sa halip na araw-araw na araw o gabi cream, ngunit maaari mong gamitin ang langis nang mahusay na suwero sa iyong mga creams.

Mayroon ka bang medyo may langis na balat?

Siguraduhin na gumamit ka ng light cream bago ilapat ang argan oil bilang isang suwero.

Argan oil ointment at sabon

Gusto mo ba ng kaginhawahan, at gusto mong samantalahin ang mga benepisyo ng langis ng argan?

Pagkatapos pumili ng isang natural na pamahid na mayaman sa langis ng Moroccan.

O subukan ang isa sa 100% natural na hand soaps na may argan oil para sa magiliw na hugas o pagbabalat ng balat.

 

Ang langis ng Argan ay isang langis na langis na pinipilit mula sa mga binhi ng puno ng Argan.

Ang langis ay may isang natatanging komposisyon na ginagawang angkop para sa parehong kosmetiko at ginagamit sa pagluluto.

Salamat sa iba’t ibang uri ng mga aktibong sangkap, ang Argan langis intensively nagmamalasakit para sa balat, buhok at mga kuko.

Ngunit saan mo nalaman ang pinakamahusay na kalidad?

Premium Argan oil

Ang langis ng Purong Argan ay magagamit sa maraming katangian.

Kung mas mataas ang mga konsentrasyon ng aktibong sangkap, mas mabuti ang epekto ng langis.

Ang pinakamagandang langis ay ang variant ng Premium.

Sa Netherlands mayroong isang web shop na nagbebenta ng ganitong Premium oil:

Ang webshop na ito ay may sariling, lokal na mga espesyalista sa pagbili sa Morocco.

Alam nila ang kultura at ang rehiyon at direktang nakikipag-ugnayan sa mga maliliit na magsasaka (kung bakit mahalaga ang mababasa mo sa ibaba).

Ang ganda ng bagay tungkol sa ArganWinkel ay ang mga may-ari ay napakalalim sa likod ng kanilang mga produkto, na aktibong nag-aalok ng  libreng mga  botelyang pagsubok at (bilang lamang) gumamit ng isang 100-araw na garantiya ng pera-likod.

Sa Trustpilot ang webshop ay nakakakuha ng average na rating ng 9.7 – ang pinakamataas na iskor sa skin ng kategorya at pangangalaga sa buhok.

Kilalanin ang kalidad

Ang langis ng Argan ay, gaya ng sinabi, sa maraming mga katangian.

Ang kalidad ng langis ay nasa konsentrasyon ng mga aktibong sangkap. Ang mas mahahalagang mataba acids, bitamina at antioxidants, mas mahusay ang langis.

Argan BoomAng puno
At nagsisimula sa pinagmulan: ang puno ng argan (Argania Spinosa).

Ito ay matatagpuan lamang sa timog-kanluran ng Morocco.

Ang klima at ang komposisyon ng lupa ay lubhang nag-iiba, dalawang bagay na tumutukoy sa kalidad ng mga puno at samakatuwid ng mga buto.

Tulad ng alak, may mga mahusay at mas mahusay na mga rehiyon.

Produksyon
Ang paraan kung saan pinindot ang mga mani, ang temperatura kung saan nangyari ang mga ito at ang mga dami ng tubig na kasama nila ay mahalaga din para sa kalidad ng langis.

Tulad ng temperatura ng imbakan: kung ito ay hindi tama, ang lahat ng mga aktibong sangkap ay maaaring mawala mula sa langis.

 


Bumili ng Moroccan Argan oil online na ngayon >>


 

Certificate? 
Kung bumili ka ng langis ng Argan sa Netherlands, maaari kang makatukoy ng isang bagay: ang langis ay dalisay at sertipikado ng EcoCert, kaya organic.

Sa kasamaang palad, wala itong sinasabi tungkol sa kalidad.

Sinusuri lamang ng mga body ng certification kung ang langis ay gawa sa organiko, ngunit hindi tumingin sa komposisyon ng langis.

Kadalasan ito ay higit na mas mabuti kaysa sa nagpapahiwatig ng packaging.

Murang langis
Karamihan sa mga taga-Olandes na mga supplier ay bumili ng kanilang langis ng Argan mula sa mga komersyal na producer.

Ang mga producer ay bumili ng kanilang mga kernels malaki at mura at gumamit ng pang-industriyang mass production method.

Samakatuwid ang langis ay hindi mahal, ngunit halos lahat ng mga aktibong sangkap ay nawala.

Premium oil
Ito ang maliit na kalidad ng mga magsasaka sa mga premium na rehiyon na gumagawa ng pinakamahusay na langis.

Lumalaki ang mga binhi sa kanilang sarili, piliin ang pinakamahusay na mga specimens at pindutin nang manu-mano ito, na may isang mata para sa mga tamang kondisyon upang ang lahat ng mga aktibong sangkap ay mahusay na mapangalagaan.

Ang pinakamahusay na mga koneksyon
Ang mga magsasaka ay mahirap maabot.

Hindi sila nagsasalita ng Ingles, walang website at madalas na tapat sa isang maliit na grupo ng mga regular na kostumer para sa mga dekada.

Upang makapag-trade sa mga magsasaka, ang isang bumibili ay kailangang malalim sa panloob, pagkakaroon ng tiwala ng lokal na populasyon at alam kung aling mga presyo ang pangkaraniwan.

Samakatuwid mas madali para sa mga taga-import ng Olandes na bumaling sa isang tagagawa ng masa.

Tanging ang mga importer na may tamang mga contact ay magtagumpay sa pagkuha ng premium langis sa Netherlands.

Ang langis na ito ay mas mahal, ngunit ang kalidad ay hindi mapag-aalinlanganan.

Ano ang maaari mong gamitin para sa cosmetic Argan oil?

Cosmetic Argan oilAng malay-tao na mga kababaihan sa buong mundo ay gumagamit ng natural na langis ng Argan para sa kanilang pang-araw-araw na kagandahan.

Ang paggamit araw-araw ng langis ng Argan ay tumutulong sa pagbabawas at pagpigil sa mga wrinkles, hydrates ang balat, nagpapalakas ng mga kuko at nagbibigay ng buhok at anit.

Ang langis ng Argan ay maaari ring gamitin para sa:

 • Paggamot sa mga kondisyon ng balat tulad ng acne, eksema at soryasis,
 • Pagmemihisa ng matitigas na mga joints ng arthritis at namamagang mga kalamnan,
 • Ang pag-aalaga o pagpigil sa sinturon ng pagbubuntis,
 • Ang pag-aalaga ng mga cuticle,
 • Pag-aalaga ng mga labi.

Ang kosmetiko Argan oil para sa natural na pangangalaga sa balat Ang
langis ng Argan ay naglalaman ng maraming iba’t ibang mga bahagi.

Marami sa kanila ay maraming nalalaman at kung minsan ay nagpapatibay sa bawat isa. Ang langis ng Argan ay tumutulong upang maiwasan o mabawasan ang mga wrinkles, halimbawa, dahil ang langis ay mayaman sa:

 • Mahalagang mataba acids,
 • Iba’t ibang antioxidants,
 • Ang pampalusog na bitamina E,
 • Mga protina na may mataas na molekular na timbang

Salamat sa mga sangkap na ito, ang langis ng Argan ay nagpapalusog, nagpapalusog at nagagawi ng iyong balat.

Bilang karagdagan, ang langis ng Argan ay tumutulong upang mag-hydrate at mapahina ang tuyo at inis na balat.

Ang likas na hadlang ng iyong balat ay pinalakas upang ang hindi masyadong maraming kahalumigmigan ay maaaring mawala mula sa iyong balat.

Bilang karagdagan, ang langis ng Argan ay nagpapalakas ng isang balanseng produksyon ng sebum, na nagpapanatili sa balat na malambot.

Dahil ang langis ng Argan ay lumalalim sa balat, ang nutritional value sa mga cell ay stimulated.

Pinasisigla nito ang langis ng Argan na isang malusog na pag-renew ng cell. Ang langis ng Argan ay maaari ring gamitin para sa sensitibong balat ng sanggol.

Pinoprotektahan ng langis ng Argan ang iyong balat mula sa araw Ang
init, tuyo na hangin at nakakapinsalang UV rays mula sa araw ay pinatuyo ang iyong balat sa lahat ng mga masamang epekto nito: sensitivity, scaling at nangangati, namimitas at pulang spots.

Pinoprotektahan ng langis ng Argan ang iyong balat mula sa pag-aalis ng tubig at sa gayon ay pinipigilan ang lahat ng mga hindi kanais-nais na sintomas.

Pinoprotektahan din ng langis ang iyong balat laban sa malamig
Sa panahon ng taglamig, ang iyong balat ay nagpapatakbo din ng peligro ng pag-aalis ng tubig. Sa taglamig, mas mababa ang halumigmig ng hangin, na nagiging mas mabilis ang iyong balat.

Ang dry skin ay isang pang-matagalang problema na kadalasang nagbabalik sa taglamig. Pinipigilan ng langis ng Argan ang balat na malambot, kahit na sa malamig na panahon.

Argan Para sa BuhokAng langis ng Argan ay isang benepisyo para sa buhok
Iba’t ibang bahagi ng langis ng Argan ay epektibo sa paglaban sa tuyo at mahimulmol na buhok.

Tinutulungan din ng mga sangkap na ito upang ayusin ang napinsalang buhok at upang bigyan ang mapurol na buhok.

Ang langis ng Argan ay perpektong angkop din para pangalagaan ang tuyo at sensitibong anit.

Ang isang malusog na anit ay isang mahalagang kondisyon para sa magandang malusog na buhok.

Pigilan o ibalik ang mga marka ng pag-abot
Kapag ang collagen at ang elastin sa balat ay nakaunat na masyadong malayo, ang mga fibre ay pinaghihiwalay at ang striae ay lumitaw, halimbawa, mga marka ng pag-abot.

Sa pamamagitan ng moisturizing ng balat ng Argan langis ay nag-aalok ang balat ng higit na pagkalastiko at paglaban.

Bilang karagdagan, ang iba’t ibang mga antioxidant sa langis na ito ay nagpoprotekta sa collagen at elastin laban sa mga libreng radikal.

Kaya, sa isang panahon ng mabilis na pag-unlad, ang mga cell ng balat ay nakatulong upang manatiling magkasama.

Acne, eksema at soryasis
Mayroong maraming iba’t ibang mga kondisyon ng balat.

Ang pinakamahusay na kilala sa mga ito ay eksema, soryasis at acne.

Ang kumbinasyon ng mga natatanging bahagi ng langis ng Argan ay matagumpay na nakakatulong upang mapawi ang mga nagpapaalab na sintomas ng mga kondisyong ito ng balat.

Ang mga kondisyon ng balat ay madalas na gamutin ngunit hindi laging magaling. Sa kaso ng malubhang mga kondisyon ng balat, ipinapayo namin sa iyo na sumangguni sa iyong doktor.

Ang natural na pag-aalaga ng iyong mga labi ng
langis ng Argan ay maaari ring magamit upang pangalagaan at protektahan ang napaka-sensitibong balat ng mga labi.

Ang langis ay nakakatulong upang mapigilan ang mga tiyan at mga basag na tuyot. Nagmamalasakit din ito sa tuyo at inis na balat sa paligid ng mga labi.

Ang langis ng Argan ay naglalaman ng mga natural na sunscreens na nagpoprotekta sa mga labi laban sa UV radiation.

Paggamot ng Kuko na may ArganAng langis ng Argan para sa pag-aalaga ng iyong mga kuko Ang
langis ng Argan ay tumutulong sa iyo na ayusin ang iyong mga nasirang mga pako sa isang mabilis, simple at natural na paraan at panatilihing malusog ang mga ito.

Sa pamamagitan ng regular na pag-aalaga ng iyong mga kuko at mga cuticle na may langis ng Argan, pinipigilan mo rin ang mga ito na maging mahina at pinalambot ng tubig, detergents, detergents at iba pang mga sangkap.

Ang langis ng Argan ay perpekto para sa masahe
Ang mga bahagi ng langis ng Argan ay gumagawa ng likas na langis na ito para sa masahe ng mga kalamnan at mga matitigas na joints ng arthritis.

Ang mahahalagang mataba acids sa langis Argan-play ng isang mahalagang papel sa pagbuo ng prostaglandin.

Ito ay isang likas na anti-namumula na binabawasan ang sakit, pamamaga at pamamaga habang nagpapalakas ng sirkulasyon ng dugo.

 


Bumili ng Moroccan Argan oil online na ngayon >>


Pinagana ng langis sa pagluluto ng Argan ang iyong mga pinggan

Ang langis ng Argan ay may lasa ng nutty. Sa timog ng Morocco, ang mainam na langis na ito ay ginagamit bilang isang tradisyonal na sangkap para sa iba’t ibang pagkain.

Ang lasa ng langis ng Argan ay pinakamahusay na inihambing sa isang kumbinasyon ng linga, sariwang inihurnong tinapay at mga inihaw na hazelnuts.

Argan als SaladedressingAng langis ng Argan ay nagbibigay sa iyong pagkain ng lasa ng oriental at perpekto para sa paggamit sa salad dressing.

Ang langis na ito ay madalas na ginagamit bilang isang sawsaw para sa sariwang inihurnong tinapay.

Gumagamit ang international chefs ng langis ng Argan upang pagyamanin ang mga pagkaing tulad ng pasta, kanin, couscous, ice cream, sariwang prutas at kahit crème brûlée.

Kinakalkula ng mga chef ang langis na ito sa mga pinakamahalagang sangkap sa mundo.

Sa Morocco, ang langis ng Argan ay ginagamit din sa Amlou. Ito ay isang Moroccan delicacy na ginawa mula sa inihaw almonds, honey at Argan langis.

Ginagamit ito bilang isang sawsaw para sa tinapay at ito ay sinabi na isang aprodisyak.

Mga benepisyo ng culinary na langis ng Argan? 
Bukod sa kanyang natatanging lasa, ang langis ng Argan ay may iba pang mga benepisyo sa kalusugan.

Ipinakita ng siyentipikong pananaliksik na ang regular na pagkonsumo ng langis ng Argan sa iba pang mga bagay ay tumutulong:

 • Makabuluhang pagpapababa ng mga antas ng kolesterol,
 • Pagpapalakas ng natural na paglaban,
 • Pag-aalis ng mga nakakapinsalang libreng radikal,
 • Ang pagpepreno ng mga pamamaga,
 • Pasiglahin at pahusayin ang pangkalahatang daloy ng dugo,
 • Pag-iwas sa calcification ng mga arteries (arteriosclerosis),
 • Revitalizing your cells

Argan langis para sa mga ginagamit sa pagluluto at kosmetiko, ano ang pagkakaiba?

Ang isang mahalagang pagkakaiba ay ang mga kernels para sa produksyon ng langis sa pagluluto ay inihaw.

Ang litson na ito ay nagbibigay ng higit na lasa ng langis. Kapag gumagawa ng cosmetic argan oil, ang paggamit ay binubuo ng mga binhi na hindi pa inihaw.

Bilang karagdagan, ang langis ng Argan para sa mga aplikasyon ng kosmetiko ay malawakan na sinala, upang ang langis ay mawawala ang lasa nito at maging neutral.

Mayroon ding mga producer na pumili upang mag-alis ng langis ng Argan. Ang lahat ng mga sobrang proseso ay nagbibigay ng higit na kalidad ng langis, upang angkop ito upang maglingkod bilang isang produkto ng pangangalaga ng kosmetiko.

Ang langis ng Argan ay ginamit nang maraming siglo

Ang mga aplikasyon ng langis ng Argan na inilarawan sa itaas ay mga siglo.

Alam na alam ng mga Phoenician ang tungkol sa kapangyarihan ng langis ng Argan sa paligid ng 1219.

Ang Andalusian na doktor Ibn Al Baythar ay sumulat ng isang siyentipikong artikulo tungkol sa paraan ng produksyon at ang operasyon ng langis ng Argan noong panahong iyon.

Ang mga tribo ng Berber, na nagawa ang langis ng Argan mula pa noong una pa, ay nakadama na ang langis na ito ay mabuti para sa kanilang kapakanan.

Hindi nila tinawag ang Argan Tree na ‘Tree of Beauty’ o ‘Tree of Life’ para sa wala.

Paano ginawa ang langis ng Argan?

Paggawa ng Argan Oil ManualAng tradisyunal na paraan ng paggawa ng langis ng Argan ay manwal.

Ito ay ayon sa kaugalian na ginawa ng mga kababaihan ng Berber.

Una ay alisin ang kulay ng nuwes mula sa pinatuyong prutas at pagkatapos ay ang matigas sa labas ng kulay ng nuwes ay basag na may dalawang bato.

Upang gumawa ng langis para sa mga layunin sa pagluluto, ang mga buto ay inihaw sa pamamagitan ng pag-init ng mga ito nang basta-basta.

Matapos ang mga buto ay pinalamig, ang mga ito ay lupa at halo-halong may maligamgam na tubig upang bumuo ng isang slurry.

Ang langis ng Argan ay nakuha sa pamamagitan ng manu-manong pagpindot sa slurry na tulad ng kuwarta.

Produksyon ng mekanikal
Dahil sa katanyagan ng langis ng Argan, ang pangangailangan ay lumaki nang sobra.

Maraming mga producer kaya lumipat sa mekanikal nagpapaikut-ikot at pagpindot sa nakalipas na sampung taon.

Gayunpaman, kahit sa pagpindot sa makina, ang pag-crack ng mga mani ay ginagawa sa pamamagitan ng kamay.

Ang bentahe ng paraan ng produksyon na ito ay mas maraming langis ang nakuha sa mas kaunting oras.

Bilang karagdagan, walang tubig na idinagdag upang pilitin ang mga nuts sa lupa. Ito ay nagpapahintulot na ang langis ay mai-imbak ng mas mahaba.

Walang mga solvents at walang init ang ginagamit para sa pagkuha ng langis ng Argan. Ang langis ng Argan ay isang malamig na pinindot na langis na may mataas na nutritional value.

Ano ang komposisyon ng langis?

Komposisyon ng Argan OilAng langis ng Argan ay may natatanging balanseng komposisyon.

Ang langis ay mayaman sa unsaturated at essential fatty acids.

Ang pinaka-karaniwang mataba acids ay Omega 9 (oleic acid) at Omega 6 (linoleic acid).

Ang langis ay mayaman din sa bitamina E (tocopherol), na itinuturing na isa sa pinakamakapangyarihang biological antioxidants.

Ang langis ng Argan ay naglalaman din ng phenols, mga protina na may mataas na molekular na timbang, squalene, sterols, carotenoids at ferulic acid.

Ang mga malalaking bahagi ng sterols, bitamina E at polyphenols ay maraming nalalaman.

Bilang karagdagan sa kanilang function ng antioxidant, ang mga sangkap na ito ay mayroon ding pagpapatahimik at nakapagpapagaling na epekto.

Ang polyphenols ay huminto sa pamamaga at tumutulong upang maiwasan ang mga reaksiyong alerdye.

Ang mahahalagang mataba acids ay tumutulong sa labanan ang pamamaga at kinakailangan para sa produksyon ng prostaglandin.

Ito ay isang likas na anti-namumula.

Ang mahahalagang mataba acids ay nagbibigay din ng higit na pagkalastiko at paglaban ng iyong balat. Sa kumbinasyon ng saponins, tinitiyak ng bitamina E na ang iyong balat ay nagiging malusog at malambot na muli.

Pinoprotektahan ng bitamina E ang mga mahahalagang mataba acids sa pamamagitan ng pagpigil sa kanila na maibagsak.

ISANG COMPANY MISYON

Ang kuwento sa likod ng   argan oil ay   nagsisimula sa Essaouira, isang baybaying larawan sa timog ng Casablanca.

Nagsimula ang isang maliit na negosyo doon noong 1976, na nag-specialize sa langis ng argan at mahahalagang langis mula sa maliliit na kooperatiba.

Ang mga founder ay may paggalang sa kalikasan sa isang maagang edad at masigasig sa epekto sa kapaligiran.

Sustainable na mga pagkukusa ay samakatuwid ay bahagi ng core ng kanilang paningin.

ISANG ARGAN LANG?

Nagtatrabaho pa rin kami kasama ang mga kooperatiba ng agrikultura sa katimugang Morocco.

Ang mga bukid kung saan lumalaki ang mga puno ng argan ay hindi irigado o nilinang upang ang kalikasan ay ganap na makakagawa ng gawain nito.

Ang bunga ng puno ng argan, na tinatawag ding ‘puno ng kagandahan’, ay dilaw kapag hinog na.

Ang mga ito ay unang nakolekta ng mga lokal na kalalakihan at kababaihan, at pagkatapos ay maaaring magsimula ang paghahanda ng pagpindot.

Ang bawat prutas ay naglalaman ng isang hard nut na may maximum na tatlong buto na hugis ng pili.

Upang i-crack ang kulay ng nuwes ng maraming kapangyarihan ay kinakailangan at samakatuwid ay isang masinsinang trabaho.

Dahil sa mga bihirang katangian ng mga puno at ang manu-manong pag-aani at paghahanda, ang argan langis ay kaya medyo mahal din.

GINAGAMIT NG PANGANGALAGA SA MGA GAWAIN SA ECOCERT

Matapos ang pag-crack ng mga mani, ang mga buto ay nang wala sa loob at malamig na pinindot.

Sa nakaraan, ang mga buto ay pinindot nang manu-mano sa pamamagitan ng paghahalo ng mga nut ng lupa na may tubig.

Sa panahong ito, ang pamamaraan na ito ay hindi na ginagamit dahil ang buhay ng istante ng langis ay mas mahusay na garantisadong at medyo higit na langis ang maaaring makuha mula sa mga buto.

Ang langis ay naproseso rin ayon sa internasyonal na mga alituntunin, na nangangahulugang mayroon itong mahalagang   sertipikasyon ng Ecocert .

 


Bumili ng Moroccan Argan oil online na ngayon >>


 

Basahin ang aming pinakapopular na mga artikulo:

Gawin Mo ang Iyong Sarili

Ano ang Dapat Mong Malaman Tungkol sa CBD Oil

Pinakamahusay Datingsites sa Europa at Ang Netherlands 2018

Argan olie fordele? Marokkanske olie

marokkanske olie - arganolie til følsom hud

Marokkansk Arganolie har mange fordele

Denne naturlige marokkanske olie bruges til tør og følsom hud og pleje af dit hår og krop

Arganolie i Holland er let at købe på internettet på denne pålidelige og sikre internetbutik:  ArganWinkel.nl


Køb marokkanske Argan olie online nu >>


 

 

ARGANOLIE TIL DIN HÅR

HVORFOR ER ARGANOLIE GOD TIL DIN HÅR?

Arganolie er en rig blanding, der består af fedtsyrer, antioxidanter, en høj dosis tocopherol (E-vitamin), steroler, squalen og terpener.

På grund af oliesyrens kompakte struktur og de mættede fedtsyrer kan hårstrengen trænge dybt ind og gøre håret mere smidigt og elastisk.

Desuden tilføjer linolsyre et beskyttende lag, så dit hår bedre fugtbevægelse, håret føles blødere og skinner.

Endelig giver E-vitamin og andre antioxidanter beskyttelse mod sollys og andre eksterne påvirkninger.

HVORDAN BRUGER DU ARGANOLIEN I DIN HAIR?

Selv om Arganolie er en meget raffineret olie, forbliver den en olie.

Så husk, hvilken type hår du har (læs mere om din hårtype her).

Har du meget fint eller fedtet hår?

Brug ren arganolie primært som en maske og højst en dråbe for lidt ekstra glans og beskyttelse.

Det samme gælder, hvis du har beskadiget hår, fordi dit hår kan optage en relativt stor mængde arganolie.

Har du tørt eller (meget) krøllet hår? Derefter kan du også bruge den rene Arganolie som et stylingprodukt, eller som et supplement til din forladelsescreme.

SHAMPOO & CONDITIONER

Er du fan af Argan olie og vil du virkelig udnytte det væskeformige marokkanske guld har at tilbyde?

Brug en shampoo og et balsam med Arganolie eller et af de andre hårprodukter, der er blevet fortyndet med Arganolie.

ARGANOLIE TIL HUDEN

HVORFOR ER ARGANOLIE GOD FOR DIN HUD?

Det kaldes også det naturlige anti-aging produkt: argan olie.

Olien indeholder antioxidanter og vitamin E (tocopherol).

Disse beskytter mod ydre påvirkninger og understøtter hudens genopretningskapacitet, så din hud forbliver smuk længere.

Derudover indeholder den gode fedtsyrer, der hydrerer huden, holder den smidig og tjener som et beskyttende lag mod yderligere dehydrering.

Som følge heraf ser din hud også yngre ud, fordi den gør linierne mindre synlige og gør huden genoplivende.

BRUG REN ARGANOLIE PÅ DIN HUD?

Afhængigt af hvilken hud du har, kan du bruge ren arganolie på forskellige måder til ansigt og krop.

Den mest almindelige måde er at anvende olien som en daglig fugtighedscreme eller som et nattserum.

Mange bruger olien i stedet for den daglige dag eller natkrem, men du kan bruge olien meget godt som serum over dine cremer.

Har du en smuk olieagtig hud?

Sørg for at bruge en lys creme, før du anvender arganolie som et serum.

Argan olie salve og sæbe

Kan du lide bekvemmelighed, og vil du udnytte fordelene ved arganolie?

Vælg derefter en naturlig salve beriget med den marokkanske olie.

Eller prøv en af ​​de 100% naturlige håndsæber med arganolie til mild rensning eller skrælning af huden.

 

Arganolie er en knappe olie, der presses fra frøene til Argan-træet.

Olien har en unik sammensætning, der gør den velegnet til både kosmetisk og kulinarisk brug.

Takket være en lang række aktive ingredienser plejer Argan olie intensivt for hud, hår og negle.

Men hvor finder du den bedste kvalitet?

Premium Argan olie

Ren Argan olie er tilgængelig i mange kvaliteter.

Jo højere koncentrationerne af aktive ingredienser er, desto bedre er virkningen af ​​olien.

Den bedste olie er Premium-varianten.

I Holland er der en webshop, der sælger denne Premium olie:

Denne webshop har egne, lokale indkøbsspecialister i Marokko.

De kender kulturen og regionen og er i direkte kontakt med de små kvalitetsbønder (hvorfor det er vigtigt, du kan læse nedenfor).

Det gode ved ArganWinkel er, at ejerne er så kvadratiske bag deres produkter, at de aktivt tilbyder gratis prøveflasker   og (som den eneste) bruger en 100-dages pengene tilbage garanti.

På Trustpilot får webshoppen en gennemsnitlig rating på 9,7 – den højeste score i kategorien hud og hårpleje.

Kendskab til kvaliteten

Arganolie er som nævnt i mange kvaliteter.

Kvaliteten af ​​olien ligger i koncentrationerne af de aktive stoffer. Jo mere vigtige fedtsyrer, vitaminer og antioxidanter, desto bedre er olien.

Argan BoomTræet
Og det starter ved kilden: Argan-træet (Argania Spinosa).

Dette kan kun findes i den sydvestlige del af Marokko.

Klimaets klima og sammensætning varierer meget, to faktorer, der bestemmer træernes kvalitet og dermed frøene.

Ligesom med vin er der gode og mindre gode regioner.

Produktion
Den måde, hvorpå møtrikkerne presses, er den temperatur, de forekommer på, og de mængder vand, der følger med dem, også vigtige for olienes kvalitet.

Ligesom opbevaringstemperaturen: Hvis det ikke er korrekt, kan alle aktive ingredienser forsvinde fra olien.

 


Køb marokkanske Argan olie online nu >>


 

Certifikat? 
Hvis du køber Arganolie i Holland, kan du være sikker på en ting: Olien er ren og EcoCert-certificeret, så organisk.

Desværre siger det ikke noget om kvaliteten.

Certificeringsorganerne kontrollerer kun, om olien produceres organisk, men se ikke på oliens sammensætning.

Ofte er det meget mindre godt end emballagen antyder.

Billig olie
De fleste nederlandske leverandører køber deres Arganolie fra kommercielle producenter.

Disse producenter køber deres kerner stort og billigt og bruger en industriel masseproduktionsmetode.

Olien er derfor ikke dyr, men næsten alle aktive ingredienser er forsvundet.

Premium olie
Det er de små kvalitetsbønder i premium-regionerne, der gør den bedste olie.

De dyrker frøene selv, vælger de bedste prøver og trykker dem manuelt med et øje for de rigtige forhold, således at alle aktive stoffer optimeres optimalt.

De bedste forbindelser
Disse landmænd er vanskelige at nå.

De taler ikke engelsk, har ingen hjemmeside og har ofte været loyale overfor en lille gruppe faste kunder i årtier.

For at kunne handle med disse landmænd skal en køber gå dybt ind i indretningen, få lokalsamfundets tillid og vide, hvilke priser der er fælles.

Det er derfor meget lettere for hollandske importører at henvende sig til en masseproducent.

Kun importører med de rigtige kontakter lykkes at få premiumolie til Holland.

Denne olie er dyrere, men kvaliteten er ubestridt.

Hvad kan du bruge til kosmetisk Argan olie?

Kosmetisk Argan olieBevidste kvinder rundt omkring i verden bruger naturlig arganolie til deres daglige skønhedsbehandling.

Daglig brug af Argan olie hjælper med at reducere og forhindre rynker, hydrater huden, styrker negle og giver hår og hovedbund.

Arganolie kan også bruges til:

 • Behandling af hudforhold som acne, eksem og psoriasis,
 • Masserer stive leddgikt led og ømme muskler,
 • Vedligeholdelse af eller forebyggelse af graviditetsbælter,
 • Vedligeholdelse af cuticles,
 • Pleje af læber.

Kosmetisk Arganolie til naturlig hudpleje
Arganolie indeholder mange forskellige komponenter.

Mange af dem er alsidige og nogle gange forstærker de hinanden. Arganolie hjælper med at forhindre eller reducere rynker, for eksempel fordi olien er rig på:

 • Essentielle fedtsyrer,
 • Forskellige antioxidanter,
 • Nourishing vitamin E,
 • Proteiner med høj molekylvægt

Takket være disse komponenter giver Argan olie, lugter og slapper af huden.

Desuden hjælper Argan olie med at hydrere og blødgøre tør og irriteret hud.

Den naturlige barriere i din hud styrkes, så ikke for meget fugt kan fordampe fra din hud.

Derudover stimulerer Argan olie en afbalanceret talgproduktion, som holder huden smidig.

Fordi Arganolie trænger dybt ind i huden, stimuleres næringsværdien til cellerne.

Dette stimulerer Arganolie til en sund cellefornyelse. Arganolie kan endda bruges til den meget følsomme baby hud.

Argan olie beskytter din hud mod solen
Varm, tør luft og skadelige UV-stråler fra solen tørrer din hud ud med alle de negative virkninger: følsomhed, skalering og kløe, chapping og røde pletter.

Arganolie beskytter din hud mod dehydrering og forhindrer dermed alle disse ubehagelige symptomer.

Olien beskytter også din hud mod kulde
I løbet af vintersæsonen løber din hud også risikoen for dehydrering. Om vinteren er luftens luftfugtighed lavere, hvilket gør huden tørre hurtigere.

Tør hud er et langsigtet problem, der ofte vender tilbage om vinteren. Arganolie holder huden smidig, selv i kolde perioder.

Argan For HåretArganolie er en fordel for håret
Forskellige komponenter af Arganolie er meget effektive i kampen mod tørt og fluffet hår.

Disse ingredienser hjælper også med at reparere beskadiget hår og give kedeligt hår.

Arganolie er også perfekt til at passe på den tørre og følsomme hovedbund.

En sund hovedbund er en vigtig betingelse for smukt sundt hår.

Forhindre eller genoprette stregmærker
Når kollagen og elastinet i huden strækkes for langt, er fibre adskilt og striae opstår, for eksempel strækmærker.

Ved fugtgivende hud giver Argan olie huden mere elasticitet og modstand.

Derudover beskytter de forskellige antioxidanter i denne olie kollagen og elastinet mod frie radikaler.

Således hjælpes hudcellerne i en periode med hurtig vækst til at forblive sammen.

Acne, eksem og psoriasis
Der er mange forskellige hudforhold.

De bedst kendte af disse er eksem, psoriasis og acne.

Kombinationen af ​​de unikke komponenter af Argan-olie hjælper med til at lindre de inflammatoriske symptomer på disse hudforhold.

Hudforholdene kan ofte behandles, men kan ikke altid helbredes. I tilfælde af alvorlige former for hudforhold, råder vi dig til at konsultere din læge.

Naturlig pleje af dine læber
Arganolie kan også bruges til at passe og beskytte den meget følsomme hud på læberne.

Olien hjælper med at forhindre udtrukne læber og revner. Det bryr sig også om den tørre og irriterede hud omkring læberne.

Arganolie indeholder naturlige solcreme, der beskytter læberne mod UV-stråling.

Neglebehandling med ArganArganolie til pleje af dine negle
Arganolie hjælper dig med at reparere dine beskadigede søm på en hurtig, enkel og naturlig måde og holde dem sunde.

Ved regelmæssigt at tage sig af dine negle og neglebånd med Arganolie, forhindrer du også, at de bliver sårbare og blødgøres af vand, rengøringsmidler, vaskemidler og andre stoffer.

Argan olie ideel til massage
Komponenterne i Argan olie gør denne olie ideel til massering af ømme muskler og stive leddgigt led.

De essentielle fedtsyrer i Arganolie spiller en afgørende rolle i dannelsen af ​​prostaglandin.

Dette er et naturligt antiinflammatorisk middel, der reducerer smerte, hævelse og betændelse samtidig med at blodcirkulationen stimuleres.

 


Køb marokkanske Argan olie online nu >>


Culinary Argan olie beriger dine retter

Arganolie har en nutty smag. I den sydlige del af Marokko bruges denne fine olie som en traditionel ingrediens til forskellige retter.

Smagen af ​​Arganolie er bedst sammenlignet med en kombination af sesam, friskbagt brød og ristede hasselnødder.

Argan als SaladedressingArganolie giver din mad en orientalsk smag og er ideel til brug i salatdressing.

Denne olie bruges også ofte som en dukkert til friskbagt brød.

Internationale kokke bruger arganolie til at berige retter som pasta, ris, couscous, is, friske frugter og endda crème brûlée.

Kokke tæller denne olie blandt de mest værdifulde ingredienser i verden.

I Marokko anvendes også Arganolie i Amlou. Dette er en marokkansk delikatesse lavet af ristede mandler, honning og arganolie.

Det bruges som en dukkert til brød og det siges at være et afrodisiakum.

Fordele ved kulinarisk Argan olie? 
Ud over sin unikke smag har Arganolie også andre sundhedsmæssige fordele.

Videnskabelig forskning har vist, at det regelmæssige forbrug af Arganolie blandt andet hjælper:

 • Signifikant sænkende kolesterolniveauer,
 • Styrkelse af den naturlige modstand,
 • Eliminering af skadelige frie radikaler,
 • Bremsningen af ​​betændelser,
 • Stimulere og forbedre den samlede blodgennemstrømning,
 • Forebyggelse af forkalkning af arterierne (arteriosklerose),
 • Revitalisering af dine celler

Arganolie til kulinariske og kosmetiske anvendelser, hvad er forskellen?

En vigtig forskel er, at kernerne til fremstilling af kulinarisk olie bliver brændt.

Denne stegning giver olien mere smag. Ved fremstilling af kosmetisk arganolie anvendes der frø, der ikke er brændt.

Desuden er Arganolie til kosmetiske anvendelser filtreret meget, så olien mister sin smag og bliver neutral.

Der er også producenter, der vælger at deodorisere Arganolie. Alle disse ekstra processer giver olien mere kvalitet, så den er egnet til at tjene som kosmetisk plejeprodukt.

Arganolie er blevet brugt i århundreder

Anvendelserne af Arganolie beskrevet ovenfor er århundreder gamle.

Det vides, at fønikerne allerede vidste om kraften af ​​arganolie omkring 1219.

Den andalusiske læge Ibn Al Baythar skrev en videnskabelig artikel om produktionsmetoden og driften af ​​Arganolie på det tidspunkt.

Berber-stammerne, der har produceret Arganolie siden forælden, følte intuitivt, at denne olie var god for deres velbefindende.

De kalder ikke Argan-træet ‘Beauty of Tree’ eller ‘Tree of Life’ for ingenting.

Hvordan fremstilles Argan olie?

Argan Oil Manual ProducingDen traditionelle måde at lave Argan olie på er manuel.

Dette er traditionelt gjort af Berber kvinder.

Først fjernes møtrikken fra den tørrede frugt og derefter knuses den hårde yderside af møtrikken med to sten.

For at lave olie til kulinariske formål bliver frøene brændt ved at opvarme dem let.

Efter at frøene er afkølet, jordes de og blandes med lunkent vand til dannelse af en gylle.

Arganolien ekstraheres ved manuelt at trykke på denne dejlignende opslæmning.

Mekanisk produktion
På grund af populariteten af ​​Arganolie er efterspørgslen vokset enormt.

Mange producenter har derfor skiftet til mekanisk fræsning og presse de sidste ti år.

Selv under mekanisk presning sker knækning af møtrikkerne med hånden.

Fordelen ved denne produktionsmetode er, at mere olie udvindes på kortere tid.

Derudover tilsættes der ikke noget vand for at tvinge jordnødderne. Dette gør det muligt at opbevare olien længere.

Der anvendes ingen opløsningsmidler og ingen varme til udvinding af Argan olie. Arganolie er en koldpresset olie med en høj næringsværdi.

Hvad er sammensætningen af ​​olien?

Sammensætning af Argan OilArganolie har en usædvanligt afbalanceret sammensætning.

Olien er rig på umættede og essentielle fedtsyrer.

De mest almindelige fedtsyrer er omega 9 (oliesyre) og omega 6 (linolsyre).

Olien er også rig på vitamin E (tocopherol), som betragtes som en af ​​de mest kraftfulde biologiske antioxidanter.

Arganolie indeholder også phenoler, proteiner med høj molekylvægt, squalen, steroler, carotenoider og ferulinsyre.

De store bestanddele af steroler, E-vitamin og polyphenoler er alsidige.

Ud over deres antioxidantfunktion har disse komponenter også en beroligende og helbredende virkning.

Polyfenolerne stopper betændelsen og hjælper med at forhindre allergiske reaktioner.

De essentielle fedtsyrer hjælper med at bekæmpe inflammation og er nødvendige til produktion af prostaglandin.

Dette er en naturlig anti-inflammatorisk.

Essentielle fedtsyrer giver også mere elasticitet og modstand i din hud. I kombination med saponiner sikrer E-vitamin, at din hud bliver frisk og blød igen.

E-vitamin beskytter igen de essentielle fedtsyrer ved at forhindre dem i at blive brudt ned.

Et selskab med en mission

Historien bag   arganolie   begynder i Essaouira, et kystbillede syd for Casablanca.

Der blev startet en lille virksomhed i 1976, der har specialiseret sig i arganolie og æteriske olier fra små kooperativer.

Grundlæggerne havde respekt for naturen i en tidlig alder og var opsat på indvirkningen på miljøet.

Bæredygtige initiativer er derfor en del af deres vision.

ER ARGANOLIE UDGIFTER?

Vi arbejder stadig sammen med landbrugskooperativer i det sydlige Marokko.

De marker, hvor argan træer vokser, er ikke kunstvandede eller dyrket, så naturen kan udføre sit arbejde fuldt ud.

Argan-træets frugt, også kaldet ‘skønhedens træ’, er gul, når den er moden.

Disse samles først af lokale mænd og kvinder, hvorefter forberedelsen af ​​presningen kan begynde.

Hver frugt indeholder en hård møtrik med højst tre mandelformede frø.

For at knække møtrikken kræves der meget strøm og er derfor et intensivt arbejde.

På grund af træernes sjældne natur og manuel høst og forberedelse er arganolie derfor også relativt dyr.

KOLT PRESSERET I OVERENSSTEMMELSE MED ECOCERT RETNINGSLINJER

Efter knusningen af ​​møtrikkerne presses frøene mekanisk og koldt.

Tidligere blev frøene manuelt presset ved at blande jordnødderne med vand.

I dag anvendes denne metode ikke længere, fordi olienes holdbarhed er bedre garanteret, og relativt mere olie kan ekstraheres fra frøene.

Olien behandles også i overensstemmelse med de internationale retningslinjer, hvilket betyder, at den har den vigtige   Ecocert-certificering .

 


Køb marokkanske Argan olie online nu >>


 

Læs vores mest populære artikler:

Gør det selv planer

Hvad du skal vide om CBD Oil

Bedste datingsites i Europa og Nederlandene 2018

Argan Oil Benefits? Moroccan Oil

moroccan oil - argan oil for sensitive skin 

Moroccan Argan oil has many advantages

This natural Moroccan oil is used for dry and sensitive skin and the care of your hair and body

Argan oil in the Netherlands is easy to buy on the internet at this reliable and secure internet store: ArganWinkel.nl


Buy Moroccan Argan oil online now >>


 

 

ARGAN OIL FOR YOUR HAIR

WHY IS ARGAN OIL GOOD FOR YOUR HAIR?

Argan oil is a rich blend that consists of fatty acids, anti-oxidants, a high dose of tocopherol (vitamin E), sterols, squalene and terpenes.

Due to the compact structure of the oleic acid and the saturated fatty acids, the hair strand can penetrate deeply making the hair more supple and elastic.

In addition, the linoleic acid adds a protective layer, so that your hair better moisture retention, the hair feels softer and shine.

Finally, the vitamin E and other antioxidants provide protection against sunlight and other external influences.

HOW TO USE YOUR ARGAN OIL IN YOUR HAIR?

Although Argan oil is a very refined oil, it remains an oil.

So keep in mind what type of hair you have (read more about your hair type here).

Do you have very fine or greasy hair?

Use pure Argan oil mainly as a mask and at most a drop for some extra shine and protection.

The same applies if you have damaged hair because your hair can then absorb a relatively large amount of argan oil.

Do you have dry or (very) curly hair? Then you can also use the pure Argan oil as a styling product, or as an addition to your leave-in cream.

SHAMPOO & CONDITIONER

Are you a fan of Argan oil and do you really want to take full advantage of what the liquid Moroccan gold has to offer?

Use a shampoo and a conditioner with Argan oil or one of the other hair products that have been diluted with Argan oil.

ARGAN OIL FOR THE SKIN

WHY IS ARGAN OIL GOOD FOR YOUR SKIN?

It is also called the natural anti-aging product: argan oil.

The oil contains anti-oxidants and vitamin E (tocopherol).

These protect against external influences and support the restorative capacity of the skin, so that your skin stays beautiful longer.

In addition, it contains good fatty acids that hydrate the skin, keep it supple and serves as a protective layer against further dehydration.

As a result, your skin also looks younger because it makes lines less visible and makes the skin revive.

USE PURE ARGAN OIL ON YOUR SKIN?

Depending on the type of skin you have, you can use pure argan oil in different ways for face and body.

The most common way is to apply the oil as a daily moisturizer or as a night serum.

Many people use the oil instead of the daily day or night cream, but you can use the oil very well as serum over your creams.

Do you have a pretty oily skin?

Make sure you use a light cream before applying the argan oil as a serum.

Argan oil Ointment and Soap

Do you like convenience, and do you want to take advantage of the benefits of argan oil?

Then choose a natural ointment enriched with the Moroccan oil.

Or try one of the 100% natural hand soaps with argan oil for gentle cleansing or peeling of the skin.

 

Argan oil is a scarce oil that is pressed from the seeds of the Argan tree.

The oil has a unique composition that makes it suitable for both cosmetic and culinary use.

Thanks to a wide variety of active ingredients, Argan oil intensively cares for skin, hair and nails.

But where do you find the best quality?

Premium Argan oil

Pure Argan oil is available in many qualities.

The higher the concentrations of active ingredients, the better the effect of the oil.

The best oil is the Premium variant.

In the Netherlands there is a web shop that sells this Premium oil:

This webshop has its own, local purchasing specialists in Morocco.

They know the culture and the region and are in direct contact with the small quality farmers (why that is important you can read below).

The nice thing about ArganWinkel is that the owners are so square behind their products, that they actively offer free trial bottles   and (as the only) use a 100-day money-back guarantee.

On Trustpilot the webshop gets an average rating of 9.7 – the highest score in the category skin and hair care.

Recognize the quality

Argan oil is, as stated, in many qualities.

The quality of the oil is in the concentrations of the active substances. The more essential fatty acids, vitamins and antioxidants, the better the oil.

Argan BoomThe tree
And that starts at the source: the argan tree (Argania Spinosa).

This can only be found in the southwest of Morocco.

The climate and the composition of the soil vary greatly, two factors that determine the quality of the trees and therefore of the seeds.

Just as with wine, there are good and less good regions.

Production
The way in which the nuts are pressed, the temperature at which they occur and the quantities of water that come with them are also important for the quality of the oil.

Just like the storage temperature: if it is not right, all active ingredients can disappear from the oil.

 


Buy Moroccan Argan oil online now >>


 

Certificate? 
If you buy Argan oil in the Netherlands, you can be certain of one thing: the oil is pure and EcoCert certified, so organic.

Unfortunately, this does not say anything about the quality.

The certification bodies only check whether the oil is produced organically, but do not look at the composition of the oil.

Often it is much less good than the packaging suggests.

Cheap oil
Most Dutch suppliers buy their Argan oil from commercial producers.

These producers purchase their kernels large and cheap and use an industrial mass production method.

The oil is therefore not expensive, but almost all active ingredients have disappeared.

Premium oil
It is the small quality farmers in the premium regions that make the best oil.

They grow the seeds themselves, select the best specimens and press them manually, with an eye for the right conditions so that all active substances are optimally preserved.

The best connections
These farmers are difficult to reach.

They speak no English, have no website and have often been loyal to a small group of regular customers for decades.

In order to be able to trade with these farmers, a buyer has to go deep into the interior, gaining the trust of the local population and knowing which prices are common.

It is therefore much easier for Dutch importers to turn to a mass manufacturer.

Only importers with the right contacts succeed in getting premium oil to the Netherlands.

This oil is more expensive, but the quality is undisputed.

What can you use for cosmetic Argan oil?

Cosmetic Argan oilConscious women around the world use natural Argan oil for their daily beauty treatment.

Everyday use of Argan oil helps reduce and prevent wrinkles, hydrates the skin, strengthens nails and provides hair and scalp.

Argan oil can also be used for:

 • Treating skin conditions such as acne, eczema and psoriasis,
 • Massaging stiff arthritis joints and sore muscles,
 • Taking care of or preventing pregnancy belts,
 • Taking care of cuticles,
 • Taking care of lips.

Cosmetic Argan oil for natural skin care
Argan oil contains many different components.

Many of them are versatile and sometimes they reinforce each other. Argan oil helps to prevent or reduce wrinkles, for example, because the oil is rich in:

 • Essential fatty acids,
 • Different antioxidants,
 • Nourishing vitamin E,
 • Proteins with a high molecular weight

Thanks to these components, Argan oil nourishes, soothes and relaxes your skin.

In addition, Argan oil helps to hydrate and soften dry and irritated skin.

The natural barrier of your skin is strengthened so that not too much moisture can evaporate from your skin.

In addition, Argan oil stimulates a balanced sebum production, which keeps the skin supple.

Because Argan oil penetrates deep into the skin, the nutritional value to the cells is stimulated.

This stimulates Argan oil a healthy cell renewal. Argan oil can even be used for the very sensitive baby skin.

Argan oil protects your skin from the sun
Warmth, dry air and harmful UV rays from the sun dry out your skin with all its adverse effects: sensitivity, scaling and itching, chapping and red spots.

Argan oil protects your skin from dehydration and thus prevents all these unpleasant symptoms.

The oil also protects your skin against the cold
During the winter season, your skin also runs the risk of dehydration. In the winter, the humidity of the air is lower, which makes your skin dry faster.

Dry skin is a long-term problem that often returns in the winter. Argan oil keeps the skin supple, even in cold periods.

Argan For The HairArgan oil is a benefit for the hair
Various components of Argan oil are very effective in the fight against dry and fluffy hair.

These ingredients also help to repair damaged hair and to give dull hair shine.

Argan oil is also perfectly suited to care for the dry and sensitive scalp.

A healthy scalp is an important condition for beautiful healthy hair.

Prevent or restore stretch marks
When the collagen and the elastin in the skin are stretched too far, fibers are separated and striae arise, for example stretch marks.

By moisturizing the skin Argan oil offers the skin more elasticity and resistance.

In addition, the various antioxidants in this oil protect the collagen and the elastin against free radicals.

Thus, during a period of rapid growth, the skin cells are helped to stay together.

Acne, eczema and psoriasis
There are many different skin conditions.

The best known of these are eczema, psoriasis and acne.

The combination of the unique components of Argan oil successfully helps to relieve the inflammatory symptoms of these skin conditions.

Skin conditions can often be treated but can not always be cured. In case of serious forms of skin conditions, we advise you to consult your doctor.

Natural care of your lips
Argan oil can also be used to care for and protect the very sensitive skin of the lips.

The oil helps to prevent parched lips and cracks. It also cares for the dry and irritated skin around the lips.

Argan oil contains natural sunscreens that protect the lips against UV radiation.

Nail Treatment with ArganArgan oil for the care of your nails
Argan oil helps you to repair your damaged nails in a quick, simple and natural way and keep them healthy.

By regularly taking care of your nails and cuticles with Argan oil, you also prevent them becoming vulnerable and softened by water, detergents, detergents and other substances.

Argan oil ideal for massage
The components of Argan oil make this oil ideal for massaging sore muscles and stiff arthritis joints.

The essential fatty acids in Argan oil play a crucial role in the formation of prostaglandin.

This is a natural anti-inflammatory that reduces pain, swelling and inflammation while stimulating blood circulation.

 


Buy Moroccan Argan oil online now >>


Culinary Argan oil enriches your dishes

Argan oil has a nutty taste. In the south of Morocco, this fine oil is used as a traditional ingredient for various dishes.

The taste of Argan oil is best compared with a combination of sesame, freshly baked bread and roasted hazelnuts.

Argan als SaladedressingArgan oil gives your food an oriental taste and is ideal for use in salad dressing.

This oil is also often used as a dip for freshly baked bread.

International chefs use Argan oil to enrich dishes such as pasta, rice, couscous, ice cream, fresh fruit and even crème brûlée.

Chefs count this oil among the most valuable ingredients in the world.

In Morocco, Argan oil is also used in Amlou. This is a Moroccan delicacy made from roasted almonds, honey and Argan oil.

It is used as a dip for bread and it is said to be an aphrodisiac.

Benefits of culinary Argan oil? 
In addition to its unique flavor, Argan oil also has other health benefits.

Scientific research has shown that the regular consumption of Argan oil among other things helps:

 • Significantly lowering cholesterol levels,
 • Strengthening the natural resistance,
 • Eliminating harmful free radicals,
 • The braking of inflammations,
 • Stimulate and improve overall blood flow,
 • Prevention of calcification of the arteries (arteriosclerosis),
 • Revitalizing your cells

Argan oil for culinary and cosmetic applications, what is the difference?

An important difference is that the kernels for the production of culinary oil are roasted.

This roasting gives the oil more flavor. When producing cosmetic argan oil, use is made of seeds that have not been roasted.

In addition, Argan oil for cosmetic applications is extensively filtered, so that the oil loses its taste and becomes neutral.

There are also producers who choose to deodorize Argan oil. All these extra processes give the oil more quality, so that it is suitable to serve as a cosmetic care product.

Argan oil has been used for centuries

The applications of Argan oil described above are centuries old.

It is known that the Phoenicians already knew about the power of Argan oil around 1219.

The Andalusian doctor Ibn Al Baythar wrote a scientific article about the method of production and the operation of Argan oil at that time.

The Berber tribes, who have been producing Argan oil since time immemorial, felt intuitively that this oil was good for their well-being.

They do not call the Argan Tree the ‘Tree of Beauty’ or ‘Tree of Life’ for nothing.

How is Argan oil made?

Argan Oil Manual ProducingThe traditional way of making Argan oil is manual.

This is traditionally done by Berber women.

First the nut is removed from the dried fruit and then the hard outside of the nut is cracked with two stones.

To make oil for culinary purposes, the seeds are roasted by heating them lightly.

After the seeds have cooled down, they are ground and mixed with lukewarm water to form a slurry.

The Argan oil is extracted by manually pressing this dough-like slurry.

Mechanical production
Due to the popularity of Argan oil, the demand has grown enormously.

Many producers have therefore switched to mechanical milling and pressing in the past ten years.

However, even during mechanical pressing, cracking of the nuts is done by hand.

The advantage of this production method is that more oil is extracted in less time.

In addition, no water is added to force the ground nuts. This allows the oil to be stored longer.

No solvents and no heat are used for the extraction of Argan oil. Argan oil is a cold pressed oil with a high nutritional value.

What is the composition of the oil?

Composition of Argan OilArgan oil has an exceptionally balanced composition.

The oil is rich in unsaturated and essential fatty acids.

The most common fatty acids are Omega 9 (oleic acid) and Omega 6 (linoleic acid).

The oil is also rich in vitamin E (tocopherol), which is considered one of the most powerful biological antioxidants.

Argan oil also contains phenols, proteins with a high molecular weight, squalene, sterols, carotenoids and ferulic acid.

The large components of sterols, vitamin E and polyphenols are versatile.

In addition to their antioxidant function, these components also have a calming and healing effect.

The polyphenols stop inflammation and help to prevent allergic reactions.

The essential fatty acids help fight inflammation and are necessary for the production of prostaglandin.

This is a natural anti-inflammatory.

Essential fatty acids also provide more elasticity and resistance of your skin. In combination with saponins, vitamin E ensures that your skin becomes healthy and soft again.

Vitamin E in turn protects the essential fatty acids by preventing them from being broken down.

A COMPANY WITH A MISSION

The story behind  argan oil  begins in Essaouira, a coastal picture south of Casablanca.

A small business was started there in 1976, specializing in argan oil and essential oils from small cooperatives.

The founders had respect for nature at an early age and were keen on the impact on the environment.

Sustainable initiatives are therefore part of the core of their vision.

IS ARGAN OIL EXPENSIVE?

We are still working together with agricultural cooperatives in southern Morocco.

The fields where the argan trees grow are not irrigated or cultivated so that nature can fully do its work.

The fruit of the argan tree, also called ‘the tree of beauty’, is yellow when it is ripe.

These are first collected by local men and women, after which the preparation of the pressing can begin.

Each fruit contains a hard nut with a maximum of three almond-shaped seeds.

To crack the nut a lot of power is required and is therefore an intensive job.

Because of the rare nature of the trees and the manual harvesting and preparation, argan oil is therefore also relatively expensive.

COLD PRESSED ACCORDING TO ECOCERT GUIDELINES

After the cracking of the nuts, the seeds are mechanically and cold pressed.

In the past, the seeds were manually pressed by mixing the ground nuts with water.

Nowadays, this method is no longer used because the shelf life of the oil is thus better guaranteed and relatively more oil can be extracted from the seeds.

The oil is also processed according to the international guidelines, which means it has the important  Ecocert certification.

 


Buy Moroccan Argan oil online now >>


 

Read our most popular articles:

Do It Yourself Plans

What You Have To Know About CBD Oil

Best Datingsites in Europe and The Netherlands 2018