Tag - ARGAN OIL MOISTURIZER

Përfitimet e Argan Oil? Vaj maroken

vaj maroken - argan për lëkurë të ndjeshme

Vaj maroken Argan ka shumë përparësi

Ky vaj natyral maroken përdoret për lëkurë të thatë dhe të ndjeshme dhe kujdesin për flokët dhe trupin tuaj

Vaj Argan në Holandë është i lehtë për tu blerë në internet në këtë dyqan interneti të besueshëm dhe të sigurtë:  ArganWinkel.nl


Blej vaj maroken Argan online tani >>


 

 

ARGAN OIL PËR FASHIONIN TUAJ

PSE ËSHTË ARGAN OIL MIRA PËR FASHIONIN TUAJ?

Vaj Argan është një përzierje e pasur që përbëhet nga acide yndyrore, antioksidantë, një dozë të lartë të tokoferolit (vitamina E), steroleve, squalenit dhe terpenes.

Për shkak të strukturës kompakte të acidit oleik dhe acideve yndyrore të ngopura, fije floku mund të depërtojnë thellë duke e bërë flokët më të zhdërvjellët dhe elastikë.

Përveç kësaj, acid linoleik shton një shtresë mbrojtëse, në mënyrë që flokët tuaj mbajtjen më të mirë lagështi, flokët ndjehen më të butë dhe të shkëlqejë.

Së fundi, vitamina E dhe antioksidantë të tjerë sigurojnë mbrojtje kundër rrezet e diellit dhe ndikimet e tjera të jashtme.

SI TË PËRDORET OIL TUAJ ARGAN NË FASHIONIN TUAJ?

Edhe pse vaj Argan është një vaj shumë i rafinuar, mbetet një vaj.

Pra, mbani në mend çfarë lloj flokësh keni (lexoni më shumë për llojin tuaj të flokëve këtu).

A keni flokë shumë të hollë apo të yndyrshëm?

Përdorni vaj të pastër Argan kryesisht si një maskë dhe më së shumti një rënie për disa shkëlqim dhe mbrojtje shtesë.

E njëjta vlen edhe nëse keni dëmtuar flokët sepse flokët tuaj mund të thithin një sasi relativisht të madhe të vajit të arganit.

A keni flokë të thatë ose (shumë) kaçurrelë? Pastaj mund të përdorni gjithashtu vajin e pastër Argan si një produkt styling, ose si një shtesë në krem ​​tuaj të lënë-në.

SHAMPO & KUSHTUES

A jeni një tifoz i naftës Argan dhe a doni me të vërtetë të përfitoni plotësisht nga ajo që ari i lëngët marok ka për të ofruar?

Përdorni një shampo dhe një kondicioner me vaj Argan ose një nga produktet e tjera të flokëve që janë holluar me vaj Argan.

ARGAN OIL PËR LEKJEN

PSE ËSHTË OIL ARGAN MIRATUAR PËR LEKJEN TUAJ?

Gjithashtu quhet produkt natyral anti-plakje: vaj argan.

Vaj përmban antioksidantë dhe vitaminë E (tokoferol).

Këta mbrojnë nga ndikimet e jashtme dhe mbështesin kapacitetin tonik të lëkurës, në mënyrë që lëkura juaj të mbetet më e bukur.

Përveç kësaj, ajo përmban acide yndyrore të mira që hidratojnë lëkurën, e mbajnë atë të zhdërvjellët dhe shërben si një shtresë mbrojtëse kundër dehidrimit të mëtejshëm.

Si rezultat, lëkura juaj duket edhe më e re, sepse i bën linjat më pak të dukshme dhe e bën lëkurën të ringjallë.

Përdorni vaj të pastër ARGAN mbi lëkurën tuaj?

Varësisht nga lloji i lëkurës që keni, ju mund të përdorni vaj të pastër Argan në mënyra të ndryshme për fytyrën dhe trupin.

Mënyra më e zakonshme është të aplikoni vajin si një moisturizer përditshme ose si një serum natën.

Shumë njerëz përdorin vajin në vend të kremit të ditës ose të natës, por ju mund ta përdorni vajin shumë mirë si serum mbi kremrat tuaja.

A keni një lëkurë të butë me vaj?

Sigurohuni që përdorni një krem ​​të lehtë para se të aplikoni vajin argan si serum.

Vaj Argan naftës dhe sapun

A ju pëlqen lehtësia, dhe a doni të përfitoni nga përfitimet e vajit argan?

Pastaj zgjidhni një vaj natyral të pasur me vajin maroken.

Ose provoni një nga soaps 100% të dorës natyrale me vaj argan për pastrim të butë ose lëkurë të lëkurës.

 

Vaj Argan është një vaj i pakët që është shtypur nga fara e pemës Argan.

Vaj ka një përbërje unike që e bën të përshtatshme për përdorim kozmetik dhe kulinar.

Falë një shumëllojshmërie përbërësish aktiv, vaji i Arganit kujdeset intensivisht për lëkurën, flokët dhe thonjtë.

Por ku e gjeni cilësinë më të mirë?

Vaj Premium Argan

Vaj i pastër Argan është në dispozicion në shumë cilësi.

Sa më i lartë përqendrimi i përbërësve aktivë, aq më mirë efekti i vajit.

Nafta më e mirë është variantja Premium.

Në Holandë ekziston një dyqan web që shet këtë vaj Premium:

Ky webshop ka specialistët e vet të blerjes lokale në Marok.

Ata e dinë kulturën dhe rajonin dhe janë në kontakt të drejtpërdrejtë me fermerët me cilësi të vogël (përse kjo është e rëndësishme që mund të lexoni më poshtë).

Gjëja e bukur për ArganWinkel është se pronarët janë kaq të sheshtë pas prodhimeve të tyre, që ata ofrojnë në mënyrë aktive   shishe pa gjyq dhe (si të vetmin) përdorin një garanci 100-ditore të parave.

Në Trustpilot webshop merr një vlerësim mesatar prej 9.7 – rezultati më i lartë në kategorinë e lëkurës dhe kujdesit të flokëve.

Njohja e cilësisë

Siç u tha, vaji Argan është në shumë cilësi.

Cilësia e naftës është në përqendrimet e substancave aktive. Acidet yndyrore më esenciale, vitaminat dhe antioksidantët, aq më mirë vaji.

Argan BoomPema
Dhe që fillon në burim: pema argan (Argania Spinosa).

Kjo mund të gjendet vetëm në jugperëndim të Marokut.

Klima dhe përbërja e tokës ndryshojnë shumë, dy faktorë që përcaktojnë cilësinë e pemëve dhe prandaj të farërave.

Ashtu si me verën, ka rajone të mira dhe më pak të mira.

Prodhimi
Mënyra në të cilën shtypen arrat, temperatura në të cilën ato ndodhin dhe sasitë e ujit që vijnë me to janë gjithashtu të rëndësishme për cilësinë e vajit.

Ashtu si temperatura e magazinimit: nëse nuk është e drejtë, të gjithë përbërësit aktivë mund të zhduken nga nafta.

 


Blej vaj maroken Argan online tani >>


 

Certificate? 
Nëse blini vaj Argan në Holandë, mund të jeni i sigurt për një gjë: vaji është i pastër dhe certifikuar nga EcoCert, kështu që është organike.

Për fat të keq, kjo nuk thotë asgjë për cilësinë.

Organet e çertifikimit kontrollojnë vetëm nëse vaji prodhohet në mënyrë organike, por nuk e sheh përbërjen e naftës.

Shpesh është shumë më pak i mirë sesa sugjeron paketimi.

Vaj i lirë
Shumica e furnizuesve holandez blejnë vajin e tyre Argan nga prodhuesit komercialë.

Këta prodhues blejnë kernelet e tyre të mëdha dhe të lira dhe përdorin një metodë të prodhimit industrial në masë.

Prandaj, nafta nuk është e shtrenjtë, por pothuajse të gjithë përbërësit aktivë janë zhdukur.

Nafta Premium
Është fermerët me cilësi të vogël në rajonet premium që e bëjnë vajin më të mirë.

Ata rriten vetë farat, zgjedhin mostrat më të mira dhe i shtyjnë ato me dorë, me një sy për kushtet e duhura, në mënyrë që të ruhen në mënyrë optimale të gjitha substancat aktive.

Lidhjet më të mira
Këto fermerë janë të vështirë për t’u arritur.

Ata nuk flasin anglisht, nuk kanë faqe interneti dhe shpesh kanë qenë besnikë ndaj një grupi të vogël klientësh të rregullt për dekada të tëra.

Për të qenë në gjendje të tregtisë me këta fermerë, blerësi duhet të hyjë thellë në brendësi, duke fituar besimin e popullatës lokale dhe duke ditur se cilat çmime janë të zakonshme.

Prandaj është shumë më e lehtë për importuesit holandezë që të kthehen në një prodhues masiv.

Vetëm importuesit me kontaktet e duhura kanë sukses në marrjen e naftës premium në Holandë.

Ky vaj është më i shtrenjtë, por cilësia është e padiskutueshme.

Çfarë mund të përdorni për vajin kozmetik Argan?

Vaj kozmetike ArganGratë e ndërgjegjshme në mbarë botën përdorin vaj natyral Argan për trajtimin e përditshëm të bukurisë.

Përdorimi i përditshëm i vajit Argan ndihmon në zvogëlimin dhe parandalimin e rrudhave, hidraton lëkurën, forcon thonjtë dhe siguron flokët dhe kokën.

Vaj Argan mund të përdoret gjithashtu për:

 • Trajtimi i kushteve të lëkurës si puçrra, ekzema dhe psoriasis,
 • Masazhimi i nyjeve të ngurta artriti dhe muskujve të lënduar,
 • Duke u kujdesur ose parandaluar rripat e shtatzënisë,
 • Duke u kujdesur për cuticles,
 • Kujdesi i buzëve.

Vaj kozmetike Argan për kujdesin natyral të lëkurës
Argan përmban shumë përbërës të ndryshëm.

Shumë prej tyre janë të gjithanshëm dhe nganjëherë e përforcojnë njëri-tjetrin. Vaj argan ndihmon për të parandaluar ose zvogëluar rrudhat, për shembull, sepse vaji është i pasur:

 • Acidet yndyrore esenciale,
 • Antioksidantë të ndryshëm,
 • Vitamina E ushqyese,
 • Proteina me peshë të lartë molekulare

Falë këtyre komponentëve, vaj Argan ushqen, zbut dhe zbut lëkurën tuaj.

Përveç kësaj, vaj Argan ndihmon për të hidratuar dhe zbutur lëkurën e thatë dhe të irrituar.

Pengesa natyrale e lëkurës tuaj është forcuar në mënyrë që jo shumë lagështi mund të zhduket nga lëkura juaj.

Përveç kësaj, vaj Argan stimulon një prodhim të ekuilibruar të sebumit, i cili e mban lëkurën të zhdërvjellët.

Për shkak se vaj Argan depërton thellë në lëkurë, vlera ushqyese ndaj qelizave stimulohet.

Kjo stimulon vajin e Arganit një ripërtëritje të shëndetshme të qelizave. Vaj Argan mund të përdoret edhe për lëkurën shumë të ndjeshme të foshnjës.

Vaj Argan mbron lëkurën tuaj nga dielli
Ngrohja, ajri i thatë dhe rrezet e dëmshme UV nga dielli thahen lëkurën tuaj me të gjitha efektet e tij të dëmshme: ndjeshmëri, shkallëzim dhe kruajtje, ndarje dhe pika të kuqe.

Vaj Argan mbron lëkurën tuaj nga dehidrimi dhe kështu parandalon të gjitha këto simptoma të pakëndshme.

Naftës gjithashtu mbron lëkurën tuaj kundër të ftohtit
Gjatë sezonit të dimrit, lëkura juaj gjithashtu rrezikon edhe dehidrimin. Në dimër, lagështia e ajrit është më e ulët, gjë që e bën lëkurën tuaj të thatë më shpejt.

Lëkura e thatë është një problem afatgjatë që shpesh kthehet në dimër. Vaj Argan e mban lëkurën të zhdërvjellët, madje edhe në periudha të ftohta.

Argan për flokëtVaj Argan është një përfitim për flokët
Komponentët e ndryshëm të naftës Argan janë shumë efektive në luftën kundër flokëve të thatë dhe me gëzof.

Këto përbërës gjithashtu ndihmojnë për të riparuar flokët e dëmtuar dhe për t’i dhënë shkëlqim flokëve të shurdhër.

Vaj Argan është gjithashtu i përshtatshëm në mënyrë të përkryer për t’u kujdesur për kokën e thatë dhe të ndjeshme.

Një kokë e shëndetshme është një kusht i rëndësishëm për flokë të bukur të shëndetshëm.

Parandalimi ose rikthimi i shenjave të shtrirjes
Kur kolageni dhe elastina në lëkurë shtrihen shumë larg, fibrat ndahen dhe lindin striae, për shembull shenja të shtrirjes.

Nga hidratimi i lëkurës Vaj Argan ofron lëkurës më shumë elasticitet dhe rezistencë.

Përveç kësaj, antioksidantë të ndryshëm në këtë vaj mbrojnë kolagjenin dhe elastinin kundër radikalëve të lirë.

Kështu, gjatë një periudhe rritjeje të shpejtë, qelizat e lëkurës ndihmohen për të qëndruar së bashku.

Acne, ekzema dhe psoriasis Ekzema
ka shumë kushte të ndryshme të lëkurës.

Më të njohurat nga këto janë ekzema, psoriasis dhe puçrra fytyre.

Kombinimi i komponentëve unik të vajit Argan ndihmon me sukses të lehtësojë simptomat inflamatore të këtyre kushteve të lëkurës.

Kushtet e lëkurës shpesh mund të trajtohen, por jo gjithmonë mund të shërohen. Në rast të formave serioze të kushteve të lëkurës, ju këshillojmë që të konsultoheni me mjekun tuaj.

Kujdesi natyral i buzëve tuaja
Vaj Argan mund të përdoret gjithashtu për t’u kujdesur dhe për të mbrojtur lëkurën shumë të ndjeshme të buzëve.

Nafta ndihmon për të parandaluar buzët e zbehura dhe të çara. Gjithashtu kujdeset për lëkurën e thatë dhe të irrituar rreth buzëve.

Vaj Argan përmban kripëra natyrale që mbrojnë buzët kundër rrezatimit UV.

Trajtimi i thonjve me ArganVaj Argan për kujdesin e thonjve tuaj
Vaj Argan ju ndihmon për të riparuar thonjtë tuaj të dëmtuar në një mënyrë të shpejtë, të thjeshtë dhe të natyrshme dhe t’i mbani të shëndetshëm.

Duke rregullisht duke u kujdesur për thonjtë tuaj dhe cuticles me vaj Argan, ju gjithashtu parandaluar ato të bëhen të prekshme dhe zbutur nga uji, detergjenteve, detergjenteve dhe substancave të tjera.

Vaj Argan ideal për masazh
Komponentët e naftës Argan e bëjnë këtë vaj ideal për të masuar muskujt e lënduar dhe nyjet e ngurta të artritit.

Acidet yndyrore esenciale në vaj Argan luajnë një rol vendimtar në formimin e prostaglandinës.

Ky është një anti-inflamator i natyrshëm që redukton dhimbjen, ënjtjen dhe inflamacionin ndërkohë që stimulon qarkullimin e gjakut.

 


Blej vaj maroken Argan online tani >>


Vaj karamel Argan pasuron enët tuaja

Vaj Argan ka një shije të shijshme. Në jug të Marokut, ky vaj gjobë përdoret si një përbërës tradicional për enët e ndryshme.

Shija e vajit Argan është më e mira krahasuar me kombinimin e susamit, bukës së pjekur dhe lajthitë e pjekura.

Argan als SaladedressingVaj Argan jep ushqimin tuaj një shije orientale dhe është ideale për përdorim në salcë sallate.

Ky vaj është përdorur shpesh si një rënie e lehtë për bukë të pjekur fllad.

Kuzhina ndërkombëtare përdorin vajin e Arganit për të pasuruar enët si pasta, oriz, kuskus, akullore, fruta të freskëta dhe madje edhe brumë krem.

Chefs e llogarisin këtë vaj në mesin e përbërësve më të vlefshëm në botë.

Në Marok, vaj Argan përdoret gjithashtu në Amlou. Kjo është një delikatesë marokene e bërë nga bajame të pjekura, mjaltë dhe vaj Argan.

Ajo përdoret si një rënie e lehtë për bukë dhe thuhet se është një nxitës.

Përfitimet e vajit Argan të kuzhinës? 
Përveç aromës së saj unike, vaj Argan gjithashtu ka përfitime të tjera shëndetësore.

Hulumtimet shkencore kanë treguar se konsumi i rregullt i naftës Argan ndër të tjera ndihmon:

 • Ndjeshëm uljen e niveleve të kolesterolit,
 • Forcimi i rezistencës natyrore,
 • Eliminimi i radikalëve të lirë të dëmshëm,
 • Frenimi i inflamacioneve,
 • Stimulimi dhe përmirësimi i rrjedhës së përgjithshme të gjakut,
 • Parandalimi i kalcifikimit të arterieve (arteriosklerozës),
 • Rivitalizuar qelizat tuaja

Vaj Argan për aplikimet e kuzhinës dhe kozmetikës, cila është ndryshimi?

Një ndryshim i rëndësishëm është se kernelit për prodhimin e vajit të kuzhinës janë të pjekur.

Kjo pjekje i jep vaj më shumë shije. Kur prodhohet vaj argan kozmetik, përdorimi është bërë nga farat që nuk janë pjekur.

Përveç kësaj, vaj Argan për aplikacione kozmetike është filtruar gjerësisht, kështu që nafta humbet shijen e saj dhe bëhet neutrale.

Ka edhe prodhues që zgjedhin të deodorizojnë vajin Argan. Të gjitha këto procese ekstra i japin vaj më shumë cilësi, në mënyrë që të jetë i përshtatshëm për të shërbyer si produkt i kujdesit kozmetik.

Vaj Argan është përdorur për shekuj me radhë

Aplikimet e vajit Argan të përshkruara më lart janë shekullore.

Dihet se Phoenicians tashmë dinin për fuqinë e naftës Argan rreth 1219.

Mjeku andaluzian Ibn Al Baythar shkroi një artikull shkencor në lidhje me metodën e prodhimit dhe operimin e naftës Argan në atë kohë.

Fiset berbere, të cilët kanë prodhuar vaj Argan që nga kohra të lashta, ndjehen intuitive se ky vaj ishte i mirë për mirëqenien e tyre.

Ata nuk e quajnë Argan Tree ‘Tree of Beauty’ ose ‘Tree of Life’ për asgjë.

Si është bërë vaj Argan?

Prodhimi i manualit të naftës ArganMënyra tradicionale për të bërë vaj Argan është manual.

Kjo tradicionalisht është bërë nga gratë berbere.

Së pari arrë është hequr nga fruta të thata dhe pastaj e vështirë jashtë arrë është plasaritur me dy gurë.

Për të bërë vaj për qëllime të kuzhinës, farat janë të pjekura duke ngrohur lehtë.

Pasi fara të jenë ftohur, ato janë të prera dhe të përziera me ujë të vakët për të formuar një slurry.

Vaj Argan është nxjerrë duke shtypur manualisht këtë slurry si brumë.

Prodhimi mekanik
Për shkak të popullaritetit të naftës Argan, kërkesa është rritur jashtëzakonisht shumë.

Për këtë arsye shumë prodhues kanë ndërruar mullinj mekanikë dhe shtypje gjatë dhjetë viteve të fundit.

Megjithatë, edhe gjatë shtypjes mekanike, plasaritje e arra bëhet me dorë.

Avantazhi i kësaj metode të prodhimit është që më shumë nafta të nxirret në më pak kohë.

Përveç kësaj, nuk është shtuar ujë për të detyruar arrat e tokës. Kjo lejon që nafta të ruhet më gjatë.

Asnjë tretës dhe pa nxehtësi përdoren për nxjerrjen e vajit Argan. Vaj Argan është një vaj i shtypur i ftohtë me një vlerë të lartë ushqyese.

Cila është përbërja e naftës?

Përbërja e vajit ArganVaj Argan ka një përbërje jashtëzakonisht të ekuilibruar.

Vaj është i pasur me acide yndyrore të pangopura dhe esenciale.

Acidet yndyrore më të zakonshme janë Omega 9 (acid oleik) dhe Omega 6 (acid linoleik).

Vaj është gjithashtu i pasur me vitaminë E (tokoferol), e cila konsiderohet si një nga antioksidantët më të fuqishëm biologjik.

Vaj Argan gjithashtu përmban fenole, proteina me një peshë molekulare të lartë, squalene, sterola, karotenoide dhe acid ferulik.

Komponentët e mëdhenj të sterolëve, vitaminës E dhe polifenoleve janë të gjithanshëm.

Përveç funksionit të tyre antioksidues, këto përbërës gjithashtu kanë një efekt qetësues dhe shërues.

Polifenolet ndalojnë inflamimin dhe ndihmojnë në parandalimin e reaksioneve alergjike.

Acidet yndyrore esenciale ndihmojnë në luftimin e inflamacionit dhe janë të nevojshme për prodhimin e prostaglandinës.

Ky është një anti-inflamator i natyrshëm.

Acidet yndyrore esenciale gjithashtu sigurojnë më shumë elasticitet dhe rezistencë ndaj lëkurës suaj. Në kombinim me saponina, vitamina E siguron që lëkura juaj të bëhet e shëndetshme dhe e butë përsëri.

Vitamina E nga ana tjetër mbron acidet yndyrore esenciale duke parandaluar që ato të shkatërrohen.

NJË KOMPANIA ME NJË MISION

Historia pas   naftës argan   fillon në Essaouira, një bregdet në jug të Casablanca.

Një biznes i vogël filloi atje në vitin 1976, i specializuar në vaj argan dhe vajra esenciale nga kooperativat e vegjël.

Themeluesit kishin respekt për natyrën në moshë të hershme dhe ishin të etur për ndikimin në mjedis.

Iniciativat e qëndrueshme janë pra pjesë e thelbit të vizionit të tyre.

A ËSHTË SHUMË SHPENZUES I ARGANIT?

Ne jemi ende duke punuar së bashku me kooperativat bujqësore në jug të Marokut.

Fushat ku rriten pemët argan nuk janë të ujitura ose kultivohen në mënyrë që natyra të mund të kryejë plotësisht punën e saj.

Fruti i pemës argan, i quajtur edhe ‘pema e bukurisë’, është e verdhë kur është e pjekur.

Këto grumbullohen fillimisht nga burrat dhe gratë lokale, pas së cilës mund të fillojë përgatitja e shtypjes.

Çdo frut përmban një arrë të fortë me një maksimum prej tre fara në formë bajame.

Për të goditur arrë shumë energji kërkohet dhe për këtë arsye është një punë intensive.

Për shkak të natyrës së rrallë të pemëve dhe korrjes dhe përgatitjes manuale, vaji argan është relativisht i shtrenjtë.

COLD PRESSED SIPAS GUIDELINES ECOCERT

Pas plasaritje të arra, fara janë të shtypura mekanikisht dhe të ftohtë.

Në të kaluarën, farat u shtypën në mënyrë manuale duke përzierëzat e tokës me ujë.

Në ditët e sotme, kjo metodë nuk përdoret më për shkak se jeta e ruajtjes së vajit është më mirë e garantuar dhe relativisht më shumë vaj mund të nxirret nga fara.

Nafta përpunohet gjithashtu sipas udhëzimeve ndërkombëtare, që do të thotë se ka certifikimin e rëndësishëm të   Ecocert .

 


Blej vaj maroken Argan online tani >>


 

Lexoni artikujt tonë më të njohura:

Bëni vetë planet

Çfarë duhet të dini për naftën CBD?

Dating më të mirë në Evropë dhe Holandë 2018

Преимущества масла Арган?Марокканское масло

Марокканское масло - аргановое масло для чувствительной кожи

Марокканское масло арганы имеет много преимуществ

Это натуральное марокканское масло используется для сухой и чувствительной кожи и ухода за волосами и телом

Арганское масло в Нидерландах легко купить в Интернете в этом надежном и безопасном интернет-магазине:  ArganWinkel.nl


Купить Марокканское масло арган онлайн сейчас >>


 

 

ARGAN OIL ДЛЯ ВАШИХ ВОЛОС

ПОЧЕМУ АРГАННОЕ МАСЛО ХОРОШЕЕ ДЛЯ ВАШИХ ВОЛОС?

Масло Аргана представляет собой богатую смесь, состоящую из жирных кислот, антиоксидантов, высокой дозы токоферола (витамина Е), стеринов, сквален и терпенов.

Из-за компактной структуры олеиновой кислоты и насыщенных жирных кислот прядь волос может проникать глубоко, делая волосы более эластичными и эластичными.

Кроме того, линолевая кислота добавляет защитный слой, так что ваши волосы улучшают удержание влаги, волосы чувствуют себя мягче и блеск.

Наконец, витамин Е и другие антиоксиданты обеспечивают защиту от солнечного света и других внешних воздействий.

КАК ИСПОЛЬЗОВАТЬ ВАШЕГО АРГАНСКОГО МАСЛА В ВАШИХ ВОЛОСАХ?

Хотя масло Аргана – очень рафинированное масло, оно остается маслом.

Поэтому имейте в виду, какой тип волос у вас есть (читайте больше о вашем типе волос здесь).

У вас очень тонкие или жирные волосы?

Используйте чистое масло арганов в основном как маску и, самое большее, капля для дополнительного блеска и защиты.

То же самое относится и к поврежденным волосам, потому что ваши волосы могут поглощать относительно большое количество масла арганы.

У вас есть сухие или (очень) кудрявые волосы? Затем вы также можете использовать чистое масло арганы в качестве продукта для укладки или как дополнение к вашему крему для ухода.

ШАМПУНЬ И КОНДИЦИОНЕР

Вы поклонник масла Аргана, и действительно ли вы хотите в полной мере использовать то, что может предложить жидкое марокканское золото?

Используйте шампунь и кондиционер с маслом Аргана или одним из других продуктов для волос, которые были разбавлены маслом Аргана.

АРГАННОЕ МАСЛО ДЛЯ КОЖИ

ПОЧЕМУ АРГАННОЕ МАСЛО ХОРОШЕЕ ДЛЯ ВАШЕЙ КОЖИ?

Его также называют естественным омолаживающим продуктом: аргановым маслом.

Масло содержит антиоксиданты и витамин Е (токоферол).

Они защищают от внешних воздействий и поддерживают восстановительную способность кожи, так что ваша кожа остается красивой дольше.

Кроме того, он содержит хорошие жирные кислоты, которые увлажняют кожу, сохраняют ее эластичность и служат защитным слоем для дальнейшего обезвоживания.

В результате ваша кожа также выглядит моложе, потому что она делает линии менее заметными и заставляет кожу восстанавливаться.

ИСПОЛЬЗУЙТЕ ЧИСТОЕ АРГАННОЕ МАСЛО НА ВАШЕЙ КОЖИ?

В зависимости от типа кожи у вас есть, вы можете использовать чистое масло арганы по-разному для лица и тела.

Наиболее распространенным способом является применение масла в качестве ежедневного увлажняющего средства или в качестве ночной сыворотки.

Многие используют масло вместо ежедневного дневного или ночного крема, но вы можете использовать масло очень хорошо, как сыворотка над кремами.

У вас есть жирная кожа?

Убедитесь, что вы используете легкий крем перед нанесением масла арганы в качестве сыворотки.

Масло аргана Масло и мыло

Вам нравится удобство, и хотите ли вы воспользоваться преимуществами масла арганы?

Затем выберите натуральную мазь, обогащенную марокканским маслом.

Или попробуйте одно из 100% натуральных мыльных рук с аргановым маслом для нежной чистки или шелушения кожи.

 

Масло Аргана – это редкое масло, которое прижимается к семенам дерева Арган.

Масло имеет уникальный состав, который делает его пригодным как для косметического, так и для кулинарного использования.

Благодаря большому количеству активных ингредиентов, масло арганов интенсивно заботится о коже, волосах и гвоздях.

Но где вы находите лучшее качество?

Масло премиум-Арган

Масло чистого масла Арган доступно во многих качествах.

Чем выше концентрация активных ингредиентов, тем лучше эффект масла.

Лучшее масло – вариант Premium.

В Нидерландах есть интернет-магазин, который продает эту премиальную нефть:

В этом интернет-магазине есть собственные местные специалисты по закупкам в Марокко.

Они знают культуру и регион и находятся в непосредственном контакте с фермерами небольшого качества (почему это важно, вы можете прочитать ниже).

Приятная вещь в ArganWinkel заключается в том, что владельцы настолько квадратные позади своих продуктов, что они активно предлагают  бесплатные пробные бутылки и (как единственные) используют 100-дневную гарантию возврата денег.

На Trustpilot интернет-магазин получает средний рейтинг 9,7 – самый высокий балл в категории ухода за кожей и волосами.

Признать качество

Масло Аргана, как заявлено, обладает многими качествами.

Качество масла находится в концентрациях активных веществ. Чем важнее жирные кислоты, витамины и антиоксиданты, тем лучше масло.

Арган БумДерево
И начинается у источника: арганное дерево (Argania Spinosa).

Это можно найти только на юго-западе Марокко.

Климат и состав почвы сильно различаются, два фактора определяют качество деревьев и, следовательно, семян.

Как и в случае с вином, есть хорошие и менее хорошие регионы.

Производство
Способ прессования гаек, температура, с которой они происходят, и количество воды, которая приходит с ними, также важны для качества масла.

Так же, как температура хранения: если это не так, все активные ингредиенты могут исчезнуть из масла.

 


Купить Марокканское масло арган онлайн сейчас >>


 

Сертификат? 
Если вы покупаете масло Аргана в Нидерландах, вы можете быть уверены в одном: масло чистое и сертифицированное EcoCert, настолько органичное.

К сожалению, это ничего не говорит о качестве.

Органы по сертификации проверяют, производится ли масло органически, но не смотрят на состав масла.

Часто это намного хуже, чем предлагает упаковка.

Дешевая нефть
Большинство голландских поставщиков покупают у своих коммерческих производителей свое масло арганов.

Эти производители покупают свои ядра крупными и дешевыми и используют промышленный метод массового производства.

Поэтому масло не дорого, но почти все активные ингредиенты исчезли.

Масло премиум-класса
Малокачественные фермеры в премиальных регионах делают лучшее масло.

Они сами выращивают семена, выбирают лучшие образцы и нажимают их вручную, с глазом на правильные условия, чтобы все активные вещества были оптимально сохранены.

Лучшие соединения
Эти фермеры труднодоступны.

Они не говорят по-английски, не имеют веб-сайта и часто десятилетиями лояльны к небольшой группе постоянных клиентов.

Чтобы иметь возможность торговать с этими фермерами, покупатель должен углубиться в интерьер, завоевать доверие местного населения и узнать, какие цены являются общими.

Поэтому голландским импортерам гораздо легче обратиться к массовому производителю.

Только импортеры с правильными контактами преуспевают в получении премиальной нефти в Нидерланды.

Это масло стоит дороже, но качество не вызывает сомнения.

Что вы можете использовать для косметического масла Арган?

Косметическое масло арганСознательные женщины во всем мире используют натуральное масло арганы для ежедневной косметической обработки.

Ежедневное использование масла Арган помогает уменьшить и предотвратить появление морщин, увлажняет кожу, укрепляет ногти и придает волосам и коже головы.

Масло Аргана также можно использовать для:

 • Лечение кожных заболеваний, таких как акне, экзема и псориаз,
 • Массирование жестких суставов артрита и воспаленных мышц,
 • Уход за беременными ремнями или их предотвращение,
 • Заботясь о кутикулах,
 • Уход за губами.

Косметическое масло Арган для естественного ухода за кожей
Масло Аргана содержит много разных компонентов.

Многие из них универсальны, и иногда они усиливают друг друга. Масло Аргана помогает предотвратить или уменьшить морщины, например, потому что масло богато:

 • Основные жирные кислоты,
 • Различные антиоксиданты,
 • Питательный витамин Е,
 • Белки с высокой молекулярной массой

Благодаря этим компонентам масло Аргана питает, успокаивает и расслабляет кожу.

Кроме того, масло Аргана помогает увлажнять и смягчать сухую и раздраженную кожу.

Естественный барьер вашей кожи укрепляется, так что не слишком много влаги может испаряться из вашей кожи.

Кроме того, масло Аргана стимулирует сбалансированное производство кожного сала, которое сохраняет эластичность кожи.

Поскольку масло Аргана проникает глубоко в кожу, стимулируется питательная ценность клеток.

Это стимулирует масло Аргана здоровым обновлением клеток. Масло Аргана можно даже использовать для очень чувствительной кожи ребенка.

Масло Аргана защищает кожу от солнца.
Тепло, сухой воздух и вредные ультрафиолетовые лучи от солнца высушивают кожу со всеми ее неблагоприятными эффектами: чувствительность, масштабирование и зуд, шелушение и красные пятна.

Масло аргана защищает кожу от обезвоживания и, таким образом, предотвращает все эти неприятные симптомы.

Масло также защищает кожу от холода.
В зимний период ваша кожа также подвержена риску обезвоживания. Зимой влажность воздуха ниже, что делает вашу кожу сухой быстрее.

Сухая кожа – это долговременная проблема, которая часто возвращается зимой. Масло Аргана сохраняет эластичность кожи даже в холодные периоды.

Арган для волосМасло Аргана полезно для волос
Различные компоненты масла арганы очень эффективны в борьбе с сухими и пушистыми волосами.

Эти ингредиенты также помогают восстановить поврежденные волосы и придать блеск бледным волосам.

Масло Арган также отлично подходит для ухода за сухой и чувствительной кожей головы.

Здоровое скальп является важным условием для красивых здоровых волос.

Предотвращение или восстановление растяжек
Когда коллаген и эластин в коже растягиваются слишком далеко, волокна разделяются и образуются бороздки, например растяжки.

Увлажняя кожу Аргановое масло обеспечивает более эластичность и устойчивость кожи.

Кроме того, различные антиоксиданты в этом масле защищают коллаген и эластин от свободных радикалов.

Таким образом, в период быстрого роста клетки кожи помогают оставаться вместе.

Акне, экзема и псориаз
Существует много разных состояний кожи.

Наиболее известными из них являются экзема, псориаз и угри.

Комбинация уникальных компонентов масла Аргана успешно помогает снять воспалительные симптомы этих состояний кожи.

Кожные заболевания часто можно лечить, но не всегда можно вылечить. В случае серьезных заболеваний кожи советуем проконсультироваться с врачом.

Природный уход за губами
Масло Аргана также можно использовать для ухода за чувствительной кожей губ и защиты.

Масло помогает предотвратить выжженные губы и трещины. Он также заботится о сухой и раздраженной коже вокруг губ.

Масло Аргана содержит натуральные солнцезащитные средства, которые защищают губы от УФ-излучения.

Лечение ногтей с помощью АрганаМасло Аргана для ухода за вашими ногтями
Масло Аргана помогает быстро и просто восстановить поврежденные ногти и сохранить их здоровыми.

Регулярно заботясь о ваших ногтях и кутикулах с маслом Аргана, вы также не позволяете им становиться уязвимыми и смягчаться водой, моющими средствами, моющими средствами и другими веществами.

Масло «Арган» идеально подходит для массажа
. Компоненты масла «Арган» делают это масло идеальным для массажа раковых мускулов и жестких суставов артрита.

Незаменимые жирные кислоты в арганском масле играют решающую роль в формировании простагландина.

Это естественное противовоспалительное средство, которое уменьшает боль, отек и воспаление, стимулируя кровообращение.

 


Купить Марокканское масло арган онлайн сейчас >>


Кулинарное масло Аргана обогащает ваши блюда

Аргановое масло имеет ореховый вкус. На юге Марокко это прекрасное масло используется в качестве традиционного ингредиента для различных блюд.

Вкус масла Арган лучше сравнить с комбинацией кунжута, свежеиспеченного хлеба и жареных фундуков.

Арган аль-СаладрессингМасло Аргана придает еде восточный вкус и идеально подходит для использования в салатной повязке.

Это масло также часто используется в качестве окуна для свежеиспеченного хлеба.

Международные повара используют масло Арган для обогащения блюд, таких как макароны, рис, кускус, мороженое, свежие фрукты и даже крем-брюле.

Повара считают это масло одним из самых ценных ингредиентов в мире.

В Марокко масло Аргана также используется в Амлоу. Это марокканский деликатес из жареного миндаля, меда и масла Аргана.

Он используется как окунь для хлеба, и считается, что он является афродизиаком.

Преимущества кулинарного масла Аргана? 
Помимо своего уникального аромата, масло арганов также имеет другие преимущества для здоровья.

Научные исследования показали, что регулярное потребление масла Аргана, среди прочего, помогает:

 • Значительное снижение уровня холестерина,
 • Укрепление естественной резистентности,
 • Устранение вредных свободных радикалов,
 • Торможение воспалений,
 • Стимулировать и улучшать общий кровоток,
 • Предотвращение кальцификации артерий (артериосклероз),
 • Восстановление ваших клеток

Арганское масло для кулинарных и косметических применений, какая разница?

Важным отличием является то, что ядра для производства кулинарного масла жареные.

Этот обжиг придает маслам больше вкуса. При производстве косметического масла арганы используют семена, которые не были обжарены.

Кроме того, масло Аргана для косметических применений интенсивно фильтруется, так что масло теряет свой вкус и становится нейтральным.

Есть также производители, которые решили дезодорировать масло Аргана. Все эти дополнительные процессы дают масло более качественно, так что он подходит для использования в качестве косметического средства для ухода.

Арганское масло используется на протяжении веков

Описанные выше применения масла Аргана многовековые.

Известно, что финикийцы уже знали о силе масла Аргана около 1219 года.

Андалузский врач Ибн Аль Байтар написал научную статью о методе производства и эксплуатации масла Аргана в то время.

Берберские племена, которые с незапамятных времен производят масло арганов, интуитивно чувствовали, что это масло хорошо для их благополучия.

Они не называют Дерево Аргана «Древом Красоты» или «Древом Жизни» ни для чего.

Как производится масло Аргана?

Руководство по производству масла Argan OilТрадиционный способ изготовления масла Арган – ручной.

Это традиционно делают берберские женщины.

Сначала гайку удаляют из сухофруктов, а затем жесткую снаружи ореха треснет двумя камнями.

Чтобы сделать масло для кулинарных целей, семена жареные, слегка нагревая их.

После того, как семена остыли, их измельчают и смешивают с теплой водой с образованием суспензии.

Масло Аргана экстрагируют, вручную нажимая эту тестообразную суспензию.

Механическое производство
Из-за популярности масла Арган спрос резко возрос.

Поэтому многие производители перешли на механическое фрезерование и прессование в течение последних десяти лет.

Однако даже при механическом прессовании растрескивание гаек осуществляется вручную.

Преимущество этого способа производства заключается в том, что за малым временем добычи выделяется больше нефти.

Кроме того, вода не добавляется, чтобы заставить заземлить гайки. Это позволяет хранить масло дольше.

Для добычи масла Аргана не используются растворители и нет тепла. Масло Арган – это масло холодного отжима с высокой пищевой ценностью.

Каков состав масла?

Состав масла АрганаМасло Аргана имеет исключительно сбалансированный состав.

Масло богато ненасыщенными и незаменимыми жирными кислотами.

Наиболее распространенными жирными кислотами являются Омега-9 (олеиновая кислота) и Омега-6 (линолевая кислота).

Масло также богато витамином Е (токоферолом), который считается одним из самых мощных биологических антиоксидантов.

Аргановое масло также содержит фенолы, белки с высокой молекулярной массой, сквален, стеролы, каротиноиды и феруловую кислоту.

Большие компоненты стеролов, витамина Е и полифенолов являются универсальными.

В дополнение к их антиоксидантной функции эти компоненты также оказывают успокаивающее и лечебное действие.

Полифенолы прекращают воспаление и помогают предотвратить аллергические реакции.

Незаменимые жирные кислоты помогают бороться с воспалением и необходимы для производства простагландина.

Это естественное противовоспалительное средство.

Существенные жирные кислоты также обеспечивают большую эластичность и стойкость кожи. В сочетании с сапонинами витамин E гарантирует, что ваша кожа снова станет здоровой и мягкой.

Витамин Е, в свою очередь, защищает незаменимые жирные кислоты, предотвращая их разрушение.

КОМПАНИЯ С МИССИЕЙ

История за   аргановым маслом   начинается в Эс-Сувейре, прибрежной картине к югу от Касабланки.

В 1976 году был начат небольшой бизнес, специализирующийся на аргановом масле и эфирных маслах от небольших кооперативов.

Учредители уважали природу в раннем возрасте и увлекались воздействием на окружающую среду.

Поэтому устойчивые инициативы являются составной частью их видения.

ЭТО АРГАНСКОЕ НЕФТЬ ДОЛЖНО?

Мы все еще работаем вместе с сельскохозяйственными кооперативами на юге Марокко.

Поля, где растут деревья арганов, не орошаются или не культивируются, так что природа может полностью выполнять свою работу.

Плод арганового дерева, также называемый «деревом красоты», является желтым, когда он созревает.

Они сначала собираются местными мужчинами и женщинами, после чего начинается подготовка прессования.

Каждый плод содержит твердый орех с максимум тремя семенами миндалевидной формы.

Чтобы взломать орех, требуется большая мощность и, следовательно, интенсивная работа.

Из-за редкой природы деревьев и ручной уборки и подготовки аргановое масло поэтому также относительно дорого.

ХОЛОДНОЕ ОБРАЩЕНИЕ В СООТВЕТСТВИИ С РЕКОМЕНДАЦИЯМИ ECOCERT

После растрескивания орехов семена механически и холодно отжимаются.

Раньше семена вручную отжимали, смешивая гайки с водой.

В настоящее время этот метод больше не используется, потому что срок хранения масла, таким образом, лучше гарантируется, и из семян может быть извлечено относительно больше масла.

Масло также обрабатывается в соответствии с международными руководящими принципами, что означает, что он имеет важную   сертификацию Ecocert .

 


Купить Марокканское масло арган онлайн сейчас >>


 

Читайте наши самые популярные статьи:

Сделай сам план

Что вы должны знать о CBD Oil

Лучшие сайты знакомств в Европе и Нидерландах 2018

Korzyści z oleju arganowego?Marokański olej  

olej marokański - olej arganowy dla skóry wrażliwej

Marokański olej arganowy ma wiele zalet

Ten naturalny marokański olej stosowany jest do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej oraz pielęgnacji włosów i ciała

Olej arganowy w Holandii można łatwo kupić w Internecie w tym niezawodnym i bezpiecznym sklepie internetowym:  ArganWinkel.nl


Kup marokański olej arganowy już teraz >>


 

 

OLEJ ARGANOWY DO WŁOSÓW

DLACZEGO OLEJ ARGANOWY DOBRA DLA WŁOSÓW?

Olej arganowy to bogata mieszanka, która składa się z kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy, wysokiej dawki tokoferolu (witaminy E), steroli, skwalenu i terpenów.

Ze względu na zwartą budowę kwasu oleinowego i nasyconych kwasów tłuszczowych, pasmo włosów może głęboko wnikać, czyniąc włosy bardziej elastycznymi i elastycznymi.

Ponadto kwas linolowy dodaje warstwę ochronną, dzięki czemu włosy lepiej zatrzymują wilgoć, włosy stają się bardziej miękkie i lśnią.

Wreszcie, witamina E i inne antyoksydanty zapewniają ochronę przed promieniami słonecznymi i innymi wpływami zewnętrznymi.

JAK KORZYSTAĆ Z OLEJU ARGANOWEGO W SWOICH WŁOSACH?

Chociaż olej arganowy jest bardzo rafinowanym olejem, pozostaje olejem.

Pamiętaj więc, jaki rodzaj włosów masz (czytaj więcej o twoim typie włosów tutaj).

Czy masz bardzo delikatne lub tłuste włosy?

Używaj czystego oleju arganowego głównie jako maski i najwyżej kropli, aby uzyskać dodatkowy połysk i ochronę.

To samo dotyczy, jeśli masz uszkodzone włosy, ponieważ twoje włosy mogą wtedy wchłonąć stosunkowo dużą ilość oleju arganowego.

Czy masz suche lub (bardzo) kręcone włosy? Następnie możesz użyć czystego oleju arganowego jako produktu do stylizacji lub jako dodatek do kremu do spodni.

ODŻYWKA DO WŁOSÓW

Czy jesteś fanem oleju arganowego i czy naprawdę chcesz w pełni wykorzystać to, co płynne marokańskie złoto ma do zaoferowania?

Użyj szamponu i odżywki z olejem arganowym lub jednym z innych produktów do włosów, które zostały rozcieńczone olejem arganowym.

OLEJ ARGANOWY DO SKÓRY

DLACZEGO OLEJ ARGANOWY DOBRA DLA TWOJEJ SKÓRY?

Jest również nazywany naturalnym produktem anti-aging: olejem arganowym.

Olej zawiera przeciwutleniacze i witaminę E (tokoferol).

Chronią one przed wpływami zewnętrznymi i wspierają regenerującą się zdolność skóry, dzięki czemu twoja skóra pozostaje piękna dłużej.

Ponadto zawiera dobre kwasy tłuszczowe, które nawilżają skórę, utrzymują jej elastyczność i służą jako warstwa ochronna przeciw dalszemu odwodnieniu.

W rezultacie twoja skóra również wygląda młodziej, ponieważ sprawia, że ​​linie stają się mniej widoczne i przywraca skórze.

UŻYWAJ OLEJU Z ARGANU NA TWOJĄ SKÓRĘ?

W zależności od rodzaju skóry, możesz użyć czystego oleju arganowego na różne sposoby dla twarzy i ciała.

Najczęstszym sposobem jest zastosowanie oleju jako codziennego środka nawilżającego lub jako nocnej surowicy.

Wiele osób używa oleju zamiast kremu na dzień lub na noc, ale można go używać bardzo dobrze jako serum do kremów.

Czy masz dość tłustą skórę?

Upewnij się, że używasz lekkiej śmietany przed nałożeniem oleju arganowego jako surowicy.

Maść olej arganowa i mydło

Czy lubisz wygodę i czy chcesz czerpać korzyści z oleju arganowego?

Następnie wybierz naturalną maść wzbogaconą olejem marokańskim.

Lub spróbuj jednego ze 100% naturalnych mydeł do rąk z olejem arganowym, aby delikatnie oczyścić lub złuszczyć skórę.

 

Olej arganowy to rzadki olej wyciśnięty z nasion drzewa arganowego.

Olej ma wyjątkową kompozycję, dzięki czemu nadaje się zarówno do celów kosmetycznych, jak i kulinarnych.

Dzięki szerokiej gamie aktywnych składników, olej arganowy intensywnie pielęgnuje skórę, włosy i paznokcie.

Ale gdzie znajdziesz najlepszą jakość?

Olej arganowy premium

Czysty olej arganowy jest dostępny w wielu jakościach.

Im wyższe stężenia składników aktywnych, tym lepszy efekt oleju.

Najlepszy olej to wariant Premium.

W Holandii istnieje sklep internetowy, który sprzedaje ten olej Premium:

Ten sklep internetowy ma własnych, lokalnych specjalistów ds. Zakupów w Maroku.

Znają kulturę i region i mają bezpośredni kontakt z drobnymi rolnikami (dlaczego jest to ważne, co możecie przeczytać poniżej).

Zaletą ArganWinkel jest to, że właściciele są tak zajęci swoimi produktami, że aktywnie oferują  bezpłatne  butelki próbne i (jako jedyni) korzystają ze 100-dniowej gwarancji zwrotu pieniędzy.

Na portalu Trustpilot sklep internetowy otrzymuje średnią ocenę 9,7 – najwyższy wynik w kategorii pielęgnacja skóry i włosów.

Rozpoznanie jakości

Olej arganowy ma, jak stwierdzono, wiele cech.

Jakość oleju znajduje się w stężeniu substancji czynnych. Im bardziej niezbędne kwasy tłuszczowe, witaminy i przeciwutleniacze, tym lepszy olej.

Argan BoomDrzewo
A to zaczyna się u źródła: drzewo arganowe (Argania Spinosa).

Można to znaleźć tylko na południowym zachodzie Maroka.

Klimat i skład gleby różnią się znacznie, dwa czynniki decydują o jakości drzew, a tym samym nasion.

Podobnie jak w przypadku wina, istnieją dobre i mniej dobre regiony.

Produkcja
Sposób w jaki orzechy są tłoczone, temperatura, w której występują i ilości wody, które z nimi są, są również ważne dla jakości oleju.

Podobnie jak temperatura przechowywania: jeśli nie, wszystkie składniki aktywne mogą zniknąć z oleju.

 


Kup marokański olej arganowy już teraz >>


 

Certyfikat? 
Jeśli kupisz olej arganowy w Holandii, możesz być pewien jednej rzeczy: olej jest czysty i posiada certyfikat EcoCert, tak ekologiczny.

Niestety nie mówi to nic o jakości.

Jednostki certyfikujące sprawdzają jedynie, czy olej jest produkowany organicznie, ale nie patrzą na skład oleju.

Często jest znacznie mniej dobra niż sugeruje opakowanie.

Tania ropa
Większość holenderskich dostawców kupuje olej arganowy od producentów komercyjnych.

Producenci ci kupują duże i tanie jądra i stosują metodę masowej produkcji przemysłowej.

Olej nie jest więc drogi, ale zniknęły prawie wszystkie składniki aktywne.

Olej premium
To drobni rolnicy z najlepszych regionów produkują najlepszy olej.

Sadzają same nasiona, wybierają najlepsze okazy i naciskają je ręcznie, zwracając uwagę na odpowiednie warunki, aby wszystkie substancje aktywne były optymalnie konserwowane.

Najlepsze połączenia
Ci rolnicy są trudni do osiągnięcia.

Nie mówią po angielsku, nie mają strony internetowej i od wielu lat są lojalni wobec niewielkiej grupy stałych klientów.

Aby móc handlować z tymi rolnikami, kupujący musi wejść w głąb wnętrza, zdobyć zaufanie miejscowej ludności i wiedzieć, które ceny są powszechne.

Dlatego holenderskim importerom znacznie łatwiej jest zwrócić się do producenta mas.

Tylko importerzy z odpowiednimi kontaktami mogą uzyskać holenderski olej premium.

Ten olej jest droższy, ale jakość jest niekwestionowana.

Czego można użyć do kosmetycznego oleju arganowego?

Kosmetyczny olej arganowyŚwiadome kobiety na całym świecie używają naturalnego oleju arganowego do codziennej pielęgnacji urody.

Codzienne stosowanie oleju arganowego pomaga zmniejszyć i zapobiegać powstawaniu zmarszczek, nawilża skórę, wzmacnia paznokcie oraz zapewnia włosy i skórę głowy.

Olej arganowy może być również stosowany do:

 • Leczenie chorób skóry, takich jak trądzik, egzema i łuszczyca,
 • Masowanie sztywnych stawów stawów i bólów mięśni,
 • Pielęgnacja lub zapobieganie paskom ciąży,
 • Pielęgnacja skórek,
 • Dbanie o usta.

Kosmetyczny olej arganowy do naturalnej pielęgnacji skóry
Olej arganowy zawiera wiele różnych składników.

Wiele z nich jest uniwersalnych, a czasami wzajemnie się wzmacniają. Olej arganowy pomaga zapobiegać lub redukować zmarszczki, na przykład, ponieważ olej jest bogaty w:

 • Niezbędne kwasy tłuszczowe,
 • Różne przeciwutleniacze,
 • Odżywcza witamina E,
 • Białka o wysokiej masie cząsteczkowej

Dzięki tym składnikom olej arganowy odżywia, koi i relaksuje skórę.

Ponadto olej arganowy pomaga nawilżać i zmiękczać suchą i podrażnioną skórę.

Naturalna bariera skóry jest wzmocniona, dzięki czemu zbyt mało wilgoci może wyparować ze skóry.

Ponadto olejek arganowy stymuluje zrównoważoną produkcję sebum, dzięki czemu skóra jest elastyczna.

Ponieważ olej arganowy wnika głęboko w skórę, stymulowana jest wartość odżywcza komórek.

To stymuluje olej arganowy do zdrowej odnowy komórek. Olej arganowy może być stosowany nawet w bardzo wrażliwej skórze dziecka.

Olej arganowy chroni skórę przed słońcem
Ciepło, suche powietrze i szkodliwe promienie UV przed słońcem wysychają skórę ze wszystkimi jej niekorzystnymi skutkami: wrażliwością, łuszczeniem i świądem, pękaniem i czerwonymi plamami.

Olej arganowy chroni skórę przed odwodnieniem, a tym samym zapobiega tym wszystkim nieprzyjemnym objawom.

Olej chroni również Twoją skórę przed zimnem.
W sezonie zimowym Twoja skóra jest narażona na odwodnienie. W zimie wilgotność powietrza jest niższa, co powoduje szybsze schnięcie skóry.

Sucha skóra jest długoterminowym problemem, który często powraca w zimie. Olej arganowy utrzymuje elastyczność skóry, nawet w niskich temperaturach.

Argan For The HairOlejek arganowy jest korzystny dla włosów
Różne składniki oleju arganowego są bardzo skuteczne w walce z suchymi i puszystymi włosami.

Składniki te pomagają również w naprawie zniszczonych włosów i nadają matowy połysk włosów.

Olej arganowy doskonale nadaje się również do pielęgnacji suchej i wrażliwej skóry głowy.

Zdrowa skóra głowy jest ważnym warunkiem dla pięknych, zdrowych włosów.

Zapobieganie lub przywracanie rozstępów
Kiedy kolagen i elastyna w skórze są rozciągnięte za daleko, włókna są rozdzielane i powstają rozstępy, na przykład rozstępy.

Nawilżając skórę Olejek arganowy zapewnia skórze większą elastyczność i odporność.

Ponadto różne przeciwutleniacze w tym oleju chronią kolagen i elastynę przed wolnymi rodnikami.

Tak więc, w okresie szybkiego wzrostu komórki skóry pomagają utrzymać się razem.

Trądzik, egzema i łuszczyca
Istnieje wiele różnych chorób skóry.

Najbardziej znane to egzema, łuszczyca i trądzik.

Połączenie unikalnych składników oleju arganowego skutecznie pomaga złagodzić objawy zapalne w tych stanach skóry.

Często można leczyć schorzenia skóry, ale nie zawsze można je wyleczyć. W przypadku poważnych chorób skóry radzimy skonsultować się z lekarzem.

Naturalna pielęgnacja twoich ust
Olej arganowy może być również używany do pielęgnacji i ochrony bardzo wrażliwej skóry warg.

Olej pomaga zapobiegać spiekanym wargom i pęknięciom. Dba również o suchą i podrażnioną skórę wokół ust.

Olej arganowy zawiera naturalne filtry słoneczne, które chronią usta przed promieniowaniem UV.

Leczenie paznokci za pomocą ArganOlej arganowy do pielęgnacji paznokci
Olej arganowy pomaga w naprawie uszkodzonych paznokci w szybki, prosty i naturalny sposób i utrzymuje je w zdrowiu.

Regularnie pielęgnując paznokcie i skórki za pomocą oleju arganowego, zapobiegasz ich podatności i zmiękczeniu przez wodę, detergenty, detergenty i inne substancje.

Olejek arganowy idealny do masażu
Składniki oleju arganowego czynią ten olej idealnym do masowania bolesnych mięśni i sztywnych stawów stawów.

Niezbędne kwasy tłuszczowe w oleju arganowym odgrywają kluczową rolę w tworzeniu prostaglandyn.

Jest to naturalne działanie przeciwzapalne, które zmniejsza ból, obrzęk i stan zapalny, jednocześnie pobudzając krążenie krwi.

 


Kup marokański olej arganowy już teraz >>


Kulinarny olej arganowy wzbogaca Twoje potrawy

Olej arganowy ma orzechowy smak. Na południu Maroka ten drobny olej jest używany jako tradycyjny składnik różnych potraw.

Smak oleju arganowego najlepiej porównać do kombinacji sezamu, świeżo upieczonego chleba i prażonych orzechów laskowych.

Argan als SaladingressingOlej arganowy nadaje potrawom orientalny smak i jest idealny do stosowania w sosach sałatkowych.

Olej ten jest często stosowany jako dip dla świeżo upieczonego chleba.

Międzynarodowi kucharze używają oleju arganowego do wzbogacania potraw takich jak makaron, ryż, kuskus, lody, świeże owoce, a nawet crème brûlée.

Kucharze liczą ten olej wśród najcenniejszych składników na świecie.

W Maroku stosuje się również olej arganowy w Amlou. To marokański przysmak z prażonych migdałów, miodu i oleju arganowego.

Jest stosowany jako dip dla chleba i mówi się, że jest afrodyzjakiem.

Korzyści z kulinarnego oleju arganowego? 
Oprócz wyjątkowego smaku, olej arganowy ma również inne zalety zdrowotne.

Badania naukowe wykazały, że regularna konsumpcja oleju arganowego pomaga między innymi:

 • Znaczące obniżenie poziomu cholesterolu,
 • Wzmocnienie naturalnej odporności,
 • Eliminowanie szkodliwych wolnych rodników,
 • Hamowanie stanów zapalnych,
 • Pobudzają i poprawiają ogólny przepływ krwi,
 • Zapobieganie zwapnieniu tętnic (arterioskleroza),
 • Rewitalizacja komórek

Olej arganowy do zastosowań kulinarnych i kosmetycznych, jaka jest różnica?

Ważną różnicą jest to, że ziarna do produkcji oleju kulinarnego są palone.

To prażenie nadaje olejowi lepszy smak. Podczas produkcji kosmetycznego oleju arganowego używa się nasion, które nie zostały upieczone.

Ponadto olej arganowy do zastosowań kosmetycznych jest intensywnie filtrowany, dzięki czemu olej traci smak i staje się neutralny.

Są też producenci, którzy decydują się na odświeżenie oleju arganowego. Wszystkie te dodatkowe procesy nadają olejowi lepszą jakość, dzięki czemu nadaje się on jako kosmetyczny produkt do pielęgnacji.

Olej arganowy był używany od wieków

Opisane powyżej oleje arganowe mają stulecia.

Wiadomo, że Fenicjanie wiedzieli już o sile oleju arganowego około roku 1219.

Andaluzyjski lekarz Ibn Al Baythar napisał artykuł naukowy na temat metody produkcji i działania oleju arganowego w tym czasie.

Plemiona berberyjskie, które od niepamiętnych czasów produkowały olej arganowy, intuicyjnie czuły, że ten olej jest dobry dla ich dobrego samopoczucia.

Nie nazywają Drzewa Arganowego “Drzewo Piękności” ani “Drzewo Życia” za nic.

W jaki sposób powstaje olej arganowy?

Produkcja ręczna oleju arganowegoTradycyjny sposób wytwarzania oleju arganowego jest ręczny.

Tradycyjnie to robią berberyjskie kobiety.

Najpierw nakrętka jest usuwana z suszonych owoców, a następnie twarda poza nakrętka jest pęknięta z dwoma kamieniami.

Aby zrobić olej do celów kulinarnych, nasiona prażone są przez lekkie podgrzewanie.

Po ostygnięciu nasiona są mielone i mieszane z letnią wodą w celu utworzenia zawiesiny.

Olej arganowy jest ekstrahowany przez ręczne prasowanie tej podobnej do ciasta zawiesiny.

Produkcja mechaniczna
Ze względu na popularność oleju arganowego popyt bardzo się zwiększył.

W związku z tym wielu producentów w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeszło na mechaniczne mielenie i prasowanie.

Jednak nawet podczas mechanicznego prasowania, pękanie nakrętek odbywa się ręcznie.

Zaletą tej metody produkcji jest to, że więcej oleju ekstrahuje się w krótszym czasie.

Ponadto nie dodaje się wody, aby zmusić zmielone orzechy. Pozwala to na dłuższe przechowywanie oleju.

Do ekstrakcji oleju arganowego nie stosuje się rozpuszczalników i ciepła. Olej arganowy to tłoczony na zimno olej o wysokiej wartości odżywczej.

Jaki jest skład oleju?

Skład oleju arganowegoOlej arganowy ma wyjątkowo zrównoważoną kompozycję.

Olej jest bogaty w nienasycone i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Najczęściej spotykane kwasy tłuszczowe to Omega 9 (kwas oleinowy) i Omega 6 (kwas linolowy).

Olej jest również bogaty w witaminę E (tokoferol), który jest uważany za jeden z najpotężniejszych biologicznych przeciwutleniaczy.

Olej arganowy zawiera także fenole, białka o wysokiej masie cząsteczkowej, skwalen, sterole, karotenoidy i kwas ferulowy.

Duże składniki steroli, witaminy E i polifenoli są uniwersalne.

Oprócz swojej funkcji antyoksydacyjnej, składniki te mają również działanie uspokajające i leczące.

Polifenole zatrzymują stan zapalny i pomagają zapobiegać reakcjom alergicznym.

Niezbędne kwasy tłuszczowe pomagają zwalczać stany zapalne i są niezbędne do produkcji prostaglandyn.

Jest to naturalne działanie przeciwzapalne.

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe zapewniają również większą elastyczność i odporność skóry. W połączeniu z saponinami witamina E sprawia, że ​​skóra staje się znowu zdrowa i miękka.

Witamina E z kolei chroni niezbędne kwasy tłuszczowe, zapobiegając ich rozkładowi.

FIRMA Z MISJĄ

Historia   oleju arganowego   zaczyna się w Essaouira, nadmorskim obrazie na południe od Casablanki.

W 1976 r. Rozpoczęto tam mały biznes, specjalizujący się w oleju arganowym i olejkach eterycznych z małych spółdzielni.

Założyciele bardzo wcześnie szanowali przyrodę i byli zainteresowani wpływem na środowisko.

Zrównoważone inicjatywy są zatem częścią rdzenia ich wizji.

CZY OLEJ ARGANOWY JEST DROGOWY?

Nadal współpracujemy ze spółdzielniami rolniczymi w południowym Maroku.

Pola, na których rosną drzewa arganowe, nie są nawadniane ani uprawiane, aby natura mogła w pełni wykonywać swoją pracę.

Owoc drzewa arganowego, zwany także “drzewem piękna”, jest żółty, gdy jest dojrzały.

Są one najpierw zbierane przez miejscowych mężczyzn i kobiety, po czym można rozpocząć przygotowywanie prasowania.

Każdy owoc zawiera twardą orzechówkę z maksymalnie trzema nasionami w kształcie migdałów.

Aby złamać nakrętkę potrzeba dużo mocy i dlatego jest to intensywna praca.

Ze względu na rzadki charakter drzew oraz ręczny zbiór i przygotowanie, olej arganowy jest zatem stosunkowo drogi.

PRANIE ZIMNE WEDŁUG WYTYCZNYCH ECOCERT

Po pęknięciu orzechów nasiona są mechanicznie i tłoczone na zimno.

W przeszłości nasiona były ręcznie prasowane poprzez mieszanie zmielonych orzechów z wodą.

W dzisiejszych czasach ta metoda nie jest już stosowana, ponieważ trwałość oleju jest w ten sposób lepiej zagwarantowana i stosunkowo więcej oleju można uzyskać z nasion.

Olej jest również przetwarzany zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi, co oznacza, że ​​posiada ważną   certyfikację Ecocert .

 


Kup marokański olej arganowy już teraz >>


 

Przeczytaj nasze najpopularniejsze artykuły:

Zrób to sam

Co musisz wiedzieć o oleju CBD

Najlepsze randki w Europie i Holandii 2018

 

Mga Pakinabang ng Argan Oil?Moroccan Oil

langis ng moroccan - langis ng argan para sa sensitibong balat

May maraming pakinabang ang langis ng Moroccan Argan

Ang natural na langis ng Moroccan ay ginagamit para sa tuyo at sensitibong balat at pag-aalaga ng iyong buhok at katawan

Ang langis ng Argan sa Netherlands ay madaling bumili sa internet sa maaasahang at secure na tindahan ng internet na ito:  ArganWinkel.nl


Bumili ng Moroccan Argan oil online na ngayon >>


 

 

ARGAN OIL PARA SA IYONG BUHOK

BAKIT ISANG ARGAN OIL MAHUSAY PARA SA IYONG BUHOK?

Ang langis ng Argan ay isang mayaman na pinaghalong naglalaman ng mataba acids, anti-oxidants, mataas na dosis ng tocopherol (bitamina E), sterols, squalene at terpenes.

Dahil sa compact na istraktura ng oleic acid at ang puspos na mataba acids, ang hair strand ay maaaring tumagos sa malalim na paggawa ng buhok mas malambot at nababanat.

Bilang karagdagan, ang linoleic acid ay nagdaragdag ng isang protective layer, upang ang iyong buhok ay mas mahusay na pagpapanatili ng kahalumigmigan, ang buhok ay nararamdaman nang hinaan at umaaraw.

Sa wakas, ang bitamina E at iba pang antioxidants ay nagbibigay ng proteksyon laban sa sikat ng araw at iba pang mga panlabas na impluwensya.

PAANO GAMITIN ANG IYONG ARGAN OIL SA IYONG BUHOK?

Bagaman ang langis ng Argan ay isang pinong langis, ito ay nananatiling isang langis.

Kaya tandaan kung anong uri ng buhok ang mayroon ka (magbasa nang higit pa tungkol sa uri ng iyong buhok dito).

Mayroon ka bang napakainit o mataba buhok?

Gumamit ng dalisay na langis ng Argan bilang isang maskara at karamihan sa isang drop para sa ilang dagdag na kinang at proteksyon.

Ang parehong naaangkop kung ikaw ay nasira ng buhok dahil ang iyong buhok ay maaaring sumipsip ng medyo malaking halaga ng langis ng argan.

Mayroon ka bang tuyo o (napaka) kulot buhok? Pagkatapos ay maaari mo ring gamitin ang dalisay na langis ng Argan bilang isang produkto ng estilo, o bilang karagdagan sa iyong leave-in cream.

SHAMPOO & CONDITIONER

Ikaw ba ay isang tagahanga ng langis ng Argan at gusto mo bang lubos na mapakinabangan ang anong likido ng Moroccan gold?

Gumamit ng isang shampoo at isang conditioner na may langis ng Argan o isa sa iba pang mga produkto ng buhok na sinipsip ng langis ng Argan.

ARGAN OIL PARA SA SKIN

BAKIT AY MAAARING ISANG ARGAN OIL PARA SA IYONG SKIN?

Tinatawag din itong natural anti-aging na produkto: langis ng argan.

Ang langis ay naglalaman ng anti-oxidants at bitamina E (tocopherol).

Ang mga ito ay nagpoprotekta laban sa mga panlabas na impluwensya at sinusuportahan ang kapasidad ng balat sa pagpapanumbalik, upang ang iyong balat ay mananatiling maganda na.

Bukod pa rito, naglalaman ito ng mga matatamis na mataba acids na hydrate ang balat, panatilihin itong masigla at nagsisilbing isang proteksiyon layer laban sa karagdagang pag-aalis ng tubig.

Bilang isang resulta, ang iyong balat ay mukhang mas bata dahil ito ay gumagawa ng mga linya na hindi gaanong nakikita at pinapalitan ang balat.

GAMITIN ANG PURE ARGAN OIL SA IYONG KULAY?

Depende sa uri ng balat na mayroon ka, maaari mong gamitin ang purong langis ng argan sa iba’t ibang paraan para sa mukha at katawan.

Ang pinaka-karaniwang paraan ay ang paggamit ng langis bilang isang araw-araw na moisturizer o bilang isang suwero ng gabi.

Maraming mga tao ang gumagamit ng langis sa halip na araw-araw na araw o gabi cream, ngunit maaari mong gamitin ang langis nang mahusay na suwero sa iyong mga creams.

Mayroon ka bang medyo may langis na balat?

Siguraduhin na gumamit ka ng light cream bago ilapat ang argan oil bilang isang suwero.

Argan oil ointment at sabon

Gusto mo ba ng kaginhawahan, at gusto mong samantalahin ang mga benepisyo ng langis ng argan?

Pagkatapos pumili ng isang natural na pamahid na mayaman sa langis ng Moroccan.

O subukan ang isa sa 100% natural na hand soaps na may argan oil para sa magiliw na hugas o pagbabalat ng balat.

 

Ang langis ng Argan ay isang langis na langis na pinipilit mula sa mga binhi ng puno ng Argan.

Ang langis ay may isang natatanging komposisyon na ginagawang angkop para sa parehong kosmetiko at ginagamit sa pagluluto.

Salamat sa iba’t ibang uri ng mga aktibong sangkap, ang Argan langis intensively nagmamalasakit para sa balat, buhok at mga kuko.

Ngunit saan mo nalaman ang pinakamahusay na kalidad?

Premium Argan oil

Ang langis ng Purong Argan ay magagamit sa maraming katangian.

Kung mas mataas ang mga konsentrasyon ng aktibong sangkap, mas mabuti ang epekto ng langis.

Ang pinakamagandang langis ay ang variant ng Premium.

Sa Netherlands mayroong isang web shop na nagbebenta ng ganitong Premium oil:

Ang webshop na ito ay may sariling, lokal na mga espesyalista sa pagbili sa Morocco.

Alam nila ang kultura at ang rehiyon at direktang nakikipag-ugnayan sa mga maliliit na magsasaka (kung bakit mahalaga ang mababasa mo sa ibaba).

Ang ganda ng bagay tungkol sa ArganWinkel ay ang mga may-ari ay napakalalim sa likod ng kanilang mga produkto, na aktibong nag-aalok ng  libreng mga  botelyang pagsubok at (bilang lamang) gumamit ng isang 100-araw na garantiya ng pera-likod.

Sa Trustpilot ang webshop ay nakakakuha ng average na rating ng 9.7 – ang pinakamataas na iskor sa skin ng kategorya at pangangalaga sa buhok.

Kilalanin ang kalidad

Ang langis ng Argan ay, gaya ng sinabi, sa maraming mga katangian.

Ang kalidad ng langis ay nasa konsentrasyon ng mga aktibong sangkap. Ang mas mahahalagang mataba acids, bitamina at antioxidants, mas mahusay ang langis.

Argan BoomAng puno
At nagsisimula sa pinagmulan: ang puno ng argan (Argania Spinosa).

Ito ay matatagpuan lamang sa timog-kanluran ng Morocco.

Ang klima at ang komposisyon ng lupa ay lubhang nag-iiba, dalawang bagay na tumutukoy sa kalidad ng mga puno at samakatuwid ng mga buto.

Tulad ng alak, may mga mahusay at mas mahusay na mga rehiyon.

Produksyon
Ang paraan kung saan pinindot ang mga mani, ang temperatura kung saan nangyari ang mga ito at ang mga dami ng tubig na kasama nila ay mahalaga din para sa kalidad ng langis.

Tulad ng temperatura ng imbakan: kung ito ay hindi tama, ang lahat ng mga aktibong sangkap ay maaaring mawala mula sa langis.

 


Bumili ng Moroccan Argan oil online na ngayon >>


 

Certificate? 
Kung bumili ka ng langis ng Argan sa Netherlands, maaari kang makatukoy ng isang bagay: ang langis ay dalisay at sertipikado ng EcoCert, kaya organic.

Sa kasamaang palad, wala itong sinasabi tungkol sa kalidad.

Sinusuri lamang ng mga body ng certification kung ang langis ay gawa sa organiko, ngunit hindi tumingin sa komposisyon ng langis.

Kadalasan ito ay higit na mas mabuti kaysa sa nagpapahiwatig ng packaging.

Murang langis
Karamihan sa mga taga-Olandes na mga supplier ay bumili ng kanilang langis ng Argan mula sa mga komersyal na producer.

Ang mga producer ay bumili ng kanilang mga kernels malaki at mura at gumamit ng pang-industriyang mass production method.

Samakatuwid ang langis ay hindi mahal, ngunit halos lahat ng mga aktibong sangkap ay nawala.

Premium oil
Ito ang maliit na kalidad ng mga magsasaka sa mga premium na rehiyon na gumagawa ng pinakamahusay na langis.

Lumalaki ang mga binhi sa kanilang sarili, piliin ang pinakamahusay na mga specimens at pindutin nang manu-mano ito, na may isang mata para sa mga tamang kondisyon upang ang lahat ng mga aktibong sangkap ay mahusay na mapangalagaan.

Ang pinakamahusay na mga koneksyon
Ang mga magsasaka ay mahirap maabot.

Hindi sila nagsasalita ng Ingles, walang website at madalas na tapat sa isang maliit na grupo ng mga regular na kostumer para sa mga dekada.

Upang makapag-trade sa mga magsasaka, ang isang bumibili ay kailangang malalim sa panloob, pagkakaroon ng tiwala ng lokal na populasyon at alam kung aling mga presyo ang pangkaraniwan.

Samakatuwid mas madali para sa mga taga-import ng Olandes na bumaling sa isang tagagawa ng masa.

Tanging ang mga importer na may tamang mga contact ay magtagumpay sa pagkuha ng premium langis sa Netherlands.

Ang langis na ito ay mas mahal, ngunit ang kalidad ay hindi mapag-aalinlanganan.

Ano ang maaari mong gamitin para sa cosmetic Argan oil?

Cosmetic Argan oilAng malay-tao na mga kababaihan sa buong mundo ay gumagamit ng natural na langis ng Argan para sa kanilang pang-araw-araw na kagandahan.

Ang paggamit araw-araw ng langis ng Argan ay tumutulong sa pagbabawas at pagpigil sa mga wrinkles, hydrates ang balat, nagpapalakas ng mga kuko at nagbibigay ng buhok at anit.

Ang langis ng Argan ay maaari ring gamitin para sa:

 • Paggamot sa mga kondisyon ng balat tulad ng acne, eksema at soryasis,
 • Pagmemihisa ng matitigas na mga joints ng arthritis at namamagang mga kalamnan,
 • Ang pag-aalaga o pagpigil sa sinturon ng pagbubuntis,
 • Ang pag-aalaga ng mga cuticle,
 • Pag-aalaga ng mga labi.

Ang kosmetiko Argan oil para sa natural na pangangalaga sa balat Ang
langis ng Argan ay naglalaman ng maraming iba’t ibang mga bahagi.

Marami sa kanila ay maraming nalalaman at kung minsan ay nagpapatibay sa bawat isa. Ang langis ng Argan ay tumutulong upang maiwasan o mabawasan ang mga wrinkles, halimbawa, dahil ang langis ay mayaman sa:

 • Mahalagang mataba acids,
 • Iba’t ibang antioxidants,
 • Ang pampalusog na bitamina E,
 • Mga protina na may mataas na molekular na timbang

Salamat sa mga sangkap na ito, ang langis ng Argan ay nagpapalusog, nagpapalusog at nagagawi ng iyong balat.

Bilang karagdagan, ang langis ng Argan ay tumutulong upang mag-hydrate at mapahina ang tuyo at inis na balat.

Ang likas na hadlang ng iyong balat ay pinalakas upang ang hindi masyadong maraming kahalumigmigan ay maaaring mawala mula sa iyong balat.

Bilang karagdagan, ang langis ng Argan ay nagpapalakas ng isang balanseng produksyon ng sebum, na nagpapanatili sa balat na malambot.

Dahil ang langis ng Argan ay lumalalim sa balat, ang nutritional value sa mga cell ay stimulated.

Pinasisigla nito ang langis ng Argan na isang malusog na pag-renew ng cell. Ang langis ng Argan ay maaari ring gamitin para sa sensitibong balat ng sanggol.

Pinoprotektahan ng langis ng Argan ang iyong balat mula sa araw Ang
init, tuyo na hangin at nakakapinsalang UV rays mula sa araw ay pinatuyo ang iyong balat sa lahat ng mga masamang epekto nito: sensitivity, scaling at nangangati, namimitas at pulang spots.

Pinoprotektahan ng langis ng Argan ang iyong balat mula sa pag-aalis ng tubig at sa gayon ay pinipigilan ang lahat ng mga hindi kanais-nais na sintomas.

Pinoprotektahan din ng langis ang iyong balat laban sa malamig
Sa panahon ng taglamig, ang iyong balat ay nagpapatakbo din ng peligro ng pag-aalis ng tubig. Sa taglamig, mas mababa ang halumigmig ng hangin, na nagiging mas mabilis ang iyong balat.

Ang dry skin ay isang pang-matagalang problema na kadalasang nagbabalik sa taglamig. Pinipigilan ng langis ng Argan ang balat na malambot, kahit na sa malamig na panahon.

Argan Para sa BuhokAng langis ng Argan ay isang benepisyo para sa buhok
Iba’t ibang bahagi ng langis ng Argan ay epektibo sa paglaban sa tuyo at mahimulmol na buhok.

Tinutulungan din ng mga sangkap na ito upang ayusin ang napinsalang buhok at upang bigyan ang mapurol na buhok.

Ang langis ng Argan ay perpektong angkop din para pangalagaan ang tuyo at sensitibong anit.

Ang isang malusog na anit ay isang mahalagang kondisyon para sa magandang malusog na buhok.

Pigilan o ibalik ang mga marka ng pag-abot
Kapag ang collagen at ang elastin sa balat ay nakaunat na masyadong malayo, ang mga fibre ay pinaghihiwalay at ang striae ay lumitaw, halimbawa, mga marka ng pag-abot.

Sa pamamagitan ng moisturizing ng balat ng Argan langis ay nag-aalok ang balat ng higit na pagkalastiko at paglaban.

Bilang karagdagan, ang iba’t ibang mga antioxidant sa langis na ito ay nagpoprotekta sa collagen at elastin laban sa mga libreng radikal.

Kaya, sa isang panahon ng mabilis na pag-unlad, ang mga cell ng balat ay nakatulong upang manatiling magkasama.

Acne, eksema at soryasis
Mayroong maraming iba’t ibang mga kondisyon ng balat.

Ang pinakamahusay na kilala sa mga ito ay eksema, soryasis at acne.

Ang kumbinasyon ng mga natatanging bahagi ng langis ng Argan ay matagumpay na nakakatulong upang mapawi ang mga nagpapaalab na sintomas ng mga kondisyong ito ng balat.

Ang mga kondisyon ng balat ay madalas na gamutin ngunit hindi laging magaling. Sa kaso ng malubhang mga kondisyon ng balat, ipinapayo namin sa iyo na sumangguni sa iyong doktor.

Ang natural na pag-aalaga ng iyong mga labi ng
langis ng Argan ay maaari ring magamit upang pangalagaan at protektahan ang napaka-sensitibong balat ng mga labi.

Ang langis ay nakakatulong upang mapigilan ang mga tiyan at mga basag na tuyot. Nagmamalasakit din ito sa tuyo at inis na balat sa paligid ng mga labi.

Ang langis ng Argan ay naglalaman ng mga natural na sunscreens na nagpoprotekta sa mga labi laban sa UV radiation.

Paggamot ng Kuko na may ArganAng langis ng Argan para sa pag-aalaga ng iyong mga kuko Ang
langis ng Argan ay tumutulong sa iyo na ayusin ang iyong mga nasirang mga pako sa isang mabilis, simple at natural na paraan at panatilihing malusog ang mga ito.

Sa pamamagitan ng regular na pag-aalaga ng iyong mga kuko at mga cuticle na may langis ng Argan, pinipigilan mo rin ang mga ito na maging mahina at pinalambot ng tubig, detergents, detergents at iba pang mga sangkap.

Ang langis ng Argan ay perpekto para sa masahe
Ang mga bahagi ng langis ng Argan ay gumagawa ng likas na langis na ito para sa masahe ng mga kalamnan at mga matitigas na joints ng arthritis.

Ang mahahalagang mataba acids sa langis Argan-play ng isang mahalagang papel sa pagbuo ng prostaglandin.

Ito ay isang likas na anti-namumula na binabawasan ang sakit, pamamaga at pamamaga habang nagpapalakas ng sirkulasyon ng dugo.

 


Bumili ng Moroccan Argan oil online na ngayon >>


Pinagana ng langis sa pagluluto ng Argan ang iyong mga pinggan

Ang langis ng Argan ay may lasa ng nutty. Sa timog ng Morocco, ang mainam na langis na ito ay ginagamit bilang isang tradisyonal na sangkap para sa iba’t ibang pagkain.

Ang lasa ng langis ng Argan ay pinakamahusay na inihambing sa isang kumbinasyon ng linga, sariwang inihurnong tinapay at mga inihaw na hazelnuts.

Argan als SaladedressingAng langis ng Argan ay nagbibigay sa iyong pagkain ng lasa ng oriental at perpekto para sa paggamit sa salad dressing.

Ang langis na ito ay madalas na ginagamit bilang isang sawsaw para sa sariwang inihurnong tinapay.

Gumagamit ang international chefs ng langis ng Argan upang pagyamanin ang mga pagkaing tulad ng pasta, kanin, couscous, ice cream, sariwang prutas at kahit crème brûlée.

Kinakalkula ng mga chef ang langis na ito sa mga pinakamahalagang sangkap sa mundo.

Sa Morocco, ang langis ng Argan ay ginagamit din sa Amlou. Ito ay isang Moroccan delicacy na ginawa mula sa inihaw almonds, honey at Argan langis.

Ginagamit ito bilang isang sawsaw para sa tinapay at ito ay sinabi na isang aprodisyak.

Mga benepisyo ng culinary na langis ng Argan? 
Bukod sa kanyang natatanging lasa, ang langis ng Argan ay may iba pang mga benepisyo sa kalusugan.

Ipinakita ng siyentipikong pananaliksik na ang regular na pagkonsumo ng langis ng Argan sa iba pang mga bagay ay tumutulong:

 • Makabuluhang pagpapababa ng mga antas ng kolesterol,
 • Pagpapalakas ng natural na paglaban,
 • Pag-aalis ng mga nakakapinsalang libreng radikal,
 • Ang pagpepreno ng mga pamamaga,
 • Pasiglahin at pahusayin ang pangkalahatang daloy ng dugo,
 • Pag-iwas sa calcification ng mga arteries (arteriosclerosis),
 • Revitalizing your cells

Argan langis para sa mga ginagamit sa pagluluto at kosmetiko, ano ang pagkakaiba?

Ang isang mahalagang pagkakaiba ay ang mga kernels para sa produksyon ng langis sa pagluluto ay inihaw.

Ang litson na ito ay nagbibigay ng higit na lasa ng langis. Kapag gumagawa ng cosmetic argan oil, ang paggamit ay binubuo ng mga binhi na hindi pa inihaw.

Bilang karagdagan, ang langis ng Argan para sa mga aplikasyon ng kosmetiko ay malawakan na sinala, upang ang langis ay mawawala ang lasa nito at maging neutral.

Mayroon ding mga producer na pumili upang mag-alis ng langis ng Argan. Ang lahat ng mga sobrang proseso ay nagbibigay ng higit na kalidad ng langis, upang angkop ito upang maglingkod bilang isang produkto ng pangangalaga ng kosmetiko.

Ang langis ng Argan ay ginamit nang maraming siglo

Ang mga aplikasyon ng langis ng Argan na inilarawan sa itaas ay mga siglo.

Alam na alam ng mga Phoenician ang tungkol sa kapangyarihan ng langis ng Argan sa paligid ng 1219.

Ang Andalusian na doktor Ibn Al Baythar ay sumulat ng isang siyentipikong artikulo tungkol sa paraan ng produksyon at ang operasyon ng langis ng Argan noong panahong iyon.

Ang mga tribo ng Berber, na nagawa ang langis ng Argan mula pa noong una pa, ay nakadama na ang langis na ito ay mabuti para sa kanilang kapakanan.

Hindi nila tinawag ang Argan Tree na ‘Tree of Beauty’ o ‘Tree of Life’ para sa wala.

Paano ginawa ang langis ng Argan?

Paggawa ng Argan Oil ManualAng tradisyunal na paraan ng paggawa ng langis ng Argan ay manwal.

Ito ay ayon sa kaugalian na ginawa ng mga kababaihan ng Berber.

Una ay alisin ang kulay ng nuwes mula sa pinatuyong prutas at pagkatapos ay ang matigas sa labas ng kulay ng nuwes ay basag na may dalawang bato.

Upang gumawa ng langis para sa mga layunin sa pagluluto, ang mga buto ay inihaw sa pamamagitan ng pag-init ng mga ito nang basta-basta.

Matapos ang mga buto ay pinalamig, ang mga ito ay lupa at halo-halong may maligamgam na tubig upang bumuo ng isang slurry.

Ang langis ng Argan ay nakuha sa pamamagitan ng manu-manong pagpindot sa slurry na tulad ng kuwarta.

Produksyon ng mekanikal
Dahil sa katanyagan ng langis ng Argan, ang pangangailangan ay lumaki nang sobra.

Maraming mga producer kaya lumipat sa mekanikal nagpapaikut-ikot at pagpindot sa nakalipas na sampung taon.

Gayunpaman, kahit sa pagpindot sa makina, ang pag-crack ng mga mani ay ginagawa sa pamamagitan ng kamay.

Ang bentahe ng paraan ng produksyon na ito ay mas maraming langis ang nakuha sa mas kaunting oras.

Bilang karagdagan, walang tubig na idinagdag upang pilitin ang mga nuts sa lupa. Ito ay nagpapahintulot na ang langis ay mai-imbak ng mas mahaba.

Walang mga solvents at walang init ang ginagamit para sa pagkuha ng langis ng Argan. Ang langis ng Argan ay isang malamig na pinindot na langis na may mataas na nutritional value.

Ano ang komposisyon ng langis?

Komposisyon ng Argan OilAng langis ng Argan ay may natatanging balanseng komposisyon.

Ang langis ay mayaman sa unsaturated at essential fatty acids.

Ang pinaka-karaniwang mataba acids ay Omega 9 (oleic acid) at Omega 6 (linoleic acid).

Ang langis ay mayaman din sa bitamina E (tocopherol), na itinuturing na isa sa pinakamakapangyarihang biological antioxidants.

Ang langis ng Argan ay naglalaman din ng phenols, mga protina na may mataas na molekular na timbang, squalene, sterols, carotenoids at ferulic acid.

Ang mga malalaking bahagi ng sterols, bitamina E at polyphenols ay maraming nalalaman.

Bilang karagdagan sa kanilang function ng antioxidant, ang mga sangkap na ito ay mayroon ding pagpapatahimik at nakapagpapagaling na epekto.

Ang polyphenols ay huminto sa pamamaga at tumutulong upang maiwasan ang mga reaksiyong alerdye.

Ang mahahalagang mataba acids ay tumutulong sa labanan ang pamamaga at kinakailangan para sa produksyon ng prostaglandin.

Ito ay isang likas na anti-namumula.

Ang mahahalagang mataba acids ay nagbibigay din ng higit na pagkalastiko at paglaban ng iyong balat. Sa kumbinasyon ng saponins, tinitiyak ng bitamina E na ang iyong balat ay nagiging malusog at malambot na muli.

Pinoprotektahan ng bitamina E ang mga mahahalagang mataba acids sa pamamagitan ng pagpigil sa kanila na maibagsak.

ISANG COMPANY MISYON

Ang kuwento sa likod ng   argan oil ay   nagsisimula sa Essaouira, isang baybaying larawan sa timog ng Casablanca.

Nagsimula ang isang maliit na negosyo doon noong 1976, na nag-specialize sa langis ng argan at mahahalagang langis mula sa maliliit na kooperatiba.

Ang mga founder ay may paggalang sa kalikasan sa isang maagang edad at masigasig sa epekto sa kapaligiran.

Sustainable na mga pagkukusa ay samakatuwid ay bahagi ng core ng kanilang paningin.

ISANG ARGAN LANG?

Nagtatrabaho pa rin kami kasama ang mga kooperatiba ng agrikultura sa katimugang Morocco.

Ang mga bukid kung saan lumalaki ang mga puno ng argan ay hindi irigado o nilinang upang ang kalikasan ay ganap na makakagawa ng gawain nito.

Ang bunga ng puno ng argan, na tinatawag ding ‘puno ng kagandahan’, ay dilaw kapag hinog na.

Ang mga ito ay unang nakolekta ng mga lokal na kalalakihan at kababaihan, at pagkatapos ay maaaring magsimula ang paghahanda ng pagpindot.

Ang bawat prutas ay naglalaman ng isang hard nut na may maximum na tatlong buto na hugis ng pili.

Upang i-crack ang kulay ng nuwes ng maraming kapangyarihan ay kinakailangan at samakatuwid ay isang masinsinang trabaho.

Dahil sa mga bihirang katangian ng mga puno at ang manu-manong pag-aani at paghahanda, ang argan langis ay kaya medyo mahal din.

GINAGAMIT NG PANGANGALAGA SA MGA GAWAIN SA ECOCERT

Matapos ang pag-crack ng mga mani, ang mga buto ay nang wala sa loob at malamig na pinindot.

Sa nakaraan, ang mga buto ay pinindot nang manu-mano sa pamamagitan ng paghahalo ng mga nut ng lupa na may tubig.

Sa panahong ito, ang pamamaraan na ito ay hindi na ginagamit dahil ang buhay ng istante ng langis ay mas mahusay na garantisadong at medyo higit na langis ang maaaring makuha mula sa mga buto.

Ang langis ay naproseso rin ayon sa internasyonal na mga alituntunin, na nangangahulugang mayroon itong mahalagang   sertipikasyon ng Ecocert .

 


Bumili ng Moroccan Argan oil online na ngayon >>


 

Basahin ang aming pinakapopular na mga artikulo:

Gawin Mo ang Iyong Sarili

Ano ang Dapat Mong Malaman Tungkol sa CBD Oil

Pinakamahusay Datingsites sa Europa at Ang Netherlands 2018

Argan Oil Benefits? Moroccan Oil

moroccan oil - argan oil for sensitive skin 

Moroccan Argan oil has many advantages

This natural Moroccan oil is used for dry and sensitive skin and the care of your hair and body

Argan oil in the Netherlands is easy to buy on the internet at this reliable and secure internet store: ArganWinkel.nl


Buy Moroccan Argan oil online now >>


 

 

ARGAN OIL FOR YOUR HAIR

WHY IS ARGAN OIL GOOD FOR YOUR HAIR?

Argan oil is a rich blend that consists of fatty acids, anti-oxidants, a high dose of tocopherol (vitamin E), sterols, squalene and terpenes.

Due to the compact structure of the oleic acid and the saturated fatty acids, the hair strand can penetrate deeply making the hair more supple and elastic.

In addition, the linoleic acid adds a protective layer, so that your hair better moisture retention, the hair feels softer and shine.

Finally, the vitamin E and other antioxidants provide protection against sunlight and other external influences.

HOW TO USE YOUR ARGAN OIL IN YOUR HAIR?

Although Argan oil is a very refined oil, it remains an oil.

So keep in mind what type of hair you have (read more about your hair type here).

Do you have very fine or greasy hair?

Use pure Argan oil mainly as a mask and at most a drop for some extra shine and protection.

The same applies if you have damaged hair because your hair can then absorb a relatively large amount of argan oil.

Do you have dry or (very) curly hair? Then you can also use the pure Argan oil as a styling product, or as an addition to your leave-in cream.

SHAMPOO & CONDITIONER

Are you a fan of Argan oil and do you really want to take full advantage of what the liquid Moroccan gold has to offer?

Use a shampoo and a conditioner with Argan oil or one of the other hair products that have been diluted with Argan oil.

ARGAN OIL FOR THE SKIN

WHY IS ARGAN OIL GOOD FOR YOUR SKIN?

It is also called the natural anti-aging product: argan oil.

The oil contains anti-oxidants and vitamin E (tocopherol).

These protect against external influences and support the restorative capacity of the skin, so that your skin stays beautiful longer.

In addition, it contains good fatty acids that hydrate the skin, keep it supple and serves as a protective layer against further dehydration.

As a result, your skin also looks younger because it makes lines less visible and makes the skin revive.

USE PURE ARGAN OIL ON YOUR SKIN?

Depending on the type of skin you have, you can use pure argan oil in different ways for face and body.

The most common way is to apply the oil as a daily moisturizer or as a night serum.

Many people use the oil instead of the daily day or night cream, but you can use the oil very well as serum over your creams.

Do you have a pretty oily skin?

Make sure you use a light cream before applying the argan oil as a serum.

Argan oil Ointment and Soap

Do you like convenience, and do you want to take advantage of the benefits of argan oil?

Then choose a natural ointment enriched with the Moroccan oil.

Or try one of the 100% natural hand soaps with argan oil for gentle cleansing or peeling of the skin.

 

Argan oil is a scarce oil that is pressed from the seeds of the Argan tree.

The oil has a unique composition that makes it suitable for both cosmetic and culinary use.

Thanks to a wide variety of active ingredients, Argan oil intensively cares for skin, hair and nails.

But where do you find the best quality?

Premium Argan oil

Pure Argan oil is available in many qualities.

The higher the concentrations of active ingredients, the better the effect of the oil.

The best oil is the Premium variant.

In the Netherlands there is a web shop that sells this Premium oil:

This webshop has its own, local purchasing specialists in Morocco.

They know the culture and the region and are in direct contact with the small quality farmers (why that is important you can read below).

The nice thing about ArganWinkel is that the owners are so square behind their products, that they actively offer free trial bottles   and (as the only) use a 100-day money-back guarantee.

On Trustpilot the webshop gets an average rating of 9.7 – the highest score in the category skin and hair care.

Recognize the quality

Argan oil is, as stated, in many qualities.

The quality of the oil is in the concentrations of the active substances. The more essential fatty acids, vitamins and antioxidants, the better the oil.

Argan BoomThe tree
And that starts at the source: the argan tree (Argania Spinosa).

This can only be found in the southwest of Morocco.

The climate and the composition of the soil vary greatly, two factors that determine the quality of the trees and therefore of the seeds.

Just as with wine, there are good and less good regions.

Production
The way in which the nuts are pressed, the temperature at which they occur and the quantities of water that come with them are also important for the quality of the oil.

Just like the storage temperature: if it is not right, all active ingredients can disappear from the oil.

 


Buy Moroccan Argan oil online now >>


 

Certificate? 
If you buy Argan oil in the Netherlands, you can be certain of one thing: the oil is pure and EcoCert certified, so organic.

Unfortunately, this does not say anything about the quality.

The certification bodies only check whether the oil is produced organically, but do not look at the composition of the oil.

Often it is much less good than the packaging suggests.

Cheap oil
Most Dutch suppliers buy their Argan oil from commercial producers.

These producers purchase their kernels large and cheap and use an industrial mass production method.

The oil is therefore not expensive, but almost all active ingredients have disappeared.

Premium oil
It is the small quality farmers in the premium regions that make the best oil.

They grow the seeds themselves, select the best specimens and press them manually, with an eye for the right conditions so that all active substances are optimally preserved.

The best connections
These farmers are difficult to reach.

They speak no English, have no website and have often been loyal to a small group of regular customers for decades.

In order to be able to trade with these farmers, a buyer has to go deep into the interior, gaining the trust of the local population and knowing which prices are common.

It is therefore much easier for Dutch importers to turn to a mass manufacturer.

Only importers with the right contacts succeed in getting premium oil to the Netherlands.

This oil is more expensive, but the quality is undisputed.

What can you use for cosmetic Argan oil?

Cosmetic Argan oilConscious women around the world use natural Argan oil for their daily beauty treatment.

Everyday use of Argan oil helps reduce and prevent wrinkles, hydrates the skin, strengthens nails and provides hair and scalp.

Argan oil can also be used for:

 • Treating skin conditions such as acne, eczema and psoriasis,
 • Massaging stiff arthritis joints and sore muscles,
 • Taking care of or preventing pregnancy belts,
 • Taking care of cuticles,
 • Taking care of lips.

Cosmetic Argan oil for natural skin care
Argan oil contains many different components.

Many of them are versatile and sometimes they reinforce each other. Argan oil helps to prevent or reduce wrinkles, for example, because the oil is rich in:

 • Essential fatty acids,
 • Different antioxidants,
 • Nourishing vitamin E,
 • Proteins with a high molecular weight

Thanks to these components, Argan oil nourishes, soothes and relaxes your skin.

In addition, Argan oil helps to hydrate and soften dry and irritated skin.

The natural barrier of your skin is strengthened so that not too much moisture can evaporate from your skin.

In addition, Argan oil stimulates a balanced sebum production, which keeps the skin supple.

Because Argan oil penetrates deep into the skin, the nutritional value to the cells is stimulated.

This stimulates Argan oil a healthy cell renewal. Argan oil can even be used for the very sensitive baby skin.

Argan oil protects your skin from the sun
Warmth, dry air and harmful UV rays from the sun dry out your skin with all its adverse effects: sensitivity, scaling and itching, chapping and red spots.

Argan oil protects your skin from dehydration and thus prevents all these unpleasant symptoms.

The oil also protects your skin against the cold
During the winter season, your skin also runs the risk of dehydration. In the winter, the humidity of the air is lower, which makes your skin dry faster.

Dry skin is a long-term problem that often returns in the winter. Argan oil keeps the skin supple, even in cold periods.

Argan For The HairArgan oil is a benefit for the hair
Various components of Argan oil are very effective in the fight against dry and fluffy hair.

These ingredients also help to repair damaged hair and to give dull hair shine.

Argan oil is also perfectly suited to care for the dry and sensitive scalp.

A healthy scalp is an important condition for beautiful healthy hair.

Prevent or restore stretch marks
When the collagen and the elastin in the skin are stretched too far, fibers are separated and striae arise, for example stretch marks.

By moisturizing the skin Argan oil offers the skin more elasticity and resistance.

In addition, the various antioxidants in this oil protect the collagen and the elastin against free radicals.

Thus, during a period of rapid growth, the skin cells are helped to stay together.

Acne, eczema and psoriasis
There are many different skin conditions.

The best known of these are eczema, psoriasis and acne.

The combination of the unique components of Argan oil successfully helps to relieve the inflammatory symptoms of these skin conditions.

Skin conditions can often be treated but can not always be cured. In case of serious forms of skin conditions, we advise you to consult your doctor.

Natural care of your lips
Argan oil can also be used to care for and protect the very sensitive skin of the lips.

The oil helps to prevent parched lips and cracks. It also cares for the dry and irritated skin around the lips.

Argan oil contains natural sunscreens that protect the lips against UV radiation.

Nail Treatment with ArganArgan oil for the care of your nails
Argan oil helps you to repair your damaged nails in a quick, simple and natural way and keep them healthy.

By regularly taking care of your nails and cuticles with Argan oil, you also prevent them becoming vulnerable and softened by water, detergents, detergents and other substances.

Argan oil ideal for massage
The components of Argan oil make this oil ideal for massaging sore muscles and stiff arthritis joints.

The essential fatty acids in Argan oil play a crucial role in the formation of prostaglandin.

This is a natural anti-inflammatory that reduces pain, swelling and inflammation while stimulating blood circulation.

 


Buy Moroccan Argan oil online now >>


Culinary Argan oil enriches your dishes

Argan oil has a nutty taste. In the south of Morocco, this fine oil is used as a traditional ingredient for various dishes.

The taste of Argan oil is best compared with a combination of sesame, freshly baked bread and roasted hazelnuts.

Argan als SaladedressingArgan oil gives your food an oriental taste and is ideal for use in salad dressing.

This oil is also often used as a dip for freshly baked bread.

International chefs use Argan oil to enrich dishes such as pasta, rice, couscous, ice cream, fresh fruit and even crème brûlée.

Chefs count this oil among the most valuable ingredients in the world.

In Morocco, Argan oil is also used in Amlou. This is a Moroccan delicacy made from roasted almonds, honey and Argan oil.

It is used as a dip for bread and it is said to be an aphrodisiac.

Benefits of culinary Argan oil? 
In addition to its unique flavor, Argan oil also has other health benefits.

Scientific research has shown that the regular consumption of Argan oil among other things helps:

 • Significantly lowering cholesterol levels,
 • Strengthening the natural resistance,
 • Eliminating harmful free radicals,
 • The braking of inflammations,
 • Stimulate and improve overall blood flow,
 • Prevention of calcification of the arteries (arteriosclerosis),
 • Revitalizing your cells

Argan oil for culinary and cosmetic applications, what is the difference?

An important difference is that the kernels for the production of culinary oil are roasted.

This roasting gives the oil more flavor. When producing cosmetic argan oil, use is made of seeds that have not been roasted.

In addition, Argan oil for cosmetic applications is extensively filtered, so that the oil loses its taste and becomes neutral.

There are also producers who choose to deodorize Argan oil. All these extra processes give the oil more quality, so that it is suitable to serve as a cosmetic care product.

Argan oil has been used for centuries

The applications of Argan oil described above are centuries old.

It is known that the Phoenicians already knew about the power of Argan oil around 1219.

The Andalusian doctor Ibn Al Baythar wrote a scientific article about the method of production and the operation of Argan oil at that time.

The Berber tribes, who have been producing Argan oil since time immemorial, felt intuitively that this oil was good for their well-being.

They do not call the Argan Tree the ‘Tree of Beauty’ or ‘Tree of Life’ for nothing.

How is Argan oil made?

Argan Oil Manual ProducingThe traditional way of making Argan oil is manual.

This is traditionally done by Berber women.

First the nut is removed from the dried fruit and then the hard outside of the nut is cracked with two stones.

To make oil for culinary purposes, the seeds are roasted by heating them lightly.

After the seeds have cooled down, they are ground and mixed with lukewarm water to form a slurry.

The Argan oil is extracted by manually pressing this dough-like slurry.

Mechanical production
Due to the popularity of Argan oil, the demand has grown enormously.

Many producers have therefore switched to mechanical milling and pressing in the past ten years.

However, even during mechanical pressing, cracking of the nuts is done by hand.

The advantage of this production method is that more oil is extracted in less time.

In addition, no water is added to force the ground nuts. This allows the oil to be stored longer.

No solvents and no heat are used for the extraction of Argan oil. Argan oil is a cold pressed oil with a high nutritional value.

What is the composition of the oil?

Composition of Argan OilArgan oil has an exceptionally balanced composition.

The oil is rich in unsaturated and essential fatty acids.

The most common fatty acids are Omega 9 (oleic acid) and Omega 6 (linoleic acid).

The oil is also rich in vitamin E (tocopherol), which is considered one of the most powerful biological antioxidants.

Argan oil also contains phenols, proteins with a high molecular weight, squalene, sterols, carotenoids and ferulic acid.

The large components of sterols, vitamin E and polyphenols are versatile.

In addition to their antioxidant function, these components also have a calming and healing effect.

The polyphenols stop inflammation and help to prevent allergic reactions.

The essential fatty acids help fight inflammation and are necessary for the production of prostaglandin.

This is a natural anti-inflammatory.

Essential fatty acids also provide more elasticity and resistance of your skin. In combination with saponins, vitamin E ensures that your skin becomes healthy and soft again.

Vitamin E in turn protects the essential fatty acids by preventing them from being broken down.

A COMPANY WITH A MISSION

The story behind  argan oil  begins in Essaouira, a coastal picture south of Casablanca.

A small business was started there in 1976, specializing in argan oil and essential oils from small cooperatives.

The founders had respect for nature at an early age and were keen on the impact on the environment.

Sustainable initiatives are therefore part of the core of their vision.

IS ARGAN OIL EXPENSIVE?

We are still working together with agricultural cooperatives in southern Morocco.

The fields where the argan trees grow are not irrigated or cultivated so that nature can fully do its work.

The fruit of the argan tree, also called ‘the tree of beauty’, is yellow when it is ripe.

These are first collected by local men and women, after which the preparation of the pressing can begin.

Each fruit contains a hard nut with a maximum of three almond-shaped seeds.

To crack the nut a lot of power is required and is therefore an intensive job.

Because of the rare nature of the trees and the manual harvesting and preparation, argan oil is therefore also relatively expensive.

COLD PRESSED ACCORDING TO ECOCERT GUIDELINES

After the cracking of the nuts, the seeds are mechanically and cold pressed.

In the past, the seeds were manually pressed by mixing the ground nuts with water.

Nowadays, this method is no longer used because the shelf life of the oil is thus better guaranteed and relatively more oil can be extracted from the seeds.

The oil is also processed according to the international guidelines, which means it has the important  Ecocert certification.

 


Buy Moroccan Argan oil online now >>


 

Read our most popular articles:

Do It Yourself Plans

What You Have To Know About CBD Oil

Best Datingsites in Europe and The Netherlands 2018